Ден Райс розповів, що саме вплинуло на рішення США надати Україні касетні боєприпаси

Ден Райс розповів, що саме вплинуло на рішення США надати Україні касетні боєприпаси

Ексклюзив
Укрінформ
Упродовж 2022 року питання надання Збройним силам України касетних боєприпасів у США всерйоз навіть не розглядалося, зокрема й тому, що у ідеї не було достатньої кількості лобістів.

Про це в інтерв’ю Укрінформу розповів колишній спеціальний радник Головнокомандувача Збройних сил України генерала Валерія Залужного Ден Райс, який нині обіймає посаду президента Американського університету Київ. 

«Ми у США, на щастя, ніколи не планували вести велику війну, передусім з використанням високопотужних осколково-фугасних снарядів, тому у нас їх було не так вже й багато. А нині ця війна настільки затягнулася, що у нас почали закінчуватися ... снаряди нижчої потужності. І це вплинуло на політиків і змусило їх погодитися з нашим аргументом: якщо у нас закінчаться фугасні снаряди і ми не дамо DPICM (вдосконалені звичайні боєприпаси подвійного призначення), то Україна залишиться без артилерійських боєприпасів, і їй кінець. Це змусило політиків сказати "так" касетним боєприпасам», - повідомив Райс.

Також він додав, що спочатку тема подібного типу снарядів не стояла на порядку денному як така.

«Так, це трохи застаріла зброя (але вона чудово працює), тому у неї не було лобістів, які б допомогли. Ніхто б не заробив грошей, надсилаючи 1 мільйон снарядів DPICM, виготовлених у 1990-х роках. Я був єдиним, хто говорив про це протягом перших 6 місяців, поки справа не набрала обертів, а це сталося лише в березні 2023 року», - заявив Райс.

Читайте також: Україна в ОБСЄ викрила російську брехню про незастосування касетних боєприпасів

Він додав, що проводив роз’яснювальну роботу із генералами, сенаторами, членами Конгресу, ключовими лідерами оборонної промисловості та представниками преси.

«Голова Комітету у закордонних справах Палати представників Конгресу США Джон Маккол дуже допоміг, коли ще у березні направив листа нашому президенту», - поділився деталями колишній спецрадник головнокомандувача ЗСУ.

Проте переломним моментом, на його думку, стала публічна підтримка ідеї колишнім главою ЦРУ генералом Девідом Петреусом, яку той висловив під час візиту до Києва на початку червня 2023 року.

Це допомогло «переконати людей та заручитися підтримкою політиків середньої ланки у США. Таким чином, невдовзі після його виступу рішення про касетні боєприпаси було схвалене обома партіями і президентом», - зауважив Райс.

Ден Райс також наголосив, що у випадку прямого воєнного конфлікту між арміями США та РФ американці, не вагаючись, використовували б касетні боєприпаси на полі бою.

«Касетні боєприпаси завжди були складовою планової оборонної концепції США і НАТО проти чисельно переважаючої артилерії (чи то російського, чи то китайського, чи то північнокорейського потенційного супротивника – бо усі вони мають доктрини з переважаючими силами артилерії)», – зауважив він.

Якби США воювали з російською армією, як пояснює Райс, випускник військової академії «Вест Поінт», «ми б негайно застосували касетні боєприпаси».

Читайте також: Передача Україні касетних боєприпасів є суверенним рішенням США - Шольц

«Це легальна зброя в нашому арсеналі. Це морально допустима зброя. Вона не суперечить Женевській конвенції. Наказ на застосування касетних боєприпасів делегуються бойовому командиру, як правило, генералу з трьома або чотирма зірками, відповідно до інструкцій, розроблених нещодавно, в березні 2022 року. Такою була б наша політика і наша доктрина, якби американські солдати воювали безпосередньо з росіянами», – розповів Укрінформу колишній спецрадник Залужного.

Він також задався питанням: «Чому для українських солдатів, які воюють з російськими окупаційними військами, мало б бути по-іншому?». «Українські солдати заслуговують на можливість використовувати касетні боєприпаси DPICM», – підсумував Райс.

Як повідомляв Укрінформ, міністерство оборони США на початку липня оголосило про виділення пакета військової допомоги Україні загальним обсягом 800 мільйонів доларів, в який входять касетні боєприпаси.

Невдовзі міністерство офіційно підтвердило, що касетні боєприпаси вже доправлено в Україну.

Українська сторона заявила в ОБСЄ, що ЗСУ застосовуватимуть касетні боєприпаси лише в районах зосередження російських військ на тимчасово захоплених територіях, ретельно фіксуючи всі випадки.

За оцінками американської сторони, касетні боєприпаси, які США нещодавно передали Україні, вже застосовуються на полі бою в належний та ефективний спосіб.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-