Поправки ЄС щодо Nord Stream 2 відповідають вимогам України - МЗС

Поправки ЄС щодо Nord Stream 2 відповідають вимогам України - МЗС

Укрінформ
Узгодження в ЄС поправок до газової директиви встановлює правові рамки функціонування Nord Stream 2 за нормами ЄС, проте не знімає безпекових ризиків і може зробити поведінку РФ ще агресивнішою.

Про це написала у Facebok заступник міністра закордонних справ з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Олена Зеркаль.

"Перше і головне - на газопроводи з третіх країн, у тому числі на Північний потік-2, буде поширено право ЄС. Це було і лишається ключовим положенням запропонованих змін. Саме йому опиралися Німеччина, Австрія і низка інших держав-членів. І вони ж нарешті погодилися з цим... Проте левова частка змін стосується того, як забезпечити цю відповідність вимогам законодавства ЄС для газопроводів, які починаються в іншій юрисдикції, тобто поза межами ЄС", - зазначила Зеркаль.

Вона пояснила, що директива визначає, як оператор газопроводу та регулятор мають діяти, щоб забезпечити відповідність "Північного потоку-2" вимогам енергетичного права ЄС. Зокрема, регулятор держави-члена ЄС може консультуватися с органами влади Росії, звідки походить "Північний потік-2", і лише як виняток Німеччина може отримати дозвіл укласти міжурядову уряду з РФ.

Читайте також: Nord Stream 2 має працювати за правилами ЄС – погоджене рішення ЄП

Зеркаль акцентувала, що мова тут іде лише і винятково про регулювання економічних аспектів роботи газопроводу. "Держави і далі вирішують самостійно всі інші питання, які стосуються "Північного потоку-2". Наприклад, питання захисту довкілля чи безпеки. Це особливо важливо для Данії, яка ще має ухвалити рішення - дозволяти чи забороняти будівництво "Північного потоку-2" в своїх територіальних водах. І Данія має достатньо аргументів для того, щоб відмовити", - зазначила заступник міністра.

Вона також акцентувала, що у рамках тріалогу було вирішено, як саме Комісія може забезпечити ефективний контроль за дотриманням права ЄС газопроводами, що походять з третіх країн.

"Отже, ми маємо правові рамки, в яких функціонування "Північного потоку-2" можливо лише за умови його відповідності нормам права ЄС. Це те, чого вимагала Україна. Ми постійно наголошували, що "Північний поток-2" не повинен мати конкурентну перевагу від того, що може не дотримуватися права ЄС. Наступне завдання - забезпечити імплементацію цих змін", - підкреслила Зеркаль.

Водночас вона зауважила, що ухвалення цих змін саме по собі не знімає безпекових ризиків "Північного потоку-2". У цьому контексті дипломат нагадала про дуже агресивну реакцію з боку РФ на спроби регулювати "Північний потік-2" аж до того, що "добудуємо Північний потік і розберемося з Україною".

"Є ризик того, що поширення вимог ЄС на "Північний потік-2" зробить поведінку РФ ще агресивнішою. Це вимагає посилення тиску на Росію, включно з можливими санкціями", - вважає Зеркаль.

Читайте також: Україна поставила Росії жорстку умову щодо транзиту газу

На завершення вона зауважила, що французько-німецький консенсус щодо змін до директиви багато хто сприйняв як зраду, хоча насправді це крок до нового консенсусу в ЄС у цілому, що "Північний потік-2" не має політичних привілеїв і має бути суворо оцінений з усіх боків - регуляторного, економічного і, звісно, безпекового.

"Це важливе зрушення, яке враховує і наші інтереси. Воно лише набуває своїх обрисів, і жоден з ризиків не усунуто. Але це означає, що наша позиція стає сильнішою", - резюмувала заступник міністра.

Як повідомляв Укрінформ, представники Європарламенту, Ради ЄС та Єврокомісії у ніч на середу у Страсбурзі погодили проект поправок до газової директиви ЄС, згідно з якими газопровід "Північний потік-2", а також усі ГТС із третіх країн, які заходять на територію Євросоюзу, мають працювати за законодавством та правилами Спільноти.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-