Штучний інтелект визначає діпфейки «по очах»

Штучний інтелект визначає діпфейки «по очах»

Укрінформ
Вчені з інформатики університету штату Нью-Йорк у Баффало розробили інструмент, що автоматично визначає діпфейки серед портретів після аналізу відблиску світла в очах.

Про це повідомляє SciTech Daily, передає Укрінформ.

Цей інструмент виявився ефективним на 94% при використанні портретних фотографій в експериментах, що науковці описали у дослідженні. Цьогоріч роботу обрали для участі у Конференції Інституту інженерів з електротехніки та електроніки (IEEE), яка відбудеться в липні у Канаді.

«Рогівка схожа на ідеальну напівсферу і відбиває світло, — сказав провідний автор статті Сівей Лю, доктор філософії, професор інновацій SUNY Empire у відділі обчислювальної техніки. — Отже, все, що потрапляє в око зі світлом, яке випромінюють джерела, матиме відображення на рогівці».

Він додав, що «два ока мають дуже схожі світловідбивні візерунки, оскільки бачать одне і те ж. Це та риса, яку ми, як правило, не помічаємо, коли дивимось на обличчя». На реальних фотографіях відображення об’єктів у очах — однакові. Зображення, які генерує штучний інтелект, навпаки, неточно підбираються через те, що фото складається з безлічі інших знімків.

Інструмент Лю використовує цей недолік та помічає крихітні відхилення світла, що відбивається в очах людей з несправжніх портретів. Він оглядає очі, очні яблука і світло, що відбивається в кожному з них, а також детально порівнює потенційні відмінності у формі та інтенсивності відблиску світла.

Читайте також: Британців з Різдвом привітає deepfake королеви

Для проведення експериментів дослідницька група отримала реальні зображення з Flickr Faces-HQ, а також фейкові портрети з вебсайту — сховища облич, які створив штучний інтелект. Усі зображення були портретними, а тобто зображали людей, які дивляться безпосередньо в камеру при хорошому освітленні та мали розмір 1024 на 1024 пікселі.

У технології Лю є декілька обмежень. Вона потребує джерела світла, що виблискує на рогівці, і розглядає окремі пікселі, а не загальну форму очей та об’єктів, що відбиваються у них. Також штучний інтелект аналізує обидва ока, однак якщо на зображенні воно тільки одне, визначення діпфейку стає неможливим.

Читайте також: Українці розробили додаток, який замінює обличчя у GIF-анімаціях

«Діпфейк» складається із двох англійських слів: «deep» – глибокий, та «fake» – підробка.

Вікіпедія так пояснює цей термін, який з'явився нещодавно: «синтез слів «глибинне навчання» та «підробка», методика синтезу зображення людини, яка базується на штучному інтелекті. Вона використовується для поєднання і накладення існуючих зображень та відео на вихідні зображення або відеоролики».

Найвідомішим фейковим відео (діпфейк) став сфальсифікований виступ Барака Обами, де він обзивав Дональда Трампа засранцем.

Читайте також: Штучний інтелект «оживляє» фотографії предків

Мільйони людей зайшли на Ютуб послухати слова президента, яких той ніколи не говорив. Ніякого скандалу не було, одразу ж в кадрі з'явився режисер Джордан Піл, автор підробки, який пояснив, що цією творчою витівкою він спробував привернути увагу до цифрової дезінформації.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-