У Херсоні презентували інсталяцію «Хайтарма. Повернення»

У Херсоні презентували інсталяцію «Хайтарма. Повернення»

Фото
Укрінформ
У Херсоні презентували інсталяцію «Хайтарма. Повернення», що реалізується в межах проєкту «Крим. Третій вимір».

Інсталяція поєднує кілька об’єктів, зокрема, це орнаменти з написами на тканині, повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Був довгий підготовчий етап, сам перформанс достатньо швидко відбувся за допомогою наших друзів – художників херсонських. Ми через тему шляху, через тему повернення – повернення до своєї історичної пам’яті, до території, культури, проробляли цей орнамент, що символізує дорогу. Не завжди вона пряма, завжди є польові дороги, завжди є стоянки. Елементи у вигляді великих квітів – це і є ті місця, де ми зупиняємося, розмірковуємо, щоб, зробивши паузу, рухатися далі», - прокоментував у розмові з журналістами кримськотатарський художник-кераміст Рустем Скибін.

За його словами, це кримськотатарські орнаменти, кольорами не обмежувалися, хотіли передати контраст, яскравість сприйняття світу. Скибін зазначив, відповідаючи на запитання кореспондента агентства, що вперше виконував роботу такого масштабу і вперше у колективі з професійними художниками.

На полотнах не лише зображені візерунки, художники зробили написи – власні думки, побажання, кожен вирішував для себе сам, що хотів би передати. Як пояснив Скибін, він, зокрема, написав кримськотатарською мовою слова «Любов», «Крим».

Сьогодні на адмінмежі з ТОТ АР Крим на КПВВ «Каланчак» серед звичайних тротуарних плиток презентована ще одна інсталяція - вмонтовані керамічні фрагменти з роботами Рустема Скибіна.

«Там інсталяція зроблена у вигляді тротуарних плиток з орнаментом традиційним, у моєму стилі – 9 плиток, 9 кроків, максимально близько до пункту пропуску. Це нам нагадування – куди ми йдемо, звідки виходимо, щоб завжди пам’ятали – хто ми», - сказав Скибін.

За його словами, 9 – знакове число для кримських татар, зокрема, це пов’язано з весільними традиціями. Воно символізує початок, багатство – духовне, фізичне і матеріальне.

Започаткувала проєкт «Крим. Третій вимір», що складається із серії мистецьких подій про півострів, агенція АртПоле.

Читайте також: Кримські татари: «Катують не одного там, а кожного із нас...»

Інсталяція встановлена на території торгово-розважального центру «Фабрика», це організатори зробили для того, щоб якомога більше людей змогли ознайомитися з презентацією.

Ідея проєкту «Крим. Третій вимір» - нагадати про взаємозв’язки між материковою частиною України і Кримом, як тим, хто живе тут, так і тим, хто живе на півострові, зазначила директорка мистецької агенції АртПоле Мирослава Ганюшкіна.

У Херсоні презентували інсталяцію «Хайтарма. Повернення» / Фото: Ірина Староселець, Укрінформ

«Проєкт ми не випадково робимо мистецьким… це тема досить болюча і гостра, і якщо так прямо про неї говорити, то не всі в цей діалог включаться. А нам цікаво, щоб все таки якомога більше людей долучилося. Власне, тому ми обираємо різні локації», - зауважила Ганюшкіна.

За її словами, всі учасники проєкту або з Криму, або познайомилися у Криму. Наступна точка проєкту – Київ, потім – Івано-Франківськ, а далі розписи на тканині повернуться у Херсон, де будуть інстальовані в одному з місцевих артпросторів.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-