Звільнення цивільних із полону РФ: Центр громадянських свобод презентував Стратегію

Звільнення цивільних із полону РФ: Центр громадянських свобод презентував Стратегію

Фото
Укрінформ
Центр громадянських свобод пропонує комплекс взаємопов'язаних дій, орієнтованих на реалізацію забезпечення прав утримуваних РФ цивільних осіб та заходи для звільнення їх із місць несвободи.

Про це йдеться у Стратегії, яка була презентована в Медіацентрі Україна – Укрінформ.

Для забезпечення прав утримуваних цивільних пропонується, зокрема, реалізувати пакет заходів «Допомогти дожити до звільнення». Для цього - створити державний реєстр цивільних осіб, що перебувають у місцях примусового утримання, активізувати діалог із країнами з високим рівнем дотримання прав людини, з метою запровадження пакету міжнародних цільових санкцій проти посадових осіб РФ, винних у незаконному позбавленні волі українських цивільних, розповів доктор політичних наук, член експертної ради Центру громадянських свобод Михайло Савва.

За його словами, важливо розпочати комунікацію з донорами Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) з метою активізації МКЧХ у виконанні свого мандату щодо захисту цивільних українців, незаконно утримуваних в РФ та на тимчасово окупованих територіях України. Запропонувати країнам-членам Міжнародної конвенції про захист усіх осіб від насильницьких зникнень виконати їхні зобов'язання щодо переслідування осіб, винних у насильницьких зникненнях цивільних українців.

Читайте також: Росія незаконно утримує понад 7000 цивільних - Центр громадянських свобод

Савва наголосив, що Міжнародний Комітет Червоного Хреста у відповідності до норм МГП має особливі повноваження у справі захисту цивільних жертв міжнародних конфліктів. Проте, ці повноваження не реалізовані повною мірою. Наприклад, до цього часу МКЧХ не отримав доступу до всіх місць примусового утримання українських цивільних; за відсутності держав-покровительок МКЧХ не зробив країнам-учасникам війни пропозицію діяти як субститут. Комунікація українських та російських правозахисників із МКЧХ з цих проблем виявилася не результативною.

У Стратегії йдеться, що багато цивільних, які наразі позбавлені волі в РФ та на тимчасово окупованих територіях, були затримані окупантами ще у лютому – березні 2022 року, зокрема, на території Київської, Сумської, Чернігівської, Харківської та Херсонської областей. Ці території вже давно звільнено від російських окупантів. Громадяни України-некомбатанти утримуються в РФ та на тимчасово окупованих територіях в режимних установах. Крім цього, цивільних незаконно утримують у неофіційних місцях примусового тримання: підвалах, складах та інших.

Для звільнення цивільних з місць несвободи ЦГС пропонує - Ініціювати звернення української влади до РФ як учасниці Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання із заявою про порушення Росією Конвенції. У разі відмови РФ від арбітражу подати позов проти РФ до Міжнародного суду ООН. Україна може відмовитися від продовження процедури в разі звільнення цивільних.

Читайте також: У Києві майже 1500 людей взяли участь в акції «Не мовчи! Полон вбиває

ЦГС наголошує, що роль центральних органів влади України є ключовою, бо до виняткової компетенції держави відноситься сфера заходів щодо відкриття кримінальних проваджень в рамках національної юрисдикції, звернення до міжнародних інституцій з метою оскарження дій РФ та притягнення до відповідальності осіб, винних за порушення міжнародних конвенцій.

Як повідомлялось, Російська Федерація незаконно утримує понад 7000 цивільних на тимчасово окупованих територіях та на території РФ.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-