Допомога партнерів Україні впала до найнижчого рівня з січня 2022 року

Допомога партнерів Україні впала до найнижчого рівня з січня 2022 року

Дослідження
Укрінформ
Динаміка підтримки України з боку західних партнерів сповільнилася - допомога партнерів впала до найнижчого рівня з січня 2022 року.

Цього висновку дійшли автори Ukraine Support Tracker (Трекера підтримки України) з Кільського інституту світової економіки, які оновили свої дані 7 грудня, передає Укрінформ.

«У період із серпня по кінець жовтня 2023 року спостерігалося різке скорочення обсягу новонаданої допомоги, причому вартість нових пакетів склала лише 2,11 мільярда євро, що на 87 відсотків менше порівняно з тим самим періодом 2022 року та є найнижчим показником із січня 2022 року. З 42 відстежених донорів лише 20 надали нові пакети допомоги за останні 3 місяці, що є найменшою часткою активних донорів з початку війни. Європейський Союз і Сполучені Штати також взяли на себе небагато нових зобов’язань», - йдеться у дослідженні.

Найбільшими «незавершеними» досі зобов’язаннями є з Європейського Союзу, який не затвердив поки пакет підтримки, та допомога з боку США, яка поступово скорочується.

«Наші цифри підтверджують враження про більш невпевнену позицію донорів в останні місяці. Україна все більше залежить від кількох основних донорів, які продовжують надавати значну підтримку, як-от Німеччина, США чи Північні країни (Європи). Враховуючи невизначеність щодо подальшої допомоги США, Україні залишається лише сподіватися, що ЄС нарешті ухвалить свій давно оголошений пакет підтримки в розмірі 50 мільярдів євро. Подальша відстрочка однозначно зміцнить позиції Путіна», – зазначив Крістоф Требеш, керівник групи, що розробляє Ukraine Support Tracker, і директор дослідницького центру Кільського інституту.

Основною групою активних донорів, є окремі європейські країни, такі як Хорватія, Фінляндія, Німеччина, Ірландія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Швеція та Швейцарія (не надає військову допомогу – ред.), а також країни НАТО, такі як Канада та Велика Британія. Крім того, Україна може покладатися на великі раніше обіцяні багаторічні програми, на які зараз припадає більшість фактично наданої допомоги. Наприклад, Данія, Німеччина та Норвегія надали відповідно 1,2 мільярда євро, 1 мільярд євро та 662 мільйони євро військової допомоги за останні 3 місяці в рамках своїх попередніх багаторічних схем.

За обсягом наданої військової допомоги країни Європейського Союзу продовжували наздоганяти, а тепер навіть і випереджають Сполучені Штати. Зокрема, Німеччина та скандинавські країни (Данія, Норвегія, Швеція та Фінляндія) виділили значну нову допомогу в останні місяці.

Із загальних 25 мільярдів євро зобов’язань щодо важкої зброї (січень 2022 року – жовтень 2023 року) на США припадає 43 відсотки загальної вартості, тоді як на всі країни та інституції ЄС разом - 47 відсотків, а решта надходить від різних інших донорів, зокрема Великої Британії та Канади. За останні 3 місяці (серпень, вересень, жовтень) країни ЄС виділили важкого озброєння на 780 мільйонів євро, у порівнянні з 500 мільйонами євро зі США.

Нові обіцянки Німеччини та країн Північної Європи з серпня 2023 року сприяють тенденції перебирання Європою на себе ролі лідера. Зокрема через нові системи ППО Patriot і IRIS-T від Німеччини та 19 винищувачів F-16 від Данії в рамках спільної авіаційної коаліції з Нідерландами та Великою Британією. Інші приклади співпраці ЄС у сфері військової допомоги включають нові угоди про спільні закупівлі між Нідерландами, Данією та Чеською Республікою щодо надання Україні 15 модернізованих основних бойових танків Т-72ЕА, а також серію спільних схем закупівель країнами Північної Європи для придбання боєприпаси 155 мм.

Серед 10 найбільших країн-донорів військова допомога зараз становить 58 відсотків загальної допомоги (станом на 31 жовтня 2023 року). США залишаються найбільшим військовим донором із загальними зобов’язаннями в розмірі 44 мільярди євро. Але Німеччина наздоганяє її, загальні військові зобов'язання ФРН зараз перевищують 17 мільярдів євро. Менші країни, зокрема країни Північної Європи та Нідерланди, також відіграють все більшу роль у військовій допомозі.

Читайте також: Боєприпаси для ППО, артилерії та HIMARS: Зеленський подякував Штатам за новий пакет допомоги

Ukraine Support Tracker містить перелік і кількісну оцінку військової, фінансової та гуманітарної допомоги, обіцяної Україні з 24 січня 2022 року. Нинішній звіт охоплює період до 31 жовтня 2023 року. Відстежується всебічна допомога 40 країн, зокрема країн ЄС, членів G7, а також Австралії, Південної Кореї, Туреччини, Норвегії, Нової Зеландії, Швейцарії, Китаю, Тайваню та Індії. Крім того, інституції ЄС рахуються як окремий донор. Трекер містить список зобов’язань між урядами; приватні пожертви або пожертви від міжнародних організацій, таких як МВФ, не включені до основної бази даних.

База даних поєднує офіційні державні джерела з інформацією з міжнародних ЗМІ. Допомога, що надається в натуральній формі, як-от медичне забезпечення, продовольство або військове обладнання, кількісно визначається на основі ринкових цін або інформації про попередні кризи, пов’язані з державною допомогою.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-