Росія не дотримується жодних правил при формуванні списків полонених для обмінів - Лубінець

Росія не дотримується жодних правил при формуванні списків полонених для обмінів - Лубінець

Укрінформ
Російська сторона не дотримується жодних правил при формуванні списків полонених для обмінів.

Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону "Єдині новини" розповів уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець, передає Укрінформ.

"Міжнародними конвенціями чітко визначені пріоритети таких обмінів - спочатку повертаються важкопоранені, жінки, потім інші. Повинні бути якісь правила, за якими відбуваються такі речі. Ніяких відповідей від російської сторони, окрім: ми подумаєм, ми візьмемо в роботу. Потім без жодних пояснень вони викреслюють 99% людей зі списків, які ми подаємо, і потім кажуть: хочете забирайте цих, не хочете - не забирайте. Знову ж таки, Україна ніколи не ставала в ультимативну позицію. Зрозуміло, що ми піднімаємо питання щодо жінок, важкопоранених, але натомість цей обмін був на грані зриву, але нам вдалося його провести", - сказав Лубінець.

Він розповів історії двох жінок, яких повернули в межах останнього обміну .

Одна з них, оборониця Маріуполя, два роки була в полоні, її сина окупанти утримували на тимчасово окупованих територіях. Його Україні вдалося звільнити раніше.

"Нам спочатку вдалося повернути її сина. Потім ми неодноразово піднімали питання щодо її повернення. Ми залучали навіть окремого посередника по її звільненню. На жаль, нам це не вдалося зробити раніше. І от сьогодні вона повернулася і більше ніж за два роки вперше обійняла сина", - розповів омбудсман.

Читайте також: Лубінець: Третина визволених сьогодні з полону - поранені

Також у межах обміну до України повернулася представниця Національної поліції. Лубінець розповів, що її не просто утримували в полоні, а й катували як фізично, так і морально.

"Її декілька разів привозили на обміни і потім повідомляли, що Україна від неї відмовлялась, і повертали назад. Ми можемо тільки уявити, що відчувала дівчина в цей момент", - сказав Лубінець.

Він зазначив, що надіслав кілька десятків листів у міжнародні організації і порушував питання щодо неї з Міжнародним Комітетом Червоного Хреста, але результатів вдалося досягти тільки зараз.

"Згідно з міжнародними конвенціями, вона представниця Національної поліції, вона не є комбатантом, вона не воювала проти росіян. І Росія в порушення всіх норм її тримала і повернула тільки через процедуру обміну", - зазначив омбудсман.

Він додав, що Україна фіксує, в якому стані передає російських військовополонених, і те, в якому стані повертаються наші громадяни.

Загалом, за його словами, всі, кого сьогодні повернули з полону, розповідають про тортури, традиційно, за його словами, звільнені з полону повідомляють , що не бачили представників Комітету Червоного Хреста. Третина зі звільнених - поранені, важкопоранені, і всі, за словами Лубінця, знесилені, мають втрату ваги, потребують лікування та реабілітації.

"При цьому про всіх ми можемо сказати, що психологічно всі стійкі, всі зраділи, коли побачили, що обмін відбувся", - сказав Лубінець.

Як повідомлялося, у п’ятницю з російського полону повернулися 75 українців.

Загалом з російського полону уже вдалось повернути 3210 українців.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-