Жителі деокупованої Херсонщини потребують психологічної допомоги - експерти

Жителі деокупованої Херсонщини потребують психологічної допомоги - експерти

Укрінформ
Чимало жителів Херсонської області, які певний час перебували під російською окупацією, гостро потребують психологічної допомоги.

Як повідомляє Укрінформ, про це в ході круглого столу «Відновлення громад на звільнених територіях - виклики і перспективи» заявив очільник Нововоронцовської селищної військової адміністрації Бериславського району Херсонщини Андрій Селецький. 

«Дуже великі руйнації психологічні, якщо їх можна так назвати. Нещодавно почув такий, досить чіткий наратив, що люди, які були в окупації, стали злішими взагалі до навколишнього середовища. Є дуже багато причин - надуманих, індивідуальних, об’єктивних - але факт залишається фактом... Люди стали злішими - не в плані агресії, а в плані несприйняття будь-яких змін. Тобто нічого не зміниться, вже пробували, вже було і так далі. Тому дуже важливий момент - психологічна робота не для галочки», - сказав Селецький.

Як зазначила співробітниця Нововоронцовської військової адміністрації Алла Торчанська, одна з найсерйозніших проблем деокупованих населених пунктів - психологічна допомога населенню, її «абсолютно» не вистачає, це великий пробіл. За її словами, люди під час окупації терпіли, надягали «маски», щоб вижити, чинити спротив окупантам, приховували свої емоції. Торчанська підкреслила, що за чотири місяці в окупації вона жодного разу не плакала, не можна було показати страх і біль, бо цим могли, побачивши її слабкість, скористатися вороги.

Читайте також: Українці можуть безкоштовно отримати психологічну підтримку на платформі «Розкажи мені»

А зараз «виходить» назовні те, що було глибоко приховано. Торчанська розповіла, що інколи до неї звертаються люди, яким не потрібна гуманітарна допомога, їм просто потрібно поговорити, поплакати про те, що у них зруйнований будинок, життя зупинилося.

«І от психологічної допомоги – її немає. Ми не психологи, ми намагаємося розрадити з точки зору свого досвіду... Але треба працювати, бо ми на виході отримаємо суспільство з величезною діркою посеред душі і серця, яку ми не знатимемо як залатати», - каже співробітниця Нововоронцовської військової адміністрації. При цьому треба пам’ятати, що після перемоги у громади повернуться військовослужбовці, яких також потрібно буде «латати» психологічно, додала Торчанська. А з цивільним населенням треба працювати вже зараз, наголосила вона.

Своєю чергою виконавча директорка громадського центру «Нова Генерація» (Херсон) Оксана Глєбушкіна висловила переконання, що в кожну деокуповану громаду потрібно відрядити бригаду психологів. Питання – де взяти таку кількість фахівців, які мають залишатися у цих громадах надовго, роками, бо це тривала робота, а не поодинока консультація.

Читайте також: Зеленська поділилася порадами, як допомогти людям із посттравматичним стресом

«Ми потребуємо інституцій, які в громадах будуть надавати професійну психологічну допомогу, психотерапевтичну допомогу», - зазначила Глєбушкіна. Це означає, що таких фахівців треба вже готувати, бо наразі їх в Україні дуже мало.

Як повідомляв Укрінформ, на думку головного координатора з надзвичайних ситуацій організації «Лікарі без кордонів» Крістофера Стоукса, на Херсонщині люди в окупації жили у постійній атмосфері страху. Тож по всій деокупованій території області є велика потреба у психологічній допомозі.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-