У Львові презентували виставку з колекційного фонду Наукового товариства ім. Шевченка

У Львові презентували виставку з колекційного фонду Наукового товариства ім. Шевченка

Фото
Укрінформ
У Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові відбулася презентація унікальних музейних та приватних колекцій, які складали фонд Наукового товариства імені Тараса Шевченка (НТШ) до його ліквідації радянською владою у 1940 році.

Про це повідомляє Львівська ОВА, передає Укрінформ.

Як зазначається, виставка «Нація. Мистецтво. Наука» присвячена 150-літньому ювілею товариства, що увійшло в історію України як потужна інституція з розвитку і збереження наукової та національної культурної спадщини.

«У 1913 році, саме 13 грудня, митрополит Андрей Шептицький усю свою мистецьку колекцію і придбаний палац на вул. Драгоманова, 42 подарував українському народові», - розповіли в ОВА.

Виставка складається з тематичних розділів образотворчого мистецтва, іконопису, народного мистецтва. Експонати з колишнього музею НТШ доповнили зразками із приватних колекцій, предметами музейних збірок Національного музею, Музею етнографії та художнього промислу у Львові Інституту народознавства НАНУ та інших.

У Львові презентували виставку з колекційного фонду Наукового товариства ім. Тараса Шевченка / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ

НТШ – найдавніша громадська національна наукова інституція в Україні. Довгі роки вона фактично виконувало функції всеукраїнської академії наук. 1873 року через жорсткі репресії в середовищі української інтелігенції виникла ідея перенести центр українського руху до Галичини. Олександр Кониський, Михайло Драгоманов та Дмитро Пильчиков за підтримки галицьких інтелектуалів заснували у Львові Літературно-наукове товариство імені Тараса Шевченка, метою якого було надавати всебічну підтримку та сприяти розвиткові української словесності, літератури. 1892 року товариство реорганізували в Наукове товариство імені Шевченка із завданням розвивати науку та культуру українською мовою. При ньому діяли історично-філософська, філологічна, математична, природознавча, лікарська секції, бактеріологічно-хімічний інститут, інститут психології, бібліотека, три музеї.

Читайте також: Краєзнавчий музей у Херсоні поки не зможе ідентифікувати всі експонати, які викрали росіяни

Товариство видавало книги, а також «Записки НТШ», часописи «Зоря» та «Літературно-науковий вісник». Дійсними членами НТШ були 333 вчені, зокрема Іван Франко, Макс Планк, Альберт Ейнштайн, Володимир Кубійович, Степан Томашівський та інші.

Мистецьку колекцію НТШ формували видатні діячі культури та науки. Наприкінці 1913 року вона налічувала 19 131 одиницю. Першими експонатами були портрет, перо та посмертна маска Тараса Шевченка.

У 1940 році радянська влада ліквідувала Наукове товариство імені Шевченка, а музейне зібрання та колекції розформувала, передавши частково до Національного музею у Львові, до Музею етнографії та художнього промислу, до Львівського історичного музею та інших.

Як повідомляв Укрінформ, у Львові відкрилася виставка картин маріупольців про майбутнє рідного міста.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-