Примусова депортація мешканців Маріуполя до рф є воєнним злочином

Примусова депортація мешканців Маріуполя до рф є воєнним злочином

Укрінформ
За примусову депортацію мешканців Маріуполя до рф кримінальну відповідальність несуть і ті, хто віддав наказ, і ті, хто його виконує.

Про це заявив доцент Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка, позаштатний юридичний радник міністра закордонних справ Микола Гнатовський на пресконференції в Укрінформі на тему: «Вигнання росії з Ради Європи», повідомляє кореспондент агентства.

«Це (примусове вивезення українців з Маріуполя на територію росії – ред.) – приклад очевидного серйозного воєнного злочину з боку російської федерації», - сказав Гнатовський.

Він зазначив, що депортація цивільного населення під час збройного конфлікту, під час війни належить до числа грубих порушень IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни.

«Тобто ті, хто це наказує, і ті, хто ці накази виконують, несуть відповідальність за воєнні злочини. Зокрема, і Міжнародний кримінальний суд за ст. 8 свого статуту має повноваження їх переслідувати. Якщо це робитиметься ще в більших масштабах, тут можна говорити навіть і про склад злочинів проти людяності, тому що йдеться про, по суті, одну з форм широкомасштабного та систематичного нападу на цивільне населення», - акцентував юрист.

Гнатовський зауважив, що такі дії часто прикриваються правом держави-окупанта тимчасово евакуювати цивільне населення для його захисту від наслідків воєнних дій.

«Але, по-перше, щодо Маріуполя російська федерація державою-окупантом не є – вона є загарбницею, вона веде агресивну загарбницьку війну проти України. Але Маріуполь не перебуває під повним військовим контролем росії, тобто у цьому сенсі вони не мають таких прав. По-друге, якщо така евакуація дійсно проводиться через якусь військову необхідність, … то вона має бути в межах окупованої території. А коли їх везуть у Донецьк, а потім відправляють кудись за Урал, то це грубо суперечить вимогам IV Женевської конвенції», - наголосив Гнатовський.

Він додав, що, окрім того, категорично не можна відбирати в людей документи.

«Звісно, і їхнє примусове розселення без перспективи негайно повернутися щойно мине безпосередня військова небезпека, так само не відповідає вимогам Конвенції. Тому ще раз повторюю – ідеться про воєнні злочини», - підкреслив правник.

Гнатовський нагадав, що питанням кримінальної відповідальності за його скоєння займається і Генпрокуратура України і прокурор Міжнародного кримінального суду.

Як повідомляв Укрінформ, загарбники вивозять мешканців Маріуполя на територію росії -

під незаконну депортацію вже потрапило 15 тисяч людей.

Фото з відкритих джерел.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-