
В Україні започаткували "Індекс здоров'я"
Про це на брифінгу заявила директор програмної ініціативи "Громадське здоровя" міжнародного фонду "Відродження" Вікторія Тимошевська, повідомляє кореспондент Укрінформу.
"Для України потрібен інструмент, який дозволить заміряти стан і систему охорони здоров'я і оцінку з боку людини, яка споживає меддопомогу, і також ставлення і поведінку людей, які не звертаються по медичну допомогу у зв'язку з браком коштів, або через проблеми фізично дістатися до закладів охорони здоров'я", - сказала Тимошевська.
За її словами, існуюча медична статистика в Україні не відображає реальну картину. В країнах ЄС вже багато років проводиться подібне дослідження - Euro Health Consumer Index. Але для України була розроблена окрема методологія, оскільки масштабне опитування з питань охорони здоров'я проводилося в Україні вперше.
"Зараз система в Україні ще не дозволяє зібрати деяких показників. Цей індекс ми виміряли вперше в 2016 році, і плануємо підтримувати ще три роки поспіль. В ідеалі всі п'ять років, які буде працювати Концепція реформи системи охорони здоров'я. Це дозволить відстежити, як впроваджуються ці реформи", - наголосила Тимошевська.
За її словами, дані дослідження вже зараз можна використовувати для прийняття рішень, в тому числі очільникам місцевих органів влади.
Так, за даними дослідження, середній рівень задоволеності дільничим терапевтом чи сімейним лікарем становить 70% по всій Україні. Найбільше задоволені лікарями первинної ланки у Чернігівській (83%), Миколаївській (83%) та Тернопільській областях (84%), найменше у Кіровоградській (47%), Сумській (56%) та Полтавській (58%) областях. В Києві індекс задоволеності терапевтами становить 68%, а в Київській області - 77%.
Про звернення до лікаря у випадку хвороби чи травми за останні 12 місяців заявило 62% опитаних. Найбільше таких звернень було в Кіровоградській області - 94%, найменше - у Хмельницькій області (39%). Найчастіше до лікаря звертаються жінки (63%), а також люди, старші 60 років (65%). Чоловіки та молоді люди віком від 18 до 29 років у випадку хвороби звертаються до лікаря рідше - 59 та 57% відповідно.
Найбільш поширеним зверненням до медзакладів з профілактичною метою є проведення флюорографії. За останні 12 місяців з часу проведення дослідження її робили 57% жінок та 61% чоловіків (60% всіх опитаних). Кардіограму в профілактичних цілях робили 42% респондентів, серед яких 45% - старші 40 років.
Згідно з даними дослідження, за місяць (30 днів) в середньому українці витрачають 550 грн на ліки. Найменше витрачають грошей на ліки у Житомирській області (238 грн) та Запорізькій області (289 грн). Найбільше у Тернопільскій (916 грн) та Рівненській (1001 грн) областях.
Також соціологи запитали в українців, хто саме відповідальний за покращення діяльності медичних закладів. Більшість - 74% опитаних - вважають міністра охорони здоров'я ключовою постаттю, яка може вплинути на покращення стану в лікарнях. 37% назвали відповідальною особою Президента, 38% - прем'єр-міністра.
При цьому від реформи українці очікують перш за все підвищення якості медичної допомоги - 43%, збільшення зарплати медперсоналу - 21% та зменшення витрат пацієнтів на медичну допомогу - 19%.
Досліження було ініційовано Міжнародним фондом "Відродження" за підтримки Києво-Могилянської академіїї та Київського міжнародного інституту соціології. Опитування проводилося у всіх областях України та в м. Києві. Всього було досліджено думку понад 10 тисяч респондентів. Зокрема, досліджувалася думка українців з приводу задоволеності медичною допомогою, кількості звернень до лікаря у випадку хвороби чи травми, витрат на ліки та меддопомогу, знання про здоров'я та здоровий образ життя, власна оцінка стану здоров'я. Опитання було проведено з 15 травня по 30 червня 2016 року. В кожній області було опитано по 400 респондентів. Теоретична похибка вибірки становить близько 1%, по кожній області близько 5%.