Трибунал щодо агресії на Азові: міжнародний адвокат розгромив аргументи РФ

Трибунал щодо агресії на Азові: міжнародний адвокат розгромив аргументи РФ

Укрінформ
Представник юридичної компанії Covington & Burling LLP Джонатан Гімблет під час слухань у у "морському" трибуналі вщент розгромив аргументи російської сторони, яка намагалася виправдати власні агресивні дії проти українських військових кораблів.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

«В меморандумі від 7-го травня Росія висунула низку звинувачень щодо подій, які передували захопленню та арешту кораблів. Справа, яку Україна винесла на розгляд Арбітражу, і нині представила цьому Трибуналу, стосується лише застосування Росією власної юрисдикції над трьома українськими кораблями, незважаючи на їх повний імунітет. Це включає захоплення та затримання цих кораблів та цивільні правові процедури, які після цього були порушені проти кораблів та тих, хто перебував на борту», - зазначив адвокат.

Він зауважив: російська версія того, що відбулося до моменту захоплення, не має відношення до статусу імунітету українських кораблів. Водночас, щоб надати точну інформацію, він виклав суть висунутих Росією звинувачень та аргументи проти російської версії.

Перше – в меморандумі від 7 травня Росія описала місію трьох українських кораблів як «таємну операцію» в російських територіальних водах. Це просто не відповідає дійсності. Завдання кораблів було перейти з українського порту Одеси до українського порту Бердянськ на північному узбережжі Азовського моря, де вони мали постійно дислокуватися. Інші українські військові кораблі успішно виконали таку функцію у вересні 2018 року, за два місяці до цього.

Адвокат зауважив, що російська сторона посилається на документ, знайдений на українських кораблях, який, за російським трактуванням, наказує українським кораблям таємно проникнути у російські територіальні води та у зону відповідальності прикордонної служби ФСБ Росії.

«Віце-адмірал ВМС України Тарасов підтвердив, що насправді мета цих інструкцій була уникнути провокування непотрібних інцидентів з кораблями російського уряду протягом дводенного переходу з Одеси до Керченської протоки. Нічого у цих документах не наказувало кораблям перетнути Керченську протоку таємно. Це неможливо фізично, враховуючи особливості навігації через Керченську протоку», - зауважив юрист.

Більш того, під час наближення до Керченської протоки український корабель «Бердянськ» по радіо повідомив постам російської прикордонної служби та портовій адміністрації в Керчі про намір трьох кораблів пройти Керченською протокою.

Друге – у цьому меморандумі від 7 травня Росія посилається на нібито велике скупчення кораблів навколо Керченської протоки 25 листопада, з метою виправдати дії власної берегової охорони. Російська версія містить багато "дірок" і не може вважатися достовірною.

За російською версією, берегова охорона попередила українські військові кораблі вночі 24 листопада про тимчасове призупинення права проходження військових суден в напрямку Керченської протоки, через очікування шторму. За повідомленням ВМС України та свідченням віце-адмірала Тарасова, неможливо було знайти документальні підтвердження такого роду обмежень, хоча зазвичай такі попередження мають передаватися он-лайн.

Читайте також: Україна просить Міжнародний трибунал вжити заходів, що змусять РФ повернути моряків

За словами Гімблета, через Керченську протоку регулярно здійснюється рух великої кількості комерційних суден. Але російська версія подій не містить інформації, яка була широко висвітлена у повідомленнях ЗМІ про події 25 листопада та підтверджена численними фотографіями, що між прольотами мосту через Керченську протоку 25 листопада був встановлений танкер, що заблокувало весь рух через протоку, а не лише для військових кораблів.

Адвокат зауважив – якщо дійсно протока була заповнена кораблями, які перевозили «небезпечні вантажі», як заявляє російська сторона, не було б можливим для російських кораблів берегової охорони застосувати високошвидкісний маневр та відкрити вогонь у напрямку українських кораблів без ризику завдати поранення або смерть цивільним людям.

Третє. Росія звинуватила українські кораблі, як вона це визначає, у «провокативних діях». Це включає припущення, що українські кораблі «Нікополь» та «Бердянськ» були приведені в стан бойової готовності, та їхні гармати були розчохлені та підняті. Припущення, що ці два малих та легкоозброєних українських кораблі могли становити бодай будь-яку загрозу для великої кількості російських урядових кораблів у цьому районі, не витримує жодної критики.

Читайте також: Зеркаль: Рішення Росії не брати участь в усних слуханнях викликає розчарування

За повідомленням українських ВМС і свідченням віце-адмірала Тарасова, кораблі отримали наказ прослідувати мирно та утримуватися від будь-яких агресивних дій. Немає жодних ознак того, що вони діяли навпаки.

Проходження військових кораблів із розчохленими гарматами повністю відповідає українським стандартним операційним процедурам, - точно так, як це міститься у російських стандартних операційних процедурах. Враховуючи дистанцію до російських кораблів берегової охорони, підняття українськими кораблями гармат під кутом 45 градусів мало сприйматися як ознака відсутності будь-яких агресивних намірів, оскільки під таким кутом, якщо б були здійснені постріли, снаряди летіли б набагато вище російських кораблів, які знаходилися поблизу.

Адвокат зазначив, що жоден із наведених Росією фактичних аргументів не відповідає дійсності. Події у Керченській протоці 25 листопада 2018 року, за висновком адвоката, навіть за умови наявності таких претензій з боку Росії, є кричущим порушенням міжнародного морського права, що і міститься у позові української сторони до Росії, який розглядає Міжнародний трибунал з морського права.

Як уже повідомляв Укрінформ, російська сторона на слухання Міжнародного трибуналу з морського права не з’явилася.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-