Країни Балтії визначили дату від’єднання від російської енергосистеми
Про це повідомила естонська енергетична компанія Elering, передає Укрінформ.
«8 лютого балтійські оператори енергосистем від'єднають енергосистеми Естонії, Латвії та Литви від IPS/UPS та розпочнуть спільне випробування роботи своїх енергосистем у режимі енергетичного острова. Синхронізація з частиною континентальної Європи запланована на 9 лютого 2025 року», - йдеться у заяві.
Зазначається, що до цього часу енергосистеми Естонії, Латвії та Литви працюють в системі IPS/UPS, в якій частота електроенергії контролює Росія. «Синхронізація з континентальною європейською синхронною зоною дозволить забезпечити незалежне, стабільне та надійне регулювання частоти в електромережах країн Балтії та підвищить енергетичну безпеку в регіоні», - додали у відомстві.
В Elering зазначили, що синхронізація дозволить покращити взаємозв'язок та ринкову інтеграцію енергосистем ЄС, що дасть змогу балтійським енергосистемам працювати за спільними європейськими правилами.
Синхронізація підтримується ЄС за рахунок спільного фінансування CEF Energy у розмірі близько 1,2 млрд євро, що, як очікується, покриє до 75% витрат вартості проєкту.
Як повідомляв Укрінформ, Литва, Латвія та Естонія разом із Росією та Білоруссю працюють у загальній системі електропостачання, якою централізовано керують з Москви.
У березні 2022 року, після початку Росією повномасштабної війни в Україні, країни Балтії уклали угоду про найшвидше від'єднання від російської мережі електропостачання з подальшою синхронізацією країн Балтії з європейською мережею.
У травні 2022 року країни Балтії повністю припинили імпорт електроенергії з РФ.