Тергромадам Дніпропетровщини передають первинні заклади меддопомоги

Тергромадам Дніпропетровщини передають первинні заклади меддопомоги

Децентралізація
Укрінформ
Медичні заклади Дніпропетровщини розпочали покрокове реформування системи охорони здоров’я.

Про особливості реалізації медичної реформи в ОТГ у 2018 році йшлося під час семінару «Актуальні питання реформування закладів первинної медичної допомоги», що відбувся у вівторок, 20 березня, в офісі Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України, повідомляє кореспондент Укрінформу.

На першому етапі має відбутися передача первинних закладів медико-соціальної допомоги у комунальну власність об’єднаних територіальних громад.

«Ми вперше проводимо семінар на тему «Актуальні питання реформування закладів первинної медичної допомоги», але знаємо, що потреба і запит до цієї інформації має дуже високу актуальність і значимість. Сьогодні - це перша наша зустріч, але на квітень у нас планується ряд заходів, і будемо постійно працювати в такому тандемі», - сказала радник з муніципальних послуг Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Гладка.

Вона додала, що наразі в області вже створено 7 комунальних підприємств Центрів первинної медико-санітарної допомоги, останні з них створені в Сурсько-Литовській і Криничанській ОТГ.

Як зауважила директор Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Олена Тертишна, нині районні ради мають зрозуміти, що найбільш ефективно передати це майно територіальним громадам.

Читайте також: В Одесі представників тергромад навчали реєструвати шлюби, бізнес та нерухомість

«Тому що тут процес вже запускається в дотичності до мешканця, який живе не в райцентрі, а в об’єднаній територіальній громаді. Це головна теза. І можна говорити, що сьогодні відбувся медичний день в Дніпропетровській області: Центр розвитку місцевого самоврядування та Українська асоціація районних і обласних рад проводять семінари для голів районних рад і для об’єднаних територіальних громад. Ми спільно відкрили обидва семінари в обласній раді та офісі Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, де доводимо однакові тези – тут слід об’єднати зусилля на користь мешканців», - сказала Тертишна.

Читайте також: Робота у тергромадах: у Чернігові на ярмарку вакансій було понад 80 позицій у 12 ОТГ

Департамент охорони здоров’я ОДА рекомендує розпочати реформу саме процесом передачі цих «первинок» громадам, які утворені навколо районних центрів або навколо базових районних громад.

Наприклад, у Нікопольському районі базовою є Червоногригорівська ОТГ, де зареєстровано Центр первинної медико-санітарної допомоги району, бо сам Нікополь є містом обласного значення і зареєструвати там районну первинку було неможливо. Ще приклад - Павлоград, також місто обласного значення, і тому ЦПМСД зареєстрований у Вербківській ОТГ.

За словами Тертишної, аналіз територіального розміщення «первинок», до яких мають пряме відношення ОТГ, показує, що на сьогодні з 22 районів у 21-му заклади первинної медичної допомоги розташовані на землі тієї чи іншої громади, але ще не є її власністю.

«Спільно з Українською асоціацією обласних і районних рад ми напрацювали пропозицію – не розривати ці майнові комплекси, вони вже зареєстровані й показали свою ефективність, відпрацьовано маршрути доїздів, є кадри. Як маленька сільська громада буде шукати кадри? Звичайно, будуть винятки і вони в нас є», - підкреслила директор Дніпропетровського ЦРМС.

За її словами, Сурсько-Литовська ОТГ першою в області зареєструвала два роки тому власний ЦПМСД, і обгрунтуванням було те, що їхня районна лікарня була за 40 кілометрів, і діставатися туди треба трьома маршрутками. І ця ж громада – перша в області на позаминулому тижні зареєструвала свої автономні некомерційні підприємства. І це їм вдалося лише тому, що в них вже був власний ЦПМСД, підкреслила Тертишна.

"Ті громади, які на сьогодні ще повертають субвенції районним бюджетам, бо майно ще не у їхній власності, постануть перед подвійним викликом – пошук кадрів і обладнання. Так, держава буде виділяти на це кошти, але тим громадам, які спроможні це моделювати і втілити на своїй території", - наголосила вона.

Центр розвитку місцевого самоврядування спільно з департаментом охорони здоров’я Дніпропетровської ОДА моделювали різні випадки й ситуації і прийшли до єдиної пропозиції, яка підтримана і Центральним офісом реформ.

«Це коли ЦПМСД передається в базову громаду, і ця громада укладає міжмуніципальну угоду з іншими ОТГ району на виконання цієї послуги й надання медичних послуг мешканцям усієї території району. У тих випадках, коли в районах не всі об’єднані території, учасником цієї міжмуніципальної угоди може бути ще частково районний бюджет у тій частині, в якій він буде розпорядником цих бюджетних коштів», - пояснила Тертишна.

Своїми знаннями і напрацьованим досвідом на семінарі ділилась головний лікар Комунального некомерційного підприємства "Царичанська ЦПМСД" Царичанської селищної ради Наталя Дениско, яка стала тепер і навченим Програмою «U-LEAD з Європою» спеціальним тренером з даних питань.

Програма «U-LEAD з Європою» фінансується спільно Європейським Союзом і державами-членами – Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією і підтримує реформу децентралізації та її секторальні напрямки.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-