Українські соцмережі заповнені фейками про коронавірус - ООН

Українські соцмережі заповнені фейками про коронавірус - ООН

Дослідження
Укрінформ
Українські соціальні мережі заповнені завідомо неправдивою і недостовірною інформацією про коронавірус (COVID-19). 

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Новости ООН.

Протягом дев'яти місяців - з березня по листопад 2020 року, використовуючи новітні інструменти моніторингу та аналізу, група експертів компанії SemanticForce на прохання Програми розвитку ООН (ПРООН) та Дитячого фонду (ЮНІСЕФ) проаналізували в соціальних мережах і в українських онлайн ЗМІ понад 30 мільйонів повідомлень , пов'язаних з тематикою COVID-19. У результаті було виявлено 250 тисяч повідомлень дезінформаційного характеру - від конспірологічних теорій про походження вірусу до відверто неправдивої інформації щодо щеплень, методів лікування і профілактики інфекції.

Читайте також: Фейки про COVID-19 чули понад 80% українців

У ході дослідження було встановлено, що вся ця дезінформація негативно впливає на поведінку людей, зокрема їх готовність дотримуватися необхідних заходів обережності - носити маски, дотримуватися фізичної дистанції тощо. Багато повідомлення направлено на підрив довіри населення до вакцин. Така «інфодемія», на думку авторів доповіді, загрожує зростанням рівня захворюваності на COVID-19.

Як наголошується, у виявлених дезинформаційних дописах у соцмережах і публікаціях використовуються різного роду маніпуляційні прийоми, в них подається нерідко свідомо хибна інформація. У багатьох матеріалах читачам нав'язують конспірологічні теорії про походження вірусу, або намагаються їх переконати в тому, що ніякого вірусу немає взагалі.

За словами Постійного представника ПРООН в Україні Дафіни Ґерчевої, дослідження показало, що «інфодемія» - це реальна загроза здоров'ю жителів України. Вона вважає, що для боротьби з нею уряду важливо об'єднати зусилля з громадськими організаціями, зокрема з тими, що виявляють фейковї публікації, а також з людьми, які користуються популярністю в соціальних медіа.

Читайте також: Фейк про коронавірус розіслали з використанням іноземного поштового сервісу — СБУ

Ґерчева попередила, що конспірологічні теорії, плітки і зловмисна дезінформація можуть швидше ніж вірус поширюватися в соціальних мережах, особливо в умовах низького рівня довіри до державних інституцій.

«У процесі нашого дослідження було встановлено, що, об'єднуючи зусилля уряду, ЗМІ, громадських лідерів та інших надійних джерел, можна стимулювати поширення достовірної інформації про COVID-19 і долати небезпеку дезінформації», - заявила представник ООН.

У рамках дослідження паралельно з моніторингом соціальних медіа було опитано 1000 українців з приводу того, що вони знають про пандемію. Приблизно третина з них вважають, що у них низькі шанси заразитися новим коронавірусом. У ході цього опитування було встановлено, що основними джерелами інформації для громадян України є соціальні медіа. Про це сказали 42 відсотки опитаних. Для 26 відсотків головне джерело інформації - телебачення. Але водночас більшість українців зазначали, що не завжди довіряють тому, що чують і читають, а покладаються, в основному, на інформацію від медиків.

Читайте також: Телеканали Медведчука розганяли російські фейки про коронавірус - МКІП

Глава представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер зазначила, що ризики недостовірної інформації в даний час як ніколи високі.

«Інфодемія» призводить до зростання недовіри до вакцинації, може ускладнити впровадження нових вакцин і підірвати довіру громадськості до системи охорони здоров'я в цілому », - сказала Сільвандер.

У висновках дослідження міститься цілий ряд рекомендацій для уряду, ЗМІ, соціальних і медійних платформ в тому, що стосується боротьби з «інфодемією». Уряду рекомендовано створити єдиний центр з питань COVID-19 для координації роботи на цьому напрямі. Серед іншого автори дослідження пропонують використовувати популярні серед українців гумористичні передачі для висміювання дезінформації та неправдивих повідомлень.

Як повідомляв Укрінформ, станом на ранок четверга 4 березня в світі в цілому підтверджено 115 768 981 випадок COVID-19, включаючи 2 571 794 летальних. Водночас кількість людей, які вже одужали від цієї хвороби, становить зараз 91 469 174.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-