У МКІП рекомендують демонтувати російські імперські пам’ятники у Полтаві

У МКІП рекомендують демонтувати російські імперські пам’ятники у Полтаві

Укрінформ
Експертна рада МКІП із питань подолання наслідків русифікації та тоталітаризму рекомендує демонтувати російські імперські пам’ятники у Полтаві, утім, рішення має ухвалювати місцева влада.

Про це повідомляє пресслужба МКІП, передає Укрінформ.

Як зазначається, Експертна рада всебічно розглянула питання щодо подальшого існування в публічному просторі Полтави пам’ятників, встановлених за часів російської імперії та пов’язаних із перемогою росії у Полтавській битві 8 липня 1709 року над союзними військами України та Швеції.

Зокрема, йдеться про монумент (колону) Слави, встановлений на честь 100-річчя «перемоги російської армії Петра I», пам'ятник на місці відпочинку Петра, споруджений у 1849 році на місці будинку козака Магденка, де після битви зупинявся російський цар, а також Пам'ятник славним захисникам Полтави та коменданту фортеці Олексію Келіну, встановлений у 1909 році на честь 200-річчя перемоги у Полтавській битві.

Читайте також: В Одесі проведуть опитування щодо знесення пам’ятника Катерині II

У МКІП, зокрема, наголосили, що сьогодні, коли Україна у протидії російській агресії захищає право на власну ідентичність, особливого значення набуває подолання наслідків російської імперської та радянської тоталітарної політики, зокрема очищення публічного простору від символів російської імперськості.

"Встановлення пам’ятників та присвоєння найменувань, що здійснювалися російською імперією в Україні, були покликані поширювати російські пропагандистські наративи та демонструвати вищість російської культури, водночас підкреслюючи другорядність української", - наголошують у міністерстві.

Водночас у МКІП звертають увагу на те, що подібні пам’ятники ворог сьогодні використовує, серед іншого, як “аргументи” для заперечення існування української нації та держави, проштовхуючи тезу про “один народ”, та просування “русского мира” як ідеології путінської росії у війні проти України.

Читайте також: Демонтаж герба срср зі щита «Батьківщини-матері» можуть розпочати 2023 року - Ткаченко

У цьому зв'язку Експертна рада МКІП рекомендує Полтавській обласній військово-цивільній адміністрації та Полтавській міській раді демонтувати та прибрати з публічного простору російські імперські пам’ятники у Полтаві, оскільки вони є воєнними імперськими символами, які меморіалізують перемогу росії над Україною та її союзником Швецією, були покликані підкреслювати колоніальний, залежний стан України, уславлювати російську армію, і продовжують закріплювати російське бачення української історії. При цьому пропонується розглянути питання подальшої музеєфікації "виключно тих демонтованих пам’ятних об’єктів, що мають культурну цінність".

“Думаю, що ці рекомендації допоможуть у дискусії щодо присутності у публічному просторі Полтави об’єктів, які є імперськими символами росії. Нагадаю, що рішення мають приймати місцеві органи влади”, – зауважив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

Читайте також: У Вінниці вулицю Пушкіна хочуть перейменувати на Шухевича - з’явилася петиція

Як повідомляв Укрінформ, у Полтаві обмотали темною плівкою пам’ятник Петру І перед входом до музею Полтавської битви, його планують надалі помістити в експозицію.

Фото: novoeizdanie.com

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-