Громадські організації закликають Верховну Раду не реставрувати державне мовлення

Громадські організації закликають Верховну Раду не реставрувати державне мовлення

Укрінформ
Громадські організації закликають Верховну Раду не реставрувати державне мовлення в Україні.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у зверненні, розміщеному на сайті Центру демократії та верховенства права.

Громадські організації звертають увагу Верховної Ради "на неприпустимості реставрації державного мовлення в Україні та порушення міжнародних зобов’язань України, що означатиме відмову від демократичних реформ".

У грудні 2020 року у Раді був зареєстрований законопроєкт № 4487 "Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб", який передбачає важливі позитивні зміни для переселенців. Проте до другого читання до проєкту включено правки, які не стосуються самого проєкту, а вносять фундаментальні зміни до медіазаконодавства і фактично запускають на всю Україну державний російськомовний телеканал, зазначається у зверненні.

"Автори правок аргументують їх тим, що переселенці мешкають на всій території України, отже, призначені для них телепрограми мають поширюватись на всю державу. Фактично, під прикриттям захисту прав внутрішньо переміщених осіб, передбачається розширення мовлення державного російськомовного телеканалу "ДОМ" для тимчасово окупованих територій на всю Україну шляхом його включення до складу універсальної програмної послуги (тобто переліку програм, безкоштовний доступ до яких гарантований всім глядачам).

Читайте також: Мінреінтеграції спростувало відмову Нацради у переоформленні ліцензії телеканалу «ДОМ»

На практиці це означає перетворення телеканалу, що створювався як канал іномовлення, на загальнонаціональний", - сказано у зверненні.

Проте, на переконання його авторів, "така ініціатива нівелює саму суть іномовлення, яке було створено з метою захисту національних інтересів України за кордоном, формування та підтримання позитивного іміджу України".

"Потреба у задоволенні якихось специфічних інформаційних потреб переселенців на вільних територіях є надуманою та не може слугувати обґрунтуванням для прийняття законопроєкту № 4487 у чинній редакції. Суспільний мовник уже сьогодні задовольняє інформаційні, культурні та освітні потреби усього населення України, створює та поширює програми для усіх соціальних груп, про що свідчить високий рівень довіри до нього та стале зростання аудиторії, лідерство серед медіа за рівнем дотримання професійних стандартів", - підкреслюють громадські організації та наголошують на "неприпустимості розширення мовлення телеканалу "ДОМ" на всю територію України, адже це є реставрацією державного мовлення на противагу системі Суспільного мовлення, яке протягом 5 років залишається недофінансованим.

Читайте також: Канал «ДОМ» отримав дозвіл на тимчасове мовлення у Станиці

"Подібні кроки можуть розцінюватися як тиск та спроб усунути Суспільне з медійного простору. Громадські організації неодноразово підкреслювали, що Суспільне мовлення є невід’ємним елементом демократичної держави, а його місія – "захищати свободи в Україні. Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу". Саме тому будь-які спроби посягання на незалежність Суспільного мовлення, створення штучного політично обумовленої конкуренції із державним мовником є спробою змінити політичний курс України в бік авторитаризму", - підкреслюють автори звернення.

Громадські організації висловлюють "обурення спробою реставрації державного мовлення в Україні, адже це прямо суперечить Резолюції 1466 (2005) Парламентської асамблеї Ради Європи, яка зобов’язала Україну перетворити державні телерадіокомпанії на канали суспільного мовлення згідно з відповідними стандартами Ради Європи".

Громадські організації застерігають парламентаріїв від прийняття законопроєкту № 4487 у чинній редакції, "адже результати такого рішення прямо суперечитимуть європейському курсу України та демократичним реформам, розпочатим після Революції Гідності – роздержавленню преси та перетворенню державних телерадіокомпаній у Суспільне мовлення, в редакційну політику якого держава не може втручатися".

Читайте також: Українці мають право отримувати інформацію державною мовою – Кремінь

Заява відкрита до підписання всіма охочими (email info@cedem.org.ua або Фейсбук-сторінку ЦЕДЕМ).

Заяву підтримали:

 • Центр демократії та верховенства права;
 • Український інститут медіа та комунікації;
 • Інститут масової інформації;
 • Незалежна медійна рада;
 • Інститут розвитку регіональної преси;
 • Фундація “Суспільність”;
 • Інтерньюз-Україна;
 • Детектор Медіа;
 • Платформа прав людини;
 • Комітет виборців України;
 • Інститут демократії імені Пилипа Орлика;
 • Центр політико-правових реформ;
 • Львівський регуляторний хаб;
 • Центр досліджень визвольного руху;
 • Національна спілка кінематографістів України;
 • Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Як повідомляв Укрінформ, 15 грудня 2021 року парламентський Комітет з прав людини рекомендував прийняти у другому читанні та в цілому проєкт змін до Закону "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб", ухвалений за основу 1 грудня.

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь, коментуючи законопроєкт №4487, поправками до якого пропонується змінити статус російськомовного телеканалу "Дом" на всеукраїнський, заявив, що громадяни України мають право на отримання інформації державною мовою.

Читайте також: Суспільне просить прикордонників перевірити довідку Аліни Паш про перетин адмінмежі з Кримом

Кремінь нагадав, що згідно з мовним законодавством, телерадіоорганізації мають мовити державною мовою. Водночас Конституційний Суд у рішенні від 14 липня 2021 р. наголосив на тому, що "громадянин України не має обов’язку володіти іншою мовою, ніж державна, тому надання йому – як споживачеві – поза його волею інформації іншою мовою, ніж державна, є порушенням його прав, що є несумісним із Конституцією України".

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-