Сьогодні - День пам’яті Героїв Крут

Сьогодні - День пам’яті Героїв Крут

Відео
Укрінформ
Україна 29 січня вшановує пам'ять Героїв битви під Крутами 101 рік тому. 

Про це повідомляє Укрінформ.

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

В кінці грудня 1917 уряд радянської Росії розпочав відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Більшовиків надзвичайно дратувало проголошення Україною самостійності. Спочатку Москва створила окремий «український червоний уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім двинула і війська – балтійських матросів, червоноармійців-головорізів з Москви, Пітера, Пскова, Смоленська тощо. Подавалося це як «громадянська війна».

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині, за 130 кілометрів на північний схід від Києва під час наступу на Київ військ більшовицької Росії під проводом полковника Михайла Муравйова. З кінця грудня 1917 року загін Першої Київської юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника Гончаренка обороняв станцію Бахмач, важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Шевченка), гімназистів старших класів українських гімназій на чолі з сотником Омельченком.

Читайте також: Героїв Крут вшанують виставою на львівському залізничному вокзалі

Українські війська зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в криваву сутичку з цією ордою, налічувало близько 300 бійців Студентського куреню, 250 – Першої української військової школи та майже 40 гайдамаків – оце й усе.

Бій тривав до вечора, було відбито кілька атак, бойові втрати складали до 300 убитих, поранених, полонених. Командир Аверкій Гончаренко віддав наказ відійти до ешелону, який чекав за 2 км. Відступаючи, частина студентської сотні потрапила в оточення, відчайдушно атакувала, але сили були нерівні. Одна чота (взвод) студентів у сутінках втратила орієнтир і вийшла на ст. Крути, уже зайняту червоноармійцями. 27 полонених юнаків (студентів і гімназистів) було розстріляно. Наймолодшим полеглим було по 16 років.

Читайте також: На столичному вокзалі День пам’яті Героїв Крут відзначать музичним флешмобом

Після розстрілу більшовики не дозволили місцевим селянам поховати тіла загиблих. Лише після визволення Києва від червоних, за розпорядженням українського уряду, 19 березня 1918 року відбувся урочистий похорон полеглих у бою під Крутами на Аскольдовій могилі.

В радянський час могили полеглих під Крутами було зруйновано. Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну незалежність. На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Під Крутами творилася історія молодої Української держави, наголосив у своєму дописі у Facebook Президент України Петро Порошенко з нагоди 101 річниці бою під Крутами. Президент підкреслив, що що станція Крути – тільки одна із численних битв в одвічному «хрестовому поході» Росії проти України, однак відважні патріоти, які захищали Україну під Крутами – справжні Герої, завдяки яким таки постала незалежність України.

Президент з дружиною поклали квіти до Пам’ятного Хреста Героям Крут у Києві.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман переконаний, що подвиг Героїв Крут надихатиме майбутні покоління українців на сміливі вчинки і героїзм. Він зазначив, що бій під Крутами є однією з найбільш героїчних і водночас трагічних сторінок історії України. 

Голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що бій під Крутами у 1918 році став символом незламності і стійкості українських воїнів. І закликав українців згадати у цей день разом із героями Бахмача та Крут усіх воїнів, які віддали своє життя за Україну.

Століття тому держава не змогла зберегти свою незалежність через чвари, розбрат та зовнішніх ворогів, тож трагічна історія тих часів сьогодні має стати уроком для України. Про це заявив секретар РНБО Олександр Турчинов у зверненні з нагоди Дня пам’яті Героїв Крут, повідомляє прес-служба Ради безпеки. Разом з тим він підкреслив, що об'єднавшись, українці не дозволили Росії повторити трагедію Крут та знищити українську державу в 2014 році.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-