Війна рф проти України підкреслила вагу та значення спільних цінностей для всієї Європи – Боррель

Війна рф проти України підкреслила вагу та значення спільних цінностей для всієї Європи – Боррель

Укрінформ
Цьогоріч святкування Дня Європи у ЄС затьмарено війною росії проти України, але ця агресія, що розгорнулася у Європі, підкреслює значення спільних європейських цінностей для миру, добробуту та стабільності на усьому континенті.

Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться у заяві високого представника ЄС Жозепа Борреля з нагоди Дня Європи, який відзначається в європейських країнах 9 травня. Повний текст документу оприлюднений на сайті Європейської служби зовнішніх дій.

«Як і кожного року, 9 травня ми святкуємо День Європи та вшановуємо основоположну Декларацію Роберта Шумана, що започаткувала Європейський проєкт. Сьогодні таке вшанування має дуже особливе значення. З 24 лютого вся Європа побачила повернення війни на великій частині своєї території, де з одного боку є агресор – росія, а з іншого – жертва агресії – Україна. Ця війна в першу чергу й найбільше завдає удару по Європі, оскільки відбувається на нашій землі. Хоча Україна не є членом ЄС, вона – дуже близький партнер, з яким ми маємо найбільш широку угоду про асоціацію і чия європейська приналежність є беззаперечною», – наголосив високий представник ЄС.

Він зауважив, що останніми роками, попри те, що більшість громадян ЄС вважають інтеграцію в рамках ЄС величезною історією успіху, з’явилися люди й партії, які почали піддавати сумніву доцільність Європейського проєкту, проводити агітацію проти ЄС та ставити під сумнів його роль глобального гравця у сфері безпеки.

«Війна в Україні нагадує нам зараз у драматичний та вражаючий спосіб про незамінну цінність Європейського Союзу як мирного проєкту для європейців, про його значення як потужного актора у підтриманні та у розвитку безпеки на нашому континенті та за його межами», – зазначив Боррель.

Він навів чотири ключові висновки, виходячи з цієї ситуації.

Перший полягає в тому, що європейські країни продемонстрували потужну єдність перед фактом агресії. Рішучість та єдність ЄС піддавалася сумніву в росії, але у відповідь на свою агресію вона отримала потужний пакет економічних та фінансових санкцій, які застосовані у тісній координації з партнерами по G7.

Другий ключовий елемент полягає в тому, що ЄС вперше у власній історії використав фінансовий ресурс Європейського фонду миру для захисту країни, що піддається атаці. Три транші такої допомоги вже доставлені в Україну на загальну суму у 1,5 млрд євро, при цьому країни-члени ЄС продовжують надавати їй пряму військову підтримку для самозахисту. Така єдність в рамках ЄС примножує ефективність та силу дій кожної з країн-членів.

Третій висновок, за словами високого представника ЄС, полягає у тому, що ЄС довів здатність просуватися до завершення енергетичної залежності від росії, що було б важко зробити для кожної окремої країни-члена ЄС. ЄС довів свою силу та купівельну спроможність як колективний гравець на міжнародному енергетичному ринку. Він обмежив можливості для енергетичного шантажу проти окремих країн-членів та довів стратегічну стійкість усього Євросоюзу.

«Наприкінці сила та рішучість відповіді ЄС з підтримкою України відповідає інтересам не лише європейців. Це не те питання, що Захід проти росії. Дотримання ключових міжнародних принципів, що передбачені у Хартії ООН, рівною мірою хвилюють Північ та Схід, Південь та Захід. Не менше 141 країни міжнародного співтовариства рішуче заперечили російську агресію проти України під час Генеральної Асамблеї ООН. Вони захищають власну територіальну цілісність та суверенітет проти потенційних агресій у майбутньому та говорять рішуче «ні» поверненню «закону джунглів» у міжнародні відносини», – наголосив Боррель.

Він зауважив, що під час цієї війни Європа значно прискорила процес навчання тому, як використовувати мову сили. 9-те травня 2022 року засвідчило зростаюче усвідомлення того, що ЄС має бути готовим захищати цінності, на яких він оснований.

Читайте також: Боррель назвав Маріуполь європейським Алеппо

«Ми… надали нашу колективну силу для нашого партнера України, щоб допомогти захистити себе, та для забезпечення її повного та цілісного суверенітету. Ми будемо… працювати з міжнародним співтовариством у збереженні ключових міжнародних норм та безпеки, а також для підтримки солідарності у відповіді на глобальні наслідки цієї агресії», – підкреслив високий представник ЄС.

Як повідомлялося, 24 лютого 2022 року росія розпочала пряме вторгнення проти України та продовжила військову агресію, що почалася з 2014 року. Європейський Союз від початку цієї війни виявив солідарність з Україною, та почав надавати їй ефективну політичну, економічну, фінансову, гуманітарну та військову допомогу.

Фото: DPA

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-