В Анкарі пройшли Дні кримськотатарської культури

В Анкарі пройшли Дні кримськотатарської культури

Фото
Укрінформ
У Туреччині пройшли Дні кримськотатарської культури. Заходи відбувалися протягом чотирьох днів у Кримськотатарському товаристві в Анкарі, також в Анкарському музеї живопису та скульптури, були спрямовані на знайомство з культурою, історією, традиціями кримських татар.

Про це повідомляє власкор Укрінформу.

«Ми раді вітати цього року на Днях кримськотатарської культури представників мистецтва з Криму, Києва, Туреччини. Програма насичена і включає мистецькі виступи, презентації, обговорення, всі дні діятиме ярмарок. У програмі цього року також концерт, виставка та презентація історії та культури литовських татар», – розповів на церемонії відкриття Днів кримськотатарської культури голова Кримської асоціації Мюкремін Шахін.

Мюкремін Шахін нагадав, що нову будівлю Кримськотатарського товариства було відкрито за участі Президента України Володимира Зеленського та лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва в серпні 2019 року.

В Анкарському музеї живопису і скульптури відбувся спільний захід посольств України та Литви в Туреччині, Кримськотатарського товариства в Анкарі, присвячений року татарської спільноти в Литві та Дням кримськотатарської культури.

«У ці дні ми відзначаємо 30-річчя встановлення дипломатичних відносин між Україною та Туреччиною… Представники тюркських народів завжди були та залишаються інтегральними, невід'ємними частинами українського та литовського суспільства. Татари Литви поєднані історично, культурно та релігією з Кримом, де проживають їхні сестри та брати - кримські татари.   В Україні докладають максимум зусиль, щоб захистити права кримських татар і права людини в Криму в цілому», – сказала у своєму виступі заступниця Надзвичайного та Повноважного Посла України в Туреччині Наталія Лопатіна.

Вона нагадала, що цього року було прийнято закон, яким визнано статус кримськотатарського народу як корінного в Україні, разом із Туреччиною триває реалізація проєкту з будівництва житла для кримських татар – переселенців з Криму, у серпні цього року в Києві відбувся саміт Кримської платформи.

«Приємно відзначити, що і Литва, і Туреччина стали співзасновниками цієї платформи та були співавторами низки резолюцій ГА ООН, які дозволяють нам боротися за деокупацію Криму. Немає сумніву, що за такої потужної міжнародної солідарності тимчасово окуповані території України будуть звільнені, права наших громадян будуть відновлені, а кримськотатарський народ та його культура отримають гарантії безпечного та вільного розвитку», – сказала Наталія Лопатіна.

Дипломатка також нагадала, що 16 грудні цього року кримськотатарський орнамент «Орьнек» і знання про нього внесли до списку всесвітньої нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

У концерті в Анкарському музеї живопису та скульптури кримськотатарське традиційне мистецтво, зокрема танцювальні та вокальні номери, представили діти, які після тимчасової окупації Росією Криму у 2014 році були вимушені покинути півострів.

«2021 рік у Литві було оголошено роком литовських татар, їхньої історії та культури. У кінці 14-го століття сотні татарських сімей оселилися в нашій країні, за цей час пустили коріння та стали частиною суспільства. Радий, що попри пандмію, маємо можливість відзначити рік литовських татар у Туреччині», – сказав у промові Надзвичайний і Повноважний Посол Литви в Туреччині Річардас Дегутіс. 

В  Анкарському музеї живопису та скульптури було відкрито виставку, присвячену історії та культурі татар у Литві.

«Вітаю з роком литовських татар та бажаю, аби всі здійснені в його рамках заходи мали особливу користь для Литви та татарської спільноти… Маємо міцні зв'язки з кримськими татарами, усвідомлюємо свою відповідальність щодо них. Ми й надалі підтримуватимемо всі наші споріднені громади, особливо кримських татар», – сказав заступник очільника управління у справах закордонних турків і споріднених громад Абдулхаді Турус.

До Днів кримськотатарської культури долучилися представники кримськотатарської діаспори з різних регіонів Туреччини та з-за кордону. У рамках Днів кримськотатарської культури обговорювали актуальні питання підтримання та розвитку кримськотатарської культури, зокрема в умовах тимчасової окупації Криму, йшлося про традиційну кримськотатарську музику, вишивку, усну народну творчість, народні ремесла тощо.

На відкритті Днів кримськотатарської культури виступили самодіяльний танцювальний колектив Кримськотатарського товариства в Анкарі.

А також самодіяльні колективи, що діють при Українській спілці в Анкарі: танцювальний колектив «Квіти України» та хор «Роксолана».

На ярмарку-виставці було представлено український стенд.

Як повідомляв Укрінформ, в Анкарі нещодавно відбулася конференція на тему порушення прав людини та становища кримських татар в окупованому Криму.

Фото: Ольга Будник

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-