Україну можуть включити до складу Чорноморського командування НАТО - експерт

Україну можуть включити до складу Чорноморського командування НАТО - експерт

Укрінформ
Агресивна політика в Чорному морі РФ спонукає Вашингтон співпрацювати з Україною і Грузією, які можуть увійти до складу створюваного Чорноморського командування НАТО.

Про це йдеться в огляді "Виклики та ризики", підготовленому Центром дослідження армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР).

Аналізуючи Керченську кризу і її наслідки для Чорноморського регіону та системи глобальної безпеки в цілому, сходознавець Рауф Раджабов зазначає: "У НАТО розглядають плани щодо створення спеціального Чорноморського командування Альянсу, в яке передбачається включити крім натівських країн у регіоні (Румунія і Болгарія) також і Україну, і Грузію".

Також у документі зазначається, що Росія незабаром зіткнеться з більш частими візитами кораблів США і НАТО в Чорне море у зв'язку з відомими подіями в Керченській протоці. При тому, що США і НАТО будуть враховувати Конвенцію Монтре 1936 року, яка обмежує тоннаж, кількість і час перебування в Чорному морі військових кораблів нечорноморських держав. Але, багатонаціональні сили НАТО, на думку Раджабова, можуть обійти обмеження, укомплектувавши свій флот кораблями з кількох країн і вдаючись до їх ротації. Іншими словами, Москва більше не може розраховувати на Конвенцію Монтре, оскільки НАТО шукатиме способи обійти обмеження і забезпечити лідерство своїх ВМС у регіоні.

Як підкреслюється в доповіді, США найближчим часом продовжать розміщувати в регіоні протичовнові літаки Р-3 "Оріон" і літаки-розвідники Р-8 "Посейдон", вести розвідку за допомогою БПЛА вздовж чорноморського узбережжя Росії, а також у Криму, відпрацьовувати питання взаємодії своїх кораблів із союзниками по НАТО, створювати умови для використання румунських і болгарських портів в інтересах 6-го флоту, кораблі якого все частіше з'являються біля російських кордонів у Чорному морі.

Читайте також: У Чорне море увійде флагман Постійної протимінної групи НАТО

Експерт не виключає, що США і НАТО можуть допомогти Грузії і Україні створити й посилити свій ВМФ і створити базу берегової охорони поблизу морського порту стратегічного значення в Поті для обходу обмежень Конвенції Монтре. Крім того, США вже розглядають ідею проведення операції зі "зміни прапора" - зміни формальної національної приналежності ряду військово-морських суден, що перебувають у країнах НАТО з сильними флотами, шляхом включення їх до складу флотів країн НАТО і союзників блоку в Чорному морі.  

"І у випадку з Україною такого роду операція може бути реалізована - передачею Києву великих військових кораблів. Більше того, США реалізують у прикордонних з Росією державах - членах НАТО так звану "Європейську ініціативу з відновлення довіри", яка передбачає збільшення присутності в регіоні сухопутних сил і ВПС США. Зокрема, йдеться про посилення Чорноморської ротаційної групи Корпусу морської піхоти США, військово-повітряна компонента якого діятиме з румунської авіабази Міхал Когельничану і болгарської Ново Село. У результаті створення спеціального командування сил НАТО в Чорноморському регіоні означатиме істотне погіршення та ускладнення для Росії всієї обстановки в Чорноморському басейні з необхідністю посиленими темпами модернізувати як Чорноморський флот, так і всю супутню інфраструктуру", - наголошується в доповіді.

Читайте також: Партнери по НАТО готові нарощувати допомогу Україні – Полторак

Рауф Раджабов також прогнозує зростання військової активності НАТО щодо України, реформування і забезпечення її Збройних сил: "США і ЄС, все глибше втягуючись у конфлікт з Росією через Україну, будуть змушені посилити Київ не тільки економічними антиросійськими санкціями, а й колективними гарантіями НАТО. Адже провал всіх спроб вийти на деескалацію воєнного конфлікту на Донбасі, включаючи Мінські угоди, зобов'язує Брюссель будувати політичне планування НАТО з урахуванням великої ймовірності негативного сценарію: довгостроковий конфлікт на Донбасі з перспективою військової ескалації".

Отже, Брюссель розглядає Україну як важливого партнера і союзника, тому надасть Києву сприяння в розвитку обороноздатності країни, підкреслюється в доповіді.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-