Європейські банки, що мають філії в РФ, потроїли прибутки з початку війни - Bloomberg

Європейські банки, що мають філії в РФ, потроїли прибутки з початку війни - Bloomberg

Укрінформ
Через два роки після початку повномасштабного вторгнення військ Росії до України великі європейські банки продовжують керувати дедалі прибутковішими філіями в РФ попри публічні обіцянки закрити їх.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє агенція Bloomberg.

"Через два роки після повномасштабного вторгнення РФ в Україну великі європейські кредитори продовжують керувати потужними, дедалі прибутковішими підрозділами в Росії попри публічні обіцянки їх закрити", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, сукупна кількість співробітників п'яти банків країн ЄС з найбільшими операціями в РФ впала лише на 3% після вторгнення, а прибуток зріс приблизно втричі завдяки високим відсотковим ставкам, які вони отримують за кошти, що застрягли в країні.

Повільні темпи спонукали Європейський центральний банк чинити тиск на банки, щоб вони прискорили їхній відхід. За словами анонімного джерела, знайомого з ситуацією, викликає занепокоєння те, що подальша присутність у РФ може спричинити для банків санкції США та великі штрафи.

Контролюючий орган попросив усі банки з великим бізнесом у РФ "прискорити зусилля щодо зниження ризиків, розробивши чітку дорожню карту для скорочення та виходу з бізнесу", повідомила Клаудія Бух, головний наглядовий чиновник центрального банку.

Західні санкції, які різко обмежують сферу діяльності підприємств у РФ, разом з місцевими правилами та каральними податками з продажу, ускладнюють виведення банківських грошей з країни. Дочірні компанії іноземних банків у РФ повинні дотримуватись місцевих правил, що може суперечити тиску ЄЦБ на материнську компанію. І вони стикаються з ризиком відплати: Кремль іноді конфіскує активи компаній чи приватних осіб з країн, які він вважає недружніми.

Італійська компанія Intesa Sanpaolo SpA у вересні отримала дозвіл від Володимира Путіна продати свій російський підрозділ групі, яку очолює місцевий менеджер підрозділу, але угода сповільнилася через бюрократичні перешкоди.

Єдиним великим банком Євросоюзу, якому вдалося досягти повного виходу з країни, є Société Générale SA, який продав свою найбільшу російську дочірню компанію Росбанк лише за кілька тижнів після вторгнення, хоча операція спонукала банк списати вартість бізнесу більш ніж на 3 млрд євро. Після продажу двох менших підрозділів Société Générale стикнулася зі скороченням штату співробітників у РФ більш ніж на 99%. А голландський банк ING Groep NV, який працює в Росії з 1993 року, заявляє, що з початку 2022 року скоротив свій бізнес, пов'язаний з РФ, на три чверті приблизно до 1,3 млрд євро.

Deutsche Bank AG різко скоротив число своїх співробітників у РФ, переважно через закриття ІТ-центру, проте торік він також отримав там вищі прибутки, ніж у 2021 році, до вторгнення в Україну. Це досить типово для банків, які все ще мають гроші в Росії, враховуючи труднощі, з якими європейці стикаються при доставці грошей додому, а також двозначні відсоткові ставки, які російський центральний банк сплачує за депозитами кредиторів.

Прибуток дочірньої компанії австрійського Raiffeisen Bank International за цей період зріс більш ніж утричі.

Банки США стикнулися з аналогічними проблемами. Citigroup припинила майже всі інституційні банківські послуги в РФ на початку минулого року, хоча вона все ще має 7 млрд доларів, прив'язаних до країни, більша частина яких знаходиться на депозитах у центральному банку. JPMorgan Chase повідомляє, що станом на березень у неї в РФ застрягло близько 350 млн доларів.

Угорський OTP Bank є одним з небагатьох кредиторів ЄС, які виводять гроші з країни. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан є найближчим союзником Кремля в ЄС, і він на кілька місяців призупинив надання допомоги від блоку для захисту України, перш ніж піти на поступки, але OTP наполягає, що не отримав вигоди від його особистих відносин з Путіним. Банк заявляє, що повністю дотримується санкцій і хоче піти з ринку, але російські регулятори ускладнюють продаж підрозділу за справедливою ціною.

Окрім того, італійська компанія UniCredit SpA працює в РФ через дочірню компанію зі штатом близько 3100 співробітників та має понад 50 філій. Банк заявляє, що з 2022 року він зарезервував понад 800 млн євро на випадок дефолтів у РФ та скоротив свій кредитний портфель на дві третини. Генеральний директор банку Андреа Орсель заявила на травневій телефонній конференції, що банк продовжить робити все можливе в країні і дотримується санкцій, але остаточний вихід з РФ буде важко здійснити.

Читайте також: У Росії впали прибутки після обвалу експорту нафти до мінімуму за п’ять місяців - МЕА

Як повідомляв Укрінформ, навесні 2022 року, невдовзі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, австрійська банківська група Raiffeisen Bank International заявила про намір поступово вийти з російського ринку. Згодом було повідомлено, що мова йде або про продаж дочірньої компанії в Росії, або про відокремлення її від материнського банку. Пізніше було заявлено, що можливе відокремлення свого дочірнього банку в Росії від материнської групи може відбутися наприкінці вересня 2023 року. Потім цей термін було перенесено на кінець грудня. Згодом в RBI заявили, що відокремлення «дочки» в Росії протягом 2023 року не відбудеться.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-