У Запоріжжі археологи досліджують кораблі, що затонули у Дніпрі

У Запоріжжі археологи досліджують кораблі, що затонули у Дніпрі

Фото
Укрінформ
У Запоріжжі проходить зимова підводна експедиція, під час якої археологи проводять обстеження затонулих кораблів різних епох з метою занесення їх до Реєстру нерухомих пам’яток України.

Про це кореспонденту Укрінформу розповів керівник експедиції заслужений працівник культури України, кандидат наук, завідувач відділу охорони пам'яток національного заповідника Хортиця Дмитро Кобалія.

Роботи стартували 25 лютого і триватимуть до 2 березня.

У Запоріжжі археологи дослідили затонулі кораблі, що лежать на дні Дніпра / Фото: Дмитро Смольєнко. Укрінформ

"Експедиція, яка має назву "Хортиця-Скуба" проводиться взимку, бо зараз видимість у воді складає 4-5 метрів і є можливість нормально відзняти кораблі, що затонули, зробити моделі, вивчити конструкцію, описати їх. Після отримання тривимірних моделей планується підготовка пакета документів для занесення об'єктів до Реєстру нерухомих пам'яток України з метою надання їм відповідного охоронного статусу. В літній період працювати набагато легше, але видимість така, що ми не зможемо навіть фото зробити. Тож, ми маємо працювати взимку, температура води +1 градус, але видимість гарна", - розповів Кобалія.

Цього року до складу експедиції входять фахівці Національного заповідника "Хортиця", дослідники дайв-клубу "Наварекс" (м. Одеса), а також археологи з Центру підводних досліджень при Київському національному університеті ім. Т. Шевченка.

"Нас вже вдруге запрошують до Запоріжжя. Ми із задоволенням відгукуємось на запрошення колег. Кораблі, які ми досліджуємо, потребують збереження. Наразі єдиний спосіб збереження - це фіксація. Ми допомагаємо у максимально стислі строки здійснити зйомку і підготувати об'єкт до внесення до Реєстру", - розповідає співробітник центру підводної археології Київського університету Марія Тимошенко.

За її словами, у Запоріжжі добре законсервована деревина, а матеріали, що лежать на дні Дніпра - унікальні.

Читайте також: Харківський музей запустив відеопроєкт з ексклюзивними історіями про експонати

Обстеження проводиться безконтактним методом, тому не є археологічними розкопками. Одеські фахівці менш ніж за тиждень зроблять тисячі фотографій, з яких вже в лабораторних умовах буде розроблена точна тривимірна модель кожного об'єкта.

Наразі археологи обстежили та зробили фотофіксацію двох об'єктів в Старому Дніпрі. Один з них - ймовірно затонув в кінці XIX – поч. XX ст., другий – невелика шлюпка зі складу суден Дніпровської флотилії 1736-1739 рр.

Вони лежать на глибині 6-7 метрів в різних місцях. Протягом всієї експедиції археологи зробили близько 20 занурень.

"Старий Дніпро - це скарбниця пам'яток. Не завжди треба щось підіймати. Ми не можемо гарантувати, що на березі їх стан буде краще. Тому ставка робиться на безконтактні підводні дослідження", - додав Кобалія.

Читайте також: У Запоріжжі не можуть почати реставрацію унікального гарматного лафета - бракує грошей

Що стосується Реєстру нерухомих пам'яток України, то там наразі дуже мало об'єктів.

Цього року експедиція проводиться завдяки допомозі меценатів.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-