Битва за Україну. День п’ятсот сорок п’ятий

Битва за Україну. День п’ятсот сорок п’ятий

Укрінформ
Європейський Союз виділив Україні ще один транш у розмірі 1,5 мільярда євро макрофінансової допомоги

Ми зібрали для вас інформацію про пятсот сорок пятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 22 серпня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

Візит Президента України Володимира Зеленского до Афін

  • У Греції глава Української держави та грецький Прем'єр-міністр Кіріакос Міцотакіс підписали спільну декларацію на підтримку євроатлантичної інтеграції України – Укрінформ. Декларація між Україною та Грецією стала 24-м таким документом з країнами-членами Альянсу - ОП.

  • Одинадцять лідерів балканських країн, включаючи Грецію, під час саміту, організованого грецьким прем’єр-міністром Кіріакосом Міцотакісом, підписали Афінську декларацію на підтримку територіальної цілісності України - The Greek Herald.

Президент України Володимир Зеленський під час візиту

  • обговорив із Прем’єр-міністром Республіки Болгарія Ніколаєм Денковим ситуацію в Чорноморському регіоні, у тому числі функціонування «зернового коридору»
  • обговорив із Президентом Сербії Александаром Вучичем питання розвитку відносин між країнами і повагу до статуту ООН
  • зустрівся з Президенткою Європейської Комісії Урсулой фон дер Ляєн. Сторони обговорили низку питань, зокрема, прогрес України на шляху до ЄС, зокрема, про початок у 2023 році переговорів про членство України в ЄС та подальшу підтримку на тлі російської агресії
  • наголосив на спільній з прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом пресконференції, що Україна створила альтернативний коридор у Чорному морі для експорту зерна, однак він потребує посилення протиповітряного захисту
  • мав зустріч із прем'єр-міністром Північної Македонії Димитаром Ковачевським. Сторони обговорили розвиток оборонної співпраці, нарощування виробництва Росією ракет із використанням західних компонентів, домовилися координувати кроки на шляху до спільної цілі - вступу до ЄС. Північна Македонія готує пакет військової допомоги для України.
  • обговорив із президенткою Республіки Молдова Маєю Санду протидію агресивній політиці Кремля та російському гібридному впливу, експорт українського зерна та євроінтеграцію
  • зустрівся з прем’єр-міністр Хорватії Андрієм Пленковичем, який заявив про готовність Хорватії надавати порти на Дунаї та в Адріатичному морі для транспортування українського зерна. Хорватія виділить Україні новий пакет військової допомоги на суму 30 мільйонів євро.
  • мав зустріч з президентом Чорногорії Яковом Мілатовичем та обговорив підтримку Формулу миру та підготовку до Глобального саміту миру

***

Європейський Союз виділив Україні ще один транш у розмірі 1,5 мільярда євро макрофінансової допомоги для відновлення, відбудови та забезпечення стабільної роботи держави – Урсула фон дер Ляєн, глава Європейської комісії.  

Люксембург і Чорногорія приєдналися до Декларації G7 щодо «безпекових гарантій» для України – соцмережа Х глави держави. Президент Зеленський подякував країнам «за непохитну підтримку України, яка ґрунтується на спільних демократичних ідеалах та спільних інтересах нашої євроатлантичної родини».

Міжнародний суд ООН у вересні проведе слухання, присвячені запереченням Росії щодо юрисдикції суду у справі щодо геноциду - сайт суду. Слухання пройдуть з 18 по 27 вересня в Палаці миру в Гаазі.

ЦИТАТИ ДНЯ

Олексій Данілов, секретар РНБО України: «Крим є частиною нашої території, і ми маємо її звільнити. Скоріше за все, це буде відбуватися військовим шляхом - якщо країна-агресор до того часу не втямить, що їй треба піти з нашої території. Іншого варіанту у нас немає. Будь-який інший випадок відносно Криму - це значить консервація ситуації, передача війни нашим нащадкам, дітям, онукам».

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України: «Здобувши перемоги в різних битвах і заручившись підтримкою, Україна має всі шанси отримати інші мирні умови, ніж це було внаслідок радянсько-фінської, російсько-грузинської війни в 2008 році чи анексії Криму Росією в 2014 році».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

- Українські оборонці із 47 бригади з боєм увійшла у село Роботине Запорізької області та організували евакуацію мирних мешканців на американських бойових машинах піхоти Bradley, росіяни обстрілюють село із артилерії – Ганна Маляр, заступниця міністра оборони. 

- Захисники мають успіх біля Роботиного Запорізької області на південному фронті, закріплюються на рубежах – Генштаб. За даними партизанського руху Атеш, полк морської піхоти РФ кинув свої позиції у районі Вербового на Запорізькому напрямку після «кількох невеликих обстрілів». На Бахмутському напрямку Сили оборони продовжують вести наступальні дії південніше міста Бахмут. Противник вів безуспішні наступальні дії в районі Кліщіївки Донецької області. Тут тривають важкі бої.

- Попри активні бойові дії, що тривають на Куп'янському напрямку, жодного населеного пункту на Харківщині ЗСУ не втратили – Олег Синєгубов, начальник Харківської ОВА. Окупанти зазнають відчутних втрат та повертаються на свої попередні позиції.

- Минулої доби підрозділами ВМС ЗС України знищено 8 окупантів, 3 одиниці автомобільної техніка, 2 артилерійські системи, 1 сховище з боєприпасами та 36 квадрокоптерів. Остаточні втрати ворога уточнюються – Facebook-сторінка ВМС ЗСУ.

- Атакою дронів по аеродромах «Сольці» та «Шайковка» повністю знищено два стратегічних бомбардувальники Ту-22М3, ще два літаки незначно пошкоджені. Атака могла здійснюватись з російської території – Британська розвідка. Це щонайменше третя успішна атака на аеродроми далекої дії, що знову ставить під сумнів здатність Росії захищати стратегічні об'єкти в глибині країни.

- У районі Керченської протоки біля незаконно збудованого моста російські загарбники проводять підготовчі роботи для затоплення вже другого порому – ГУР Міноборони. Росіяни планують затопити щонайменше шість поромів та встановити між ними бонові загородження для захисту від ураження.

***

- РФ станом на сьогодні передала Україні вже 12 тіл українських воїнів, яких вважали військовополоненими, повідомлень про погіршення їхнього здоров'я від російської сторони не було – Юрій Таранюк, керівник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

- Російські окупанти зранку завдали ракетного удару по місту Кривий Ріг та Синельниківському району Дніпропетровської області, постраждала одна людина, є руйнування, пошкоджена енергоінфраструктура – Сергій Лисак, голова ОВА.

- Росіяни обстріляли Комишани і Миколаївку на Херсонщині, загинула жінка, 2 чоловіків дістали поранення - Херсонська ОВА.

- Внаслідок чергового обстрілу Сумської області з території Російської Федерації поранень зазнали чотири особи – Офіс генпрокурора.

- Російська армія минулої доби у Донецькій, Чернігівській, Днепропетровській, запорізькій, Харківській, Херсонській вбила 3 мирних жителів, поранила 6 людей – дані ОДА.

НОВИНИ: УКРАЇНА

VІ Міжнародний ветеранський форум «Україна. Захисники. Майбутнє», організований Міністерством у справах ветеранів України

  • Урядовці представлять пакет першочергових рішень, щоб наші ветерани могли гідно інтегруватись у соціальне життя після повернення з війни. Посадовці, які не розуміють принципів політики Героїв, мають бути замінені – Володимир Зеленський, Президент України.

  • В Україні нині формують нову ветеранську політику, у межах якої буде створено гідні умови для адаптації, реабілітації та самореалізації захисників – Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр.

  • З 2014 року в Україні вже понад 1 млн учасників бойових дій. Але зміни у політиці щодо ветеранів полягають не тільки у вирішенні поточних та бюрократичних проблем, а й у ставленні суспільства до них – Олексій Резніков, міністр оборони..

  • Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак наголошує на важливості забезпечити українських військових і ветеранів усім необхідним з боку держави, а на будь-які зловживання і байдужість чиновників до проблем ветеранів має бути жорстка і рішуча реакція - Укрінформ.

  • В Україні 72% військових мають тривогу щодо життя після війни, 75% зіткнулися з проблемами проходження військово-лікарської комісії – Юлія Лапутіна, міністр у справах ветеранів.

***

«Переддень третього саміту Кримської платформи»

  • Напередодні третього Міжнародного саміту Кримської платформи із робочим візитом на Закарпаття прибула президентка Угорщини Каталіна Новак – Закарпатська ОВА. Вона зустрілася з керівництвом ОВА, облради, Берегова та району. Разом вони обговорили результати і перспективи посилення транскордонного співробітництва.
  • Саміт Кримської платформи розвиватиметься навколо двох додаткових сигналів, які Україна хоче транслювати партнерам. Перший - жодної торгівлі навколо Криму не може бути, другий - шлях деокупації півострова – Еміне Джапарова, перша заступниця міністра закордонних справ України. До саміту Кримської платформи цього року приєднається четверо нових учасників, про яких стане відомо завтра.
  • У Криму після його деокупації українським правоохоронцям фактично з нуля доведеться відновлювати всю систему кримінальної юстиції – Андрій Костін, генеральний прокурор.
  • Стратегія економічного відновлення Криму після деокупації містить міжнародні та локальні проєкти, зокрема запуск міжнародного аеропорту, будівництво автобанів, створення урбанпарків – Ольга Куришко, заступниця постійного представника Президента України в АРК. Над Стратегією економічного відновлення Криму працюють Міністерство відновлення, Київська школа економіки, Центр оборонних стратегій.

***

- Прем'єр-міністр Республіки Молдова Дорін Речан 22-24 серпня перебуває із робочим візитом у Києві – Moldpres. Під час візиту Речана супроводжують віце-прем'єр-міністр, міністр сільського господарства та харчової промисловості Молдови Володимир Боля, а також міністр енергетики Віктор Парликов, міністр інфраструктури та регіонального розвитку Андрій Спину.

- ВАКС застосував санкцію до міністерства оборони Білорусі і стягнув у дохід держави майно, яке йому належить, а саме - складові системи електричного авіаційного пуску – пресслужба ВАКС.

- Державне бюро розслідувань проводить обшуки у низці військкоматів та військово-лікарських комісій (ВЛК) у Вінницькій, Черкаській та Київській областях – ДБР. Слідчі дії проходять у межах розслідування кримінального провадження за фактами незаконного збагачення військовослужбовців, які займають керівні посади в обласних та районних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Кабінет міністрів України

  • вніс зміни до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, зменшивши кількість необхідних документів до однієї довідки
  • виділив Міноборони 275 млн грн з фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Кошти будуть спрямовані на забезпечення діяльності ЗСУ, підготовку військ та медичне забезпечення особового складу.
  • продовжив дію спеціальних обовʼязків (ПСО) на ринку природного газу до середини квітня 2024 року - Нафтогаз буде й надалі реалізувати газ постачальникам тепла для населення за фіксованою ціною - 7,4 тис. грн за тис. куб.метрів.

- Директора підприємства з Київської області судитимуть за постачання неякісних бронежилетів до військової частини у Закарпатській області на загальну суму 6,4 млн грн – Офіс генпрокурора.

- На кордоні України з Євросоюзом збираються відкрити ще 9 пунктів пропуску і модернізацувати 13. Найбільше робіт планується провести на кордоні з Польщею – Денис Шмигаль, Прем'єр-міністр. 

- На Хмельниччині зареєстрували статути ще чотирьох релігійних громад Православної церкви України, які раніше підпорядковувалися УПЦ Московського патріархату – Хмельницька ОВА.

***

- Закачування газу в українські газосховища відбувається з випередженням графіка, в ПСГ закачано вже понад 13 мільярдів кубів блакитного палива – пресслужба Міненерго.

- Міністерство фінансів 22 серпня на аукціоні з розміщення облігацій внутрішньої державної позики залучило до державного бюджету понад 3,3 млрд гривень – Мінфін.

- На будівництво водогонів у Дніпропетровській області уряд виділив ще 7 млрд гривень. – Денис Шмигаль, Прем’єр-міністр України.

- У рамках державної програми часткової компенсації іпотечних кредитів «єОселя» запущено чотири регіональні програми. Це Закарпатська, Миколаївська, Чернівецька та Кіровоградська області – «Укрфінжитло». У Закарпатській області вже видано 35 пільгових кредитів, у Миколаївській - 12, Чернівецькій - 38, у Кіровоградській - 17. У кожній області програма має свої особливості.

- Середньозважена ціна купівлі-продажу електроенергії на ринку «на добу вперед» за перші 20 днів серпня склала 4 055,08 грн за МВт-год, збільшившись на 35,1% порівняно з аналогічним періодом червня 2023 року –  «Оператор ринку».

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

- Міністри закордонних справ Німеччини Анналена Бербок і Естонії Маргус Цахкна вважають, що часті удари дронів по столиці РФ Москві, в яких Росія звинувачує Україну, є легітимними – Tagesschau.

- Україна наразі веде перемовини з Францією щодо постачання далекобійних ракет та засобів протиповітряної оборони, а також запчастин до вже наданої військової техніки – Вадим Омельченко, посол України у Франції. Всі ракети SCALP, які Франція обіцяла надати в рамках першої партії, вже в Україні. Ця партія була випробувальна, снаряди непогано зарекомендували себе.

- Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто затвердив рішення про вірчу грамоту посла України в Будапешті – професора Ужгородського національного університету, військовослужбовця ЗСУ Федора Шандора – ATV. Рішення президентки стане офіційним, коли посол Шандор прибуде до Будапешта та вручить вірчі грамоти Новак.

- Болгарія почне передавати Україні близько 100 одиниць броньованих транспортних засобів радянського зразка наприкінці вересня – на початку жовтня – Теодор Тагарев, міністр оборони Болгарії.

- В Європейський день пам'яті жертв тоталітарних і авторитарних режимів Європейська комісія висунула серйозні звинувачення на адресу Путіна – ntv. Віцепрезидентка Єврокомісії Вера Юрова та комісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс заявили, що Путін повернув на континент війну, переслідування та незаконну окупацію, російський державний апарат фальсифікує історію та поширює теорії змови, щоб отруїти демократії ЄС зловмисною дезінформацією.

- У Південній Африці в місті Йоганнесбург у вівторок розпочинається 15-й саміт лідерів країн БРІКС – Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки  - AFP. Росію представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров.

- Центральноамериканський парламент, відомий як Парласен, до якого входять Домініканська Республіка, Гватемала, Гондурас, Нікарагуа та Сальвадор, проголосував за позбавлення Тайваню статусу спостерігача і передачу цього статусу Китаю – Reuters. На сьогодні офіційні зв’язки з Тайванем підтримують 13 країн світу.

- Президент Польщі Анджей Дуда у вівторок заявив, що Росія вже перебуває в процесі переміщення частини своєї ядерної зброї до Білорусі – «Європейська правда». Дії Москви та Мінська змінюють архітектуру безпеки в нашій частині Європи.

- США провели випробування прототипу гіперзвукової ракети AGM-183A ARRW повітряного базування поблизу узбережжя Південної Каліфорнії – Defense News.

ВОРОГ

- Путін звільнив Суровікіна з посади командувача Повітряно-космічними силами РФ росЗМІ. Офіційно такий указ не публікувався.

- Столицю РФ вночі 22 серпня знову атакували безпілотники, у місті Красногорськ Московської області пошкоджено багатоповерхівку і автомобілі – «ТАСС».

- Перший апеляційний суд загальної юрисдикції в Москві відхилив апеляцію на вирок 13 років колонії українському правозахиснику, полоненому Максиму Буткевичу, винесений «судом» на тимчасово окупованій території Луганщини – Медіазона.

- Ватажок російської приватної військової компанії Вагнер Євген Пригожин записав відео з Африки та заявив про «боротьбу за свободу континенту» – росЗМІ. Він закликав добровольців вступити до лав ПВК, щоб «відстояти свободу Африки».

- Регіони Росії почали скаржитися на порожні АЗС, причому, це стосується не тільки бензинів АІ-95 і АІ-92, на які раніше було зафіксовано історичний рекорд зростання цін, а й дизеля – «Известия».

Підготувала Жанна Телеганова

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-