ЄС готує новий план для надання Києву військової допомоги - ЗМІ

ЄС готує новий план для надання Києву військової допомоги - ЗМІ

Укрінформ
На тлі проблем у США з наданням Україні подальшої військової допомоги чиновники ЄС мають намір розглянути новий план, який дозволить Києву надати військову допомогу на суму в десятки мільярдів доларів, незважаючи на внутрішні розбіжності в Євросоюзі.

Як передає Укрінформ з посиланням на DW, про це пише The Wall Street Journal.

Згідно з конфіденційним проєктом плану, на який посилається видання, 20 млрд євро має бути виплачено з фонду ЄС країнам Євросоюзу за надання ними Україні «десятків мільярдів євро» військової допомоги протягом найближчих чотирьох років. Вказується, що цей план уже кілька тижнів обговорювався всередині ЄС і був офіційно представлений 19 січня.

У ході війни Росії проти України ЄС уперше почав використовувати кошти з Європейського фонду миру (ЄФМ) для фінансування летального озброєння для Києва, нагадують журналісти. Протягом року 5,5 мільярда євро було компенсовано країнам ЄС, які постачали Україні зброю, здебільшого за рахунок запасів боєприпасів, танків і ракет ППО, що є у них. Проте вже пів року уряд Угорщини блокує виплати в рамках довгострокової програми військової допомоги Україні, що передбачає виділення Києву 50 млрд євро в період до 2027 року.

Наразі зовнішньополітична служба ЄС пропонує створити спеціальний військовий фонд для України, до якого направлять близько 6,5 мільярда євро з активів ЄФМ та вноситимуть до 5 мільярдів євро на рік у період з 2024 по 2027 рік, пише WSJ.

«Ідея полягає в тому, щоб використати ці гроші для компенсації витрат на спільні закупівлі кількома державами-членами ЄС військової допомоги, такої як боєприпаси, безпілотники та ракети ППО для передачі Україні. Решта грошей піде на оплату витрат, що зростають на програму ЄС військової підготовки для українських солдатів, у рамках якої вже було навчено 40 000 військовослужбовців», - йдеться у публікації.

До набрання чинності новим планом діятиме перехідний період. За приблизними підрахунками, цього року ЄС може запропонувати країнам-членам компенсацію за військову допомогу Україні на суму 7,5 мільярда євро.

Зазначається, що перевага цього плану полягає в тому, що він дозволить країнам ЄС, які мають невелику кількість боєприпасів, об'єднати ресурси під час спільних закупівель. Крім того, структура фонду дозволить уникнути регулярних виплат, які раніше неодноразово Угорщина «блокувала або використовувала як важіль, щоб вимагати щось натомість», зазначають автори.

При цьому двостороння допомога, яку Німеччина та низка інших країн надають Україні, може бути зарахована в рахунок їх внесків до цього фонду.

Читайте також: Посол в ЄС назвав три способи обійти вето Угорщини на виділення Україні €50 мільярдів

Очікується, що новий план для надання Україні військової допомоги обговорюватиметься на саміті ЄС 1 лютого, однак ухвалення остаточного рішення щодо нього, ймовірно, триватиме тижні.

Як повідомляв Укрінформ, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що угоди ЄС містять дуже чіткі правила для врегулювання суперечностей у Євросоюзі, тож Єврокомісія сподівається на позитивне рішення майбутньої Європейської ради щодо виділення для України €50 мільярдів допомоги на наступні чотири роки. Водночас Єврокомісія готує й альтернативні рішення на випадок, якщо такої згоди на вдасться досягти серед всіх 27 країн ЄС.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-