Декларація країн G7 гарантує Україні безпекову допомогу, але не безпеку – експерт

Декларація країн G7 гарантує Україні безпекову допомогу, але не безпеку – експерт

Укрінформ
Країни, які долучилися до узгодженої країнами G7 спільної декларації щодо гарантій безпекової допомоги для України, зможуть надавати Києву підтримку, незалежно від урядів, які будуть при владі, проте це не гарантії самої безпеки.

Про це розповів в ефірі Українського радіо дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара, передає Укрінформ. 

"Я б не використовував термін "гарантії безпеки", оскільки для України єдиною реальною гарантією може бути членство в НАТО. Всі інші речі, зокрема ті, що закладені в заяві "Групи семи", потім мають бути підкріплені двосторонніми угодами, гарантіями надання безпекової допомоги. На даний час близько 50 країн в рамках Рамштайнського процесу надають Україні безпекову допомогу у вигляді озброєння, боєприпасів, техніки, допомагають нам навчати наших військових. Це все відбувається на дружній основі, адже немає жодних юридичних зобов’язань у цих країн надавати нам таку допомогу. І, власне, сама ідея надання гарантій безпекової допомоги полягає в тому, щоб в нас була певна правова рамка та певні зобов’язання наших партнерів перед Україною не лише зараз, коли йдуть бої, але й в майбутньому, щоб Україна була здатна стримувати російську агресію", – пояснив Хара.

Експерт додав, що це формат відкритий, і Україна хоче, щоб до нього долучилися не лише країни G7, але й інші – члени ЄС, НАТО, країни з інших регіонів: "Наш сусід доволі великий – як за розмірами, так і за ресурсами, які він може залучити до агресії. Тому нам потрібна велика допомога як зараз, у війні, так і в майбутньому".

Читайте також: Країни Балтії приєдналися до декларації G7 на підтримку України

"Проте мені не подобається, що в українському просторі говорять про "гарантії безпеки" і цим фактично повторюють помилку, яка була й з Будапештським меморандумом. Той документ містив слово "запевнення", а в українському перекладі це назвали "гарантією", – зазначив Хара.

Експерт розповів, що в домовленостях є як безпековий, так і економічний блоки відновлення для України: "Якщо говорити про безпековий блок, то це надання допомоги у вигляді озброєння, боєприпасів по всьому спектру – і наземний компонент, і надводний. Зокрема, вчора в США було ухвалений дозвіл на надання Україні винищувачів F-16 європейськими партнерами.

Дуже важливим моментом, який є в цій декларації G7, є допомога українському оборонно-промисловому комплексу модернізуватися та виготовляти ті типи озброєння, боєприпасів та техніки, які потрібні Україні".

"Ідея української сторони – це і юридичні зобов’язуючі моменти для наших партнерів по відношенню до України, щоб вони не дуже залежали від політичної кон’юнктури. Другий важливий момент – ці домовленості не є для України замісником членства в НАТО. Ми вважаємо це проміжним варіантом допомоги до того, як ми станемо членами Альянсу. І те, що нам надають, просто буде посилювати наш оборонний потенціал, доводячи Україну до тих стандартів НАТО, які наше військо має мати з точки зору матеріально-технічного забезпечення, озброєння, техніки", – пояснив Хара.

Читайте також: Декларація G7 про підтримку України є безпрецедентною - латвійський дипломат

Наостанок експерт зауважив, що коли буде підписано безпекову угоду, ми також отримаємо дозвіл використовувати американську зброю на російській території: "Адже воювати на власній території означає неможливість стримувати противника в майбутньому. Загроза нанесення неприйнятної шкоди супротивнику і може бути гарантією, що він тричі подумає перед тим, як знову лізти на українську територію".

Як повідомляв Укрінформ, за даними керівника Офісу Президента Андрія Єрмака, вже 25 країн доєдналися до декларації G7, яка передбачає надання гарантій безпеки Україні. 

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт НАТО. Лідери країн "Групи семи" (G7) погодили "Спільну декларацію про підтримку України". Згодом до декларації приєдналася ще низка країн, список продовжує поповнюватися.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-