У Запоріжжі збирають кошти для реставрації Замку Катаріни Вальман

У Запоріжжі збирають кошти для реставрації Замку Катаріни Вальман

Фото
Укрінформ
У Запоріжжі сьогодні провели благодійний аукціон, зібрані кошти направлять на розробку проєкту реставрації Замку Катаріни Вальман.

Благодійний аукціон відбувся за підтримки Широківської ОТГ, повідомляє кореспондент Укрінформу.

“Ми збираємо гроші на розробку проєкта реставрації Замку Вальман. Орієнтовна вартість – 1 мільйон гривень. Об'єкт є пам’яткою архітектури. З 2020 року він є власністю громади. Саме з цього об’єкту починається туристичний маршрут “Менонітська стежка”, який ми плануємо розвивати. Ми розуміємо, що за гроші громади реалізувати проєкт неможливо, бо у нас є й інші проблемні питання. Тому ми вирішили показати меценатам, спонсорам, донорам, що ми готові до співпраці і започатковуємо збір грошей”, – прокоментував голова ОТГ Денис Коротенко.

На аукціон було виставлено 22 лоти: картини, посуд, жіночі прикраси, зроблені власноруч, ляльки та багато іншого.

“Два мої лоти: картина А. Глухова, холст, масло 100/90 "Осінь в парку", 2005 р. Мій весільний подарунок від батька. Персональна екскурсія Широківською громадою по найцікавішим місцям. Особисто везу, особисто розповідаю, знайомлю з унікальними місцями та людьми”, – сказала спеціалістка Агенції розвитку Широківської ОТГ Юлія Завада.

У Запоріжжі збирають кошти для реставрації Замку Катаріни Вальман / Фото: Дмитро Смольєнко, Укрінформ

Замок Катаріни Вальман має статус виявленого об'єкта культурної спадщини архітектури та містобудування. У листопаді поточного року відділ охорони культурної спадщини Запорізької міської ради передав до Мінкульту необхідну документацію, щоб об'єкт включили до Держреєстру нерухомих пам'яток України та будинок набув охоронного статусу.

Замок Вальман – одна з найоригінальніших споруд менонітської Хортицької колонії. Розташований на території колишнього селища Розенталь, на межі з селищем Хортиця (зараз ці населені пункти – Верхня Хортиця у кордонах Запоріжжя).

“Цей об’єкт пов’язаний із видатною родиною – Вальман, які були співвласниками потужної компанії “Лепп і Вальман”, найбільшої менонітської компанії на теренах колишньої Російської імперії. Власне Катаріна Вальман і поєднала родини Леппів та Вальманів, адже вона була дочкою першого хортицького промисловця Пітера Леппа та дружиною одного з найкрупніших землевласників Хортиці Андреаса Вальмана”, – прокоментував краєзнавець Роман Акбаш.

Зовні будинок нагадує собою замок, звідси народна назва – “Замок Вальман”. Автор проєкту – невідомий. Споруду почали будувати наприкінці ХІХ сторіччя за ініціативою Катаріни Вальман. Вона планувала облаштувати в ньому заклад для виховання маленьких дітей.

“Можливо, це перший дошкільний заклад на території нашого міста. Сподіваюсь, що в цьому закладі створять невеликий музей”, – додав краєзнавець.

У 2007 році після обстеження будівлі ступінь безпеки оцінювали як “незадовільний, необхідне проведення ремонтно-відновлювальних робіт”. У будівлі постраждала декоративна кладка, архітектурні елементи входів, металеві балки балконів та огорож, на будівлі численні тріщини. За час існування будівлі втрачено перекриття даху черепицею, частково закладено віконні отвори.

Скільки грошей вдалося зібрати на аукціоні, організатори повідомлять трохи пізніше, адже він відбувався у двох форматах: офлайн та онлайн.

Підтримати реставрацію Замку Вальман можна перерахувавши кошти на спеціальний рахунок, відкритий для збору благодійних пожертв.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-