Російська «оборонка» поглинає цивільну економіку - розвідка

Російська «оборонка» поглинає цивільну економіку - розвідка

Укрінформ
Військово-промисловий комплекс РФ викачує ресурси з інших секторів економіки, у тому числі підприємств, які обслуговують його безпосередньо.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Служба зовнішньої розвідки України.

«Москва роками просувала наратив про ВПК як локомотив економічного зростання. Реальність виявилася принципово іншою. ВПК функціонує як гігантський насос, що відкачує ресурси з усіх інших секторів – включно з тими підприємствами, які безпосередньо його обслуговують», - зазначили в СЗРУ.

За даними розвідки, третина федерального бюджету витрачається на війну – і навіть цього бракує. Реальна діра в казні сягнула 8,01 трлн рублів проти офіційних 5,65 трлн від Мінфіну РФ. Порівняно з 2024 роком дефіцит зріс на 130%, а первісний план Мінфіну перевищено майже у сім разів. Фактичний дефіцит 2025 року був на 41,8% вищим за офіційно задекларований і становив 3,7% ВВП замість 2,6%. Майже всі сектори російської економіки демонструють зниження, а офіційна статистика не відображає реального стану речей. Навіть підприємства, які безпосередньо обслуговують війну, опиняються на межі банкрутства.

У розвідці навели приклади двох підприємств у Нижегородській області РФ. Так, «Фабрика композитів» виконує пряме держоборонзамовлення під контролем Міністерства оборони. Попри це на початку 2025 року податкова служба наклала інкасове стягнення на рахунки компанії на 215 млн рублів (~$2,4 млн). Рахунки заморожені. Підприємство з чинними оборонними контрактами – зупинилося».

Інший нижегородський виробник – «Регіонально-промислова компанія» – зіткнувся з наслідками воєнної інфляції. Кредити, які взяло підприємство 2023 року під 10,5–13%, до початку 2026-го коштували вже 29,4%. Оборот у 2024 році майже втричі перевищив показники 2022-го – компанія отримала титул «Експортер року». У 2025-му оборот впав нижче рівня 2022-го. У лютому 2026-го платежі фактично зупинилися: бракує коштів на зарплату, податки та закупівлю сировини. Компанія розробляє БПЛА «аерокрафтер 3010» – проєкт перебуває під серйозною загрозою зриву. Запити до регіональної влади щодо рефінансування 93 млн рублів і виділення додаткових 50 млн залишаються без відповіді.

«Модель, яку обрала Росія, породжує системну деградацію: держава фінансує ВПК, ВПК відтягує кадри й ресурси, цивільна промисловість занепадає під тиском дорогих кредитів, а підприємства, що працюють на оборонні потреби, руйнуються через податковий тиск і боргову спіраль», - зазначили в СЗРУ.

Читайте також: Промисловість РФ імітує імпортозаміщення та технологічно деградує - розвідка

Як повідомляв Укрінформ, у Росії відклали обов’язкову локалізацію виробництва оптоволокна щонайменше на два роки через зупинку єдиного в країні заводу, що випускав цю продукцію.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-