Слухання у Гаазі: росіяни винесли з захоплених українських кораблів все, що можна було винести

Слухання у Гаазі: росіяни винесли з захоплених українських кораблів все, що можна було винести

Укрінформ
Коли українські кораблі повернулися в Україну з російського полону, виявилося, що з них винесено все, що становило цінність, навіть особисті речі військовослужбовців.

Про це в ексклюзивному інтерв’ю Укрінформу розповіла директор департаменту міжнародного права МЗС, агент України Оксана Золотарьова.

“Унітази були, але до них не було жодного обладнання, яке б давало змогу їх використовувати, зокрема труб. Була знята вся радіолокаційна техніка, всі прилади. Зброї немає, немає шлангів для пожежогасіння, зняті всі розетки, вимикачі, дзеркала. На «Яни Капу» було багато інструментів для ремонту. Всі з них, які можна було повиймати, – повиймали. Весь метал, який, на їхню думку, був цінним. І коли ти йшов по цій «Яни Капу», було видно, як вони зчищали фарбу для того, щоб подивитися, який там метал усередині. Забрали абсолютно всі речі військовослужбовців, які їхали передислоковуватися на деякий час у Бердянськ, і брали з собою, зокрема, ті ж капці. Винесли все, що становило цінність і що можна було відкрутити”, - сказала вона.

Золотарьова також зазначила, що це питання буде у компенсаціях: “Тепер Росія, звісно, знайде собі мільйон відмовок про те, як це не повернути, тому що вона використовує кораблі, їхнє обладнання як докази у кримінальному провадженні”.

За її словами, те, що Росія порушила справу та досі її не закрила, є одним з елементів позову України. Кримінальне переслідування моряків, оскільки вони є екіпажем корабля, якраз і становить порушення імунітету військових кораблів. Адже військовий корабель і його екіпаж стали елементом кримінального правопорушення.

“Проте наша справа стосується саме моменту, коли були захоплені та затримані кораблі й те, що з ними відбувалося далі. Саме ці дії щодо захоплення та затримання і становлять порушення імунітету військових кораблів. А той факт, що росіяни продовжили цю справу вже після того, як міжнародний трибунал з морського права виніс рішення, на нашу думку, є погіршенням ситуації та погіршенням спору, і так само є окремою нашою позовною вимогою проти росіян”, - підкреслила Золотарьова.

Читайте також: Керченська криза: у Гаазі розпочався другий раунд дебатів у справі Україна проти РФ

Як повідомляв Укрінформ, Міжнародний арбітражний суд, створений відповідно до Конвенції ООН з морського права, провів у Гаазі слухання у справі Україна проти Росії щодо затримання в листопаді 2018 року українських військових кораблів і моряків у Керченській протоці.

11 жовтня виступала РФ, а 12 жовтня слово мала українська делегація.

Вступне слово, зроблене агентами кожної зі сторін, транслювалося в режимі реального часу.

Другий раунд дебатів сторін відбувся 14 та 15 жовтня.

25 листопада 2018 року біля берегів окупованого Криму російські прикордонники обстріляли і захопили три українські військові кораблі, а також затримали 24 моряків. Військовослужбовців звинуватили в незаконному перетині кордону Росії (покарання за цією статтею передбачає до шести років ув'язнення). Україна вважає те, що сталося, порушенням імунітету військових кораблів.

Міжнародний трибунал з морського права 25 травня 2019 року зобов'язав Росію негайно звільнити всіх моряків і дати їм змогу повернутися в Україну, а також повернути кораблі.

7 вересня між Україною і Росією відбувся обмін у форматі 35 на 35, під час якого, зокрема, були звільнені 24 полонені моряки.

18 листопада 2019 року в акваторії Чорного моря РФ передала Україні катери “Бердянськ”, “Нікополь” та буксир “Яни Капу”. 20 листопада вони прибули в порт Очаків.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-