В Україні планують створити сховища з мінімальними запасами нафти

В Україні планують створити сховища з мінімальними запасами нафти

Укрінформ
У Комітеті Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг відбулося засідання щодо створення мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН) в Україні, які зможуть забезпечити потреби населення в разі виникнення кризової ситуації.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє пресслужба Міністерства енергетики.

«Створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів - ще одна відповідь на виклик, який поставила перед країною війна. Сьогодні у разі припинення надходжень нафти і нафтопродуктів потребу в них країна зможе задовольняти протягом не більш як 10 - 30 днів за рахунок власного видобутку та наявних запасів. Цього критично мало, враховуючи усю підступність ворога, з яким ми маємо справу, не можна виключати ризику чергової спроби позбавити нас палива», - наголосив заступник міністра енергетики України Микола Колісник.

Зазначається, що у центрі уваги під час засідання був законопроєкт № 9024 та доопрацьовані пропозиції в окремій редакції, що визначає основні правові, організаційні та фінансово-економічні засади створення і функціонування в Україні системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН). Його мета – забезпечити внутрішній попит населення та суб’єктів господарювання у споживанні нафти та нафтопродуктів у разі виникнення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів.

За словами Колісника, створення запасів нафтопродуктів - важливий елемент енергетичної незалежності країни, адже передбачає формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в обсязі до 90 днів середньодобового чистого імпорту або 61 дня середньодобового внутрішнього споживання на випадок виникнення непередбачуваних ситуацій.

Створення МЗНН також є одним із зобов’язань України відповідно до Директиви Ради 2009/119/ЄС.

Згідно з проєктом закону № 9024, учасники ринку мають щороку спрямовувати 3% (накопичувально) від введеного в обіг обсягу нафти та/або нафтопродуктів, але не менше 2 тис. тонн – для імпортерів та 50 тис. тонн – для виробників. Запаси формуються з тих товарних позицій, які вводяться в обіг (для LPG – або в LPG, або в бензинах з коефіцієнтом 0,8). Вони працюють за умови достатнього розміру сформованого обсягу МЗНН та банківської гарантії з достатнім розміром залишку фінансового забезпечення.

На період війни суб'єкти ринку можуть зберігати МЗНН на АЗС разом з комерційними запасами за умови окремого обліку та за кордоном у режимі митного складу.

«Дуже важливо, що законопроєкт не має репресивного характеру. Він не передбачає штрафних санкцій та перевірок. Якщо суб’єкт припустився технічної помилки, працює принцип самостійного повідомлення, і він може її виправити. Єдина відповідальність, передбачена за недотримання та зловживання. У такому випадку банківська гарантія буде списана на казначейський рахунок. Це європейський підхід», - додав Колісник.

Читайте також: Нафта подорожчала на тлі статистики промвиробництва в КНР

Як повідомлялося, 14 лютого 2023 року Кабінет Міністрів України схвалив розроблений Міністерством енергетики проєкт Закону України «Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів».

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-