Правозахисники закликають світ не допустити страт військовополонених росією та «днр»

Правозахисники закликають світ не допустити страт військовополонених росією та «днр»

Укрінформ
Члени Коаліції “Україна. П’ята ранку”, об’єднання 29 українських неурядових організацій, закликали міжнародну спільноту не допустити страт військовополонених росією та так званою “днр”.

Як передає Укрінформ, про ідеться у зверненні коаліції до урядів держав-членів Ради Безпеки ООН, Ради Європи, держав-членів ОБСЄ та Міжнародного Комітету Червоного Хреста, опублікованому Центром прав людини ZMINA.

Так, 9 червня 2022 року на захопленій російською федерацією частині Донецької області України судом рф засуджено трьох полонених військовослужбовців Збройних сил України, що є іноземними громадянами, до смертної кари за обвинуваченням у “найманстві, насильницькому захопленні влади і проходженні навчання для здійснення терористичної діяльності”.

9 липня стало відомо, що суд рф в тимчасово окупованій частині Донецькій області України засудив двох українських військовослужбовців з полку “Азов” до смертної кари за обвинуваченнями у “вчиненні вбивства полонених та цивільних осіб”.

Читайте також: У російський полон потрапив ще один британець

Правозахисники зазначають, що це не перший подібний “судовий процес” за останні вісім років перебігу міжнародного збройного конфлікту в Україні. З 2014 року окупаційні суди рф від “польових судів” еволюціонували до створення квазісудової системи, що наслідує судоустрій російської федерації та її законодавство, але в більш репресивній його інтерпретації.

"Так, кримінальний кодекс т.з. "днр" схожий на кримінальний кодекс рф, але перший містить більше статей, що передбачають смертну кару, застосування якої на території України заборонено. Ми стверджуємо, що відповідальність за застосування квазісудами смертної кари покладається на російську федерацію як державу-окупанта", - наголосили в правозахисники.

рф має повний контроль над організованими та утримуваними нею "днр" та "лнр", в термінах міжнародного кримінального права рф має загальний контроль над створюваними та утримуваними нею незаконними організованими збройними формуваннями.

Росія зобов’язана дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права, зокрема, ст. 43 Гаазького положення до Гаазької конвенції-ІV, ст. 64 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, положень Женевської конвенції про поводження з військовополоненими та не допустити порушення базових процедурних судових гарантій.

Читайте також: В ОБСЄ 46 країн висловили підтримку Україні після звіту «московського механізму»

"Цей процес було проведено протягом надзвичайно короткого строку в умовах активної фази бойових дій в Донецькій області із явними та значними порушеннями. Короткотривалий процес в цих умовах вірогідно унеможливив якісне розслідування із дотриманням стандарту доведення поза розумним сумнівом, а також міг не дати можливості обвинуваченому мати достатньо часу для підготовки і проведення свого ефективного захисту", - зауважили правозахисники.

У цих умовах саме російська федерація є суб’єктом, який несе відповідальність за дотримання міжнародного гуманітарного права, зокрема щодо дій незаконних організованих збройних формувань під загальним контролем та власних окупаційних органів на окупованій території.

"Ми також розуміємо, що у засудженні військовополонених до смертної кари росія переслідує політичний мотив, намагаючись таким чином шантажувати українську владу та чинити психологічний тиск на українське суспільство та цивілізовану міжнародну спільноту, для яких життя людини є найвищою цінністю", - наголосили правозахисники.

Вони додали, що цивілізований світ не може залишати поза увагою такі дії рф та контрольованих нею квазідержавних утворень та дозволити на очах у всього світу проводити по суті позасудові страти всупереч нормам міжнародного гуманітарного права та здоровому глузду.

"Коаліція “Україна. П’ята ранку” закликає інституції, створені для недопущення порушення базових прав людини, задіяти всі можливі механізми впливу на Москву, щоб запобігти страті військовополонених. А також забезпечити належне поводження, умови утримання з військовополоненими з боку Росії та надати Україні та міжнародним інституціям вичерпну інформацію про місця їх утримання та стан здоров’я", - підсумували правозахисники.

Читайте також: У російський полон потрапив ще один британець

Як повідомлялося, раніше "суд" так званої "днр" засудив до страти громадян Великої Британії Шона Піннера й Ейдена Асліна та марокканця Брагіма Саадуна, які брали участь у воєнних діях у лавах української армії.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-