Мати вигляд на всі 100: обираємо «правильні» засоби для волосся

Мати вигляд на всі 100: обираємо «правильні» засоби для волосся

Укрінформ
Шампуні часто змінювати не треба, а маски досить однієї на 7-10 днів

Проблеми волосся – звісно, не гастрит чи діабет, але коли вони є, неприємних відчуттів нам додають чимало. За деякими підрахунками, ознаки себорейного дерматиту діагностують у 80% мешканців Європи! Не все те треба лікувати, хоч іноді без індивідуальної допомоги лікаря-трихолога не обійтися. Частенько біда відступає, як тільки підберемо правильні засоби для догляду за волоссям.

Сьогодні на полицях магазинів можемо зустріти маски, бальзами, кондиціонери, олійки для волосся… Як вибрати серед них своє, помічне? Кузьма Хобзей, лікар-дерматолог, трихолог, спеціаліст з хірургічного відновлення волосся, засновник і головний лікар Khobzei.Clinic, та Яна Сметанко, перукар-стиліст – допомогли пункт за пунктом розібратися, на що варто витрачати гроші.

10 ПОРАД ДЛЯ «ЗДОРОВОЇ ГОЛОВИ»

Сучасні засоби для волосся вражають різноманіттям. Очі розбігаються, а іноді й зовсім не знаєш, за яку баночку ухопитись. Щоб полегшити собі життя, часто просто обираємо засіб за відгуками, та чи завжди можна вгадати таким чином? Себорея, свербіж, запалення шкіри, випадіння волосся – всі ці проблеми можуть бути спричинені невдало підібраним засобом для миття голови. Та навіть коли хвороби оминають, все одно мучить незадоволення через недостатньо доглянуте волосся.

Наші експерти залюбки відповіли на головні питання: як підібрати шампунь та не отримати лупу у подарунок; як підібрати кондиціонер, щоб волосся не випадало при розчісуванні та яку маску обрати, щоб дійсно лікувати волосся, а не займатися самонавіюванням.

ЯК ОБРАТИ ШАМПУНЬ?

Шампунь – засіб для очищення шкіри голови, щоб він із завданням як слід упорався, при виборі зважаймо на тип шкіри голови. Якщо вона суха й жирніє не швидко (вам доводиться мити волосся не більше 2 разів на тиждень) – варто обрати шампунь для сухої шкіри, якщо жирніє (мити голову доводиться майже або кожного дня) – можна взяти засіб для нормальної чи жирної шкіри. Далі – додаткові критерії: для фарбованого волосся, від лупи тощо. То вже другорядне.

ЯКИХ КОМПОНЕНТІВ НЕ ПОВИННО БУТИ У ЗАСОБАХ?

Відверто шкідливих речовин у шампунях апріорі не може бути, якщо мова про засоби з магазинів чи аптек від міжнародних виробників. Однак є речовини, які можуть бути потенційно небезпечними. Наразі їх не заборонили, але деякі виробники вже від них відмовляються. Наприклад, парабени, які застосовують як консерванти. Також є речовини, які можуть викликати подразнення шкіри, наприклад лаурилсульфат натрію. Але реакція залежить від індивідуальної схильності й від концентрації речовини. Тому часто виробники відмовляються від сумнівних речовин на користь більш м’яких поверхнево-активних.

СУЛЬФАТНІ ЧИ БЕЗСУЛЬФАТНІ ШАМПУНІ?

Стосовно безсульфатних шампунів, треба розуміти, що у них теж мусять бути поверхнево-активні речовини в складі, які відмивають бруд, навіть якщо це не лаурилсульфат натрію. І вони можуть пересушувати шкіру при деяких обставинах – тривала експозиція (довгий час витримки на волоссі), некоректний підбір засобу, індивідуальне несприйняття. Тому безсульфатні шампуні можна описати як 50 на 50 маркетинг і раціональний хід, обґрунтований медичною потребою.

АПТЕКА ЧИ ЗВИЧАЙНИЙ МАГАЗИН?

Якщо з волоссям усе гаразд, то не варто надто заморочуватись. І не потрібно міняти шампунь тільки через те, що там у складі помітили лаурилсульфат, хоч і подразнення немає. Якщо ж шкіра з особливими потребами (схильна до лупи/себорейного дерматиту/контактної алергії), то засоби для догляду краще шукати в аптеці.

БАЛЬЗАМИ, КОНДИЦІОНЕРИ, МАСКИ – ЯКА РІЗНИЦЯ?

У категорії масмаркет кондиціонери, бальзами та маски зазвичай мають плюс-мінус однаковий склад і навіть час витримки на волоссі. Тому треба вчитуватися у склад. Не всі виробники доброчесно вказують реальний ефект від використання засобів, тому треба дивитися на додаткові дані: силікони, вітаміни, олії, протеїни – що з цього та в якій кількості, на якому місці (на початку або в кінці складу) міститься.

Пам’ятаймо, що першими при переліку розташовуються ті речовини, яких у засобі найбільше. Якщо при виборі шампунів ми орієнтуємося на шкіру голови, то при виборі кондиціонерів, бальзамів та масок – на стан волосся: сухе, тьмяне, пофарбоване, ламке тощо. Відповідно й підбираємо засіб із тим, чого не вистачає – живильних елементів (вітаміни, олії) чи захисних (силікони), відновлювальних (протеїни).

Кондиціонер має легку структуру та поверхневий вплив, склад – без лікувальних і відновлювальних властивостей, його можна використовувати щодня після миття голови для блиску волосся та полегшення розчісування, але ефект не буде глибоким. Бальзам більш маслянистий, оскільки містить складові, покликані проникати в структуру волосся і впливати на нього істотніше. А маска, на відміну від бальзаму та кондиціонеру, використовується раз на тиждень або 10 днів, проникає глибше в волосся та витримується довше (від 10 хвилин в середньому і до години). Але маски працюють, коли застосовуєш курсом – накладаєш 5-10 разів поспіль.

ЯК ПІДІБРАТИ ЗАСІБ ДЛЯ ДОГЛЯДУ ЗА ВОЛОССЯМ?

Необхідно відштовхуватися від індивідуального стану та не зважати на написи «для усіх типів волосся». Подумайте, що для вас у пріоритеті: живлення, зволоження, блиск чи гладкість, гарний відтінок чи сповільнення випадіння волосся. Наприклад, кондиціонери взагалі не впораються із сухим чи знебарвленим волоссям: вони просто не мають достатньо компонентів, щоб вигляд був зволоженим та «живим». Бальзам може не підійти жирному волоссю, адже і сам має компоненти, які «жирнять». Бажано купувати пробники продуктів і тестувати їх, якщо у бренду такі є.

ЩО МАЄ БУТИ В МАСКАХ?

Зазвичай це стандартний набір із олій, протеїнів, амінокислот та вітамінів. В маски для жирної шкіри голови додають глину. Якщо вам особисто чогось не вистачає, можна докупити в аптеці та додавати у маску (наприклад, реп’яхову чи кокосову олійку, ефірні олії шавлії, лаванди, м’яти, вітамін Е тощо).

ЯК ЧАСТО ТРЕБА ЗМІНЮВАТИ ШАМПУНЬ? ЧИ ПРАВДА, ЩО ШКІРА ЗВИКАЄ?

Якщо це правильно підібраний засіб, його не треба змінювати. Шкіра не звикає до правильно підібраного засобу і не змінює своїх властивостей. Якщо раптом щось пішло не так, можна спробувати розібратись у зовнішніх та внутрішніх факторах. Так, стрес, гормони, зміна зовнішнього середовища можуть впливати на жирність та якість волосся, тобто змінився стан шкіри голови і волосся, а не дія шампуню. Хіба що вам набрид колір та аромат засобу, а тому й хочеться змін.

УКРАЇНСЬКА КОСМЕТИКА ЧИ ЗАРУБІЖНА?

На жаль, все ще існує міф, що все закордонне краще за якістю. Особливо далеко зайшла реклама корейської косметики. І корейські засоби цілком можуть бути чудовими, але ж не панацеєю і так само мають бути підібрані індивідуально. Варто відрізняти привезену косметику, яку роблять для нас із вами, і корейську, яку корейці роблять на свій ринок. У нас різні типи волосся: у корейців, наприклад, азійський: достатньо щільний, прямий, міцний (волосся стійке до хімічного впливу). І якщо спробувати оригінальну продукцію, вона може розчарувати. Та зазвичай країни-експортери намагаються адаптувати засоби під країну, куди привозять товар, тому українська косметика і зарубіжна (зроблена для нас) однієї цінової категорії не надто й відрізняються. За останні роки український ринок зріс у якості й продовжує рости, тому не варто шукати підступність у співвідношенні ціна-якість.

ТЕРМОЗАХИСТ. ПОТРІБЕН ЧИ НІ?

Волосся страждає завжди, коли застосовуєте термічну обробку – фен або стайлер для волосся. Якщо не користуєтеся ними – можна обійтися засобом для легкого розчісування, зайвим не буде. Недорогий та якісний термозахист – рідкість, тому що часто виробники будь-якому спрею приписують властивість «термозахист», тому, на жаль, тут працює тільки метод проб та помилок. Ідеально, якщо у вас буде такий набір: шампунь (бажано безсульфатний), кондиціонер чи бальзам, маска (для використання раз у тиждень), а також термозахист або засіб для легкого розчісування. Масло для волосся та філери – за бажанням і необхідністю.

НАРОДНА МЕДИЦИНА КРАЩЕ ХІМІЇ?

Наші експерти досить скептично ставляться до бабусиних рецептів. Звісно, якщо полоскати волосся відварами ромашки чи кропиви, це й настрій піднімає, і волоссю зі шкірою голови точно не нашкодить. Чимало натуральних речовин дійсно допоможуть їм не гірше магазинних засобів. От хоча б і класичні мед, цибуля, жовток, житній хліб. Але є кілька нюансів. Де взяти точний рецепт чудодійного засобу? В інтернеті їх тисячі, але чимало – з помилками у складі, пропорціях, бо хто те все перевіряв? А надлишок, скажімо, морської солі, гірчиці чи перцю у масці можуть вилитися в опіки і пересушування шкіри. А якщо у складі є майонез, пиво чи інший магазинний продукт, результат взагалі передбачити складно, зважаючи на консерванти, емульгатори, підсилювачі, додані технологами. І часто сплутане волосся із ароматом цибулі чи шматочками натуральних інгредієнтів маски, що навіть з третього разу погано вимиваються, геть не справляє враження салонного догляду.

Олександра Руденко, Мирослава Міхєєва, Київ

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-