Радіації в українських продуктах не було й немає - МОЗ

Радіації в українських продуктах не було й немає - МОЗ

Ексклюзив
Укрінформ
Радіаційно-гігієнічні дослідження продуктів на територіях, що визначені забрудненими внаслідок Чорнобильської катастрофи, в Україні проводяться регулярно. Критичного перевищення вмісту радіонуклідів у продуктах немає.

Про це в коментарі Укрінформу розповів лікар з радіаційної гігієни Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров'я України Андрій Білоник, коментуючи інформацію видання The Independent про нібито радіаційне забруднення молока в Рівненській області.

«Обласні лабораторні центри МОЗ України здійснюють радіаційно-гігієнічний моніторинг молока, картоплі та різних інших продуктів власних господарств та лісового господарства. Такі дослідження проводяться в постійному режимі, і перевищення знаходять кожного року і кожного року в одних й тих самих продуктах. Нічого нового тут немає. Найперше це, звичайно, продукти лісового господарства - чорниця і гриби, а також молоко. Ані в м’ясі, ані в картоплі, ані в зерні ніяких перевищень вже давно не виявляється. Це відбувається з року в рік в одних і тих самих населених пунктах, які відносяться до Чорнобильської зони. Ми навіть можемо спрогнозувати, які показники будуть на наступний рік, і через який час ці території очистяться», - сказав Білоник.

Він зазначив, що наведені в матеріалі газети The Independent показники перевищення вмісту радіонуклідів в молоці у 5 разів в деяких населених пунктах Рівненської області не можуть бути коректним свідченням про забрудненість молока в Україні. Водночас Білоник наголосив, що в Україні діють значно жорсткіші, ніж в країнах ЄС, вимоги до допустимої концентрації радіоактивних речовин в продуктах.

Читайте також: У Києві спростували статтю Independent про радіаційне українське молоко

«Є річ, про яку ніхто не говорить. Це допустимі рівні забрудненості радіонуклідами по молоку, які є в Україні, - 100 Бк/кг (бекерелів на кілограм). Це досить жорсткі норми, в той же час в Євросоюзі допускають і 370 Бк/кг і навіть вище. Після Чорнобильської катастрофи ми пішли на такі досить жорсткі кроки. І велика кількість молока, яке в Україні визнається активним (з перевищенням норм радіонуклідів - ред.), не йде у вживання. Але в країни ЄС таке молоко можуть ввозити. Австрія закуповує, Польща та Прибалтика закуповують наше молоко і переробляють на йогурти. За європейськими нормами такий рівень допустимий, а за нашими - ні», - каже фахівець.

Водночас, за його словами, люди, які проживають на забруднених територіях, обізнані про можливість радіаційного забруднення молока. Молоко в цих населених пунктах виробляється в дуже обмеженій кількості і споживається там же, за їх межі воно практично не потрапляє, і в промислових об’ємах не використовується. На ці території молочні продукти ввозять з інших регіонів. Крім того, за словами фахівця, є методи переробки забрудненого молока, які нескладні та відомі вже давно: якщо з молока зробити масло або сметану, то цезій залишається в білковій фракції у сироватці.

Експерт ЦГЗ зазначив, що у разі потреби громадяни можуть перевірити продукти в обласних лабораторних центрах МОЗ України. Також в санітарно-ветеринарних лабораторіях при ринках мають бути проведені відповідні дослідження тих продуктів, що продаються на цих ринках.

При цьому експерт не радить купувати продукти, особливо такі, як чорниці та гриби, на стихійних ринках.

Раніше газета повідомила The Independent, що в дослідженні лабораторій в Університеті Ексетера і Українського інституту сільськогосподарської радіології йдеться про перевищення радіоактивного забруднення молока в Україні вп'ятеро вище норми. При цьому, за твердженням видання, експерти попереджають, що забруднення молока буде перевищувати норму в деяких частинах України до 2040 року.

У Держпродспоживслужбі заявили, що заголовок статті "Рівень радіоактивності українського молока перевищує норму", яка була опублікована The Independent, не відповідає ані фактичному стану справ, ані наведеним у самій статті фактам.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-