Україна вимагає закрити небо над ядерними об'єктами – звернення до МАГАТЕ

Україна вимагає закрити небо над ядерними об'єктами – звернення до МАГАТЕ

Укрінформ
Україна просить МАГАТЕ звернутися до НАТО з вимогою закрити доступ до повітряного простору над її ядерними об’єктами та не допустити акти ядерного тероризму, яким і є факт захоплення військами Російської Федерації Чорнобильської АЕС та зони відчуження.

Як передає Укрінформ із посиланням на пресслужбу Міністерства енергетики України, про це повідомляється у спільному зверненні до МАГАТЕ від 2 березня 2022 року.

«З метою повернення ситуації, пов’язаної з безпекою ядерних установок та об’єктів на майданчику ЧАЕС та в зоні відчуження, у правове поле, наполягаємо на здійсненні невідкладних рішучих дій щодо звернення МАГАТЕ до НАТО з вимогою запровадити А2/АD zone (Anti Access/Area Denial, заборона доступу/закриття території) над територією України з урахуванням ризиків та географії розташування атомних станцій НАЕК «Енергоатом», – йдеться у зверненні.

Зазначається, що представники України також наполягають на діях з боку МАГАТЕ задля негайного припинення вогню та недопущення наближення окупаційних військ на відстань ближче ніж 30 км від АЕС, а також активізації штабу при Центрі з інцидентів і аварійних ситуацій (ЦІАС МАГАТЕ) з координації дій для запобігання реалізації актів ядерного тероризму на ЧАЕС і гуманітарної та психологічної допомоги її персоналу.

«Факт захоплення відомої у всьому світі ЧАЕС має усі ознаки акту ядерного тероризму, вчиненого по відношенню до ядерних об’єктів ЧАЕС та її персоналу військовими формуваннями РФ», – наголошується у зверненні.

Також підкреслюється, що персонал ЧАЕС, який уже сьому добу утримується російськими військовими без ротації, зазнає психологічного тиску та морально виснажений і як наслідок має обмежені можливості для спілкування, пересування й здійснення у повному обсязі регламентних і ремонтних робіт, що призводить до порушення радіаційного режиму та становить небезпеку для їхнього життя і здоров’я.

«Інформуючи МАГАТЕ про стан безпеки ядерних об’єктів в умовах військових дій, ми очікуємо на конкретні спільні дії з боку МАГАТЕ у вигляді «тиску рівних», який зазвичай використовується країнами – членами організації до сторін, що ухиляються від дотримання пріоритету безпеки», – підкреслюється у зверненні.

Водночас акцентується, що РФ повністю ігнорує принципи миру, безпеки та єднання, задля яких створювалося МАГАТЕ у структурі ООН, і через це пропонують виключити доступ Росії до інтелектуальних та технічних ресурсів агентства з одночасним посиленням контролю за використанням ядерного матеріалу в цій країні.

Крім того, автори звернення наполягають на розірванні всіх відносин із усіма відповідальними за атомну енергетику громадянами РФ, які працевлаштовані в усіх структурах ООН.

«Спільне перебування в міжнародних організаціях в наявному форматі з такими країнами-членами є неприйнятним для України і, сподіваємося, для інших країн-членів також», – висловили надію автори звернення.

У зверненні також підкреслено, що військова агресія РФ, як ядерної держави, проти України під цинічною назвою «спеціальна операція з примушенням до миру» зруйнувала фундаментальні основи системи міжнародної безпеки, сформованої після Другої світової війни.

Як повідомляв Укрінформ, Державна інспекція з ядерного регулювання від імені України відповідно до міжнародних зобов’язань оперативно поінформувала Міжнародне агентство з ядерної енергії (МАГАТЕ), що 24 лютого об’єкти ЧАЕС у зоні відчуження були взяті під контроль окупантами, та разом з МЗС постійно інформує агентство і наших міжнародних партнерів щодо перебігу подій.

За словами керівника ДП "НАЕК "Енергоатом" Петра Котіна, лише за шість днів війни, яку веде Росія проти України, тільки Енергоатом зазнав шкоди на суму близько 18 млрд гривень.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-