Рада зробила крок до запобігання земельному рейдерству

Рада зробила крок до запобігання земельному рейдерству

1765
Ukrinform
Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроект щодо правил землекористування та запобігання рейдерству у сільському господарстві.

За ухвалення доопрацьованого проекту закону №6049-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" за основу проголосували 251 народний депутат, повідомляє кореспондент Укрінформу.

"Цей законопроект розроблено для того, щоб встановити цивілізовані правила господарювання у сільськогосподарських масивах земель і зняття рівня корупції та рейдерства. Склалась така ситуація, що практично в кожному полі орендують землю один або два орендарі, або навіть три і постійно збільшується кількість одноосібників, які планують господарювати самостійно. В результаті маємо на кожному полі велику кількість так званих "шахматок". Ця ситуація спричиняє труднощі та конфлікти між орендарями в межах одного поля. На практиці орендарі можуть домовитись між собою усно про обмін, але юридично, це самозахоплення земельної ділянки, тобто як мінімум, це адміністративне правопорушення, а то й злочин. Таким чином законопроект пропонує власникам і орендарям справедливі умови господарювання в рамках одного поля", - зазначив співавтор законопроекту, народний депутат із групи "Партія "Відродження" Олег Кулініч, презентуючи законопроект.

За його словами, в законопроекті чітко приписуються критерії рівноцінності земельних ділянок для того, щоб "у процесі консолідації не було порушено чиїхось прав".

Так, законопроектом пропонується визнати комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст землі колективної власності тих колективних сільськогосподарських підприємств, які ліквідовані, надати можливість загальним зборам членів колективних сільськогосподарських підприємств, паювання земель у яких завершилось, до 2020 року перерозподілити між собою (допаювати) залишок сільськогосподарських угідь та передати землі несільськогосподарського призначення до комунальної власності, а також встановити кінцевий строк виділення нерозподілених земельних ділянок.

Також пропонується надати органам місцевого самоврядування право тимчасового розпорядження землями колективної власності шляхом передачі їх в оренду до моменту державної реєстрації права власності на них,  а з 2020 року - право звертатись до суду із заявою про передачу до комунальної власності земельних ділянок колективної власності в порядку визнання майна безхазяйним (із встановленням права власників невитребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, які з поважних причин пропустили строк виділення їх в натурі (на місцевості), безоплатно одержати земельні ділянки із земель комунальної власності.

Читайте також: Боротись з рейдерами фермерам допомагатиме Центр юридичної допомоги

Також передбачено встановлення обов’язковості відшкодування витрат на зрошення масиву земель сільськогосподарського призначення землекористувачу, якому належать на праві власності або передані йому в користування (оренда, суборенда, емфітевзис) не менше 75 відсотків площі земельних ділянок, розташованих у масиві.

Водночас доопрацьований законопроект доповнено новими положеннями, зокрема в ньому закріплено правило, за яким умови договорів суборенди, що укладаються при обміні правами користування земельними ділянками, мають бути не гіршими, ніж умови договорів оренди, а також виключено можливість зміни площі земельних ділянок при проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-