В Україні почалося громадське обговорення стратегії розвитку кримськотатарської мови

В Україні почалося громадське обговорення стратегії розвитку кримськотатарської мови

Укрінформ
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України розпочало громадське обговорення проєкту стратегії розвитку кримськотатарської мови.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на сайт Мінреінтеграції.

"Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України запрошує громадськість долучитися до електронних консультацій щодо проєкту Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки та затвердження плану заходів щодо її реалізації", - йдеться у повідомленні.

Зазначений документ розробили на виконання Указу Президента України від 26 лютого 2021 р. № 78 «Про окремі заходи, спрямовані на деокупацію та реінтеграцію тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 квітня 2021 р. № 296-р «Про схвалення Концепції розвитку кримськотатарської мови».

Читайте також: Як відродити кримськотатарську мову

Після доопрацювання і погодження з центральними та місцевими органами влади згідно з встановленою процедурою його буде внесено як політичну пропозицію на розгляд Кабінету Міністрів України.

«Вже восьмий рік Російська Федерація продовжує грубо та масово порушувати міжнародне гуманітарне право, основоположні права та свободи громадян України, які проживають на Кримському півострові. Такі дії призводять, зокрема, до обмеження сфер застосування кримськотатарської мови, зменшення можливостей для громадян отримувати освіту рідною мовою, вимушений переїзд кримських татар з окупованого Криму, в результаті чого знижується мовний потенціал», - сказав заступник міністра з питань реінтеграції ТОТ Ігор Яременко.

Він додав, що саме Стратегія розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки покликана забезпечити всебічний розвиток та функціонування поряд з державною мовою, мови корінного кримськотатарського народу.

«У нас вже є затверджена Концепція розвитку та популяризації кримськотатарської мови, а після доопрацювання усіх пропозицій на Уряд буде винесено й саму Стратегію. В контексті цієї роботи Мінреінтеграції також звернулося до Google і Duolingo з проханням інтегрувати кримськотатарську мову до цих технологічних платформ, розробляється документ для затвердження кримськотатарської абетки на основі латинської графіки, вже прийнятий Закон «Про корінні народи України», запущено проєкт «Serbest Entsiklopediya: Пишемо кримськотатарську Вікіпедію», в рамках якого у Вікіпедії з’явилося понад 300 статей кримськотатарською мовою», - зазначив Яременко.

Комплекс заходів зазначеної Стратегії спрямований на законодавче, інституційне, організаційне, фінансове, інформаційне забезпечення функціонування кримськотатарської мови як мови одного з корінних народів України, на розширення сфер її застосування, заохочення до її вивчення громадян незалежно від етнічної належності, популяризацію серед різних вікових груп, особливо серед молоді.

Читайте також: Кримськотатарську мову просять включити у сервіс Google Translate

У Мінреінтеграції наголошують, що реалізація стратегії сприятиме не тільки збереженню і розвитку унікального соціокультурного явища, чинника самоідентичності і самовідтворення корінного народу, але і створенню додаткових умов для відновлення територіальної цілісності і державного суверенітету України у міжнародно визнаних кордонах.

Серед основних стратегічних цілей проєкту виділяють такі: володіння та використання кримськотатарської мови особами, які належать до кримськотатарського етносу; інституціоналізація та підвищення престижу кримськотатарської мови; формування цілісного культурно-інформаційного простору кримськотатарської мови.

Письмові пропозиції та зауваження до проєкту можливо подавати до 11 серпня 2021 року на електронну адресу: yakymenko@mtot.gov.ua. Ознайомитися з проєктом Стратегії можна за посиланням.

Як повідомлялося, 7 квітня 2021 року Кабінет Міністрів України схвалив розроблену Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Концепцію розвитку кримськотатарської мови. Це перший крок до створення Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки, яку доручив розробити Президент України.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-