У Святій Софії в Стамбулі розпочали масштабну реставрацію купола

У Святій Софії в Стамбулі розпочали масштабну реставрацію купола

Відео
Укрінформ
У Стамбулі стартувала масштабна реставрація головного купола Святої Софії — унікальної архітектурної та історичної пам'ятки з майже 1500-річною історією. Попри реставраційні роботи, культова споруда буде доступною для вірян.

Про це повідомляє Укрінформ із посиланням на видання Hürriyet.

«Ми захищаємо нашу історію й передаємо Святу Софію у спадок майбутнім поколінням. Реставрація головного купола стане наймасштабнішою за весь час. Купол буде укріплено проти землетрусів, водночас ми ретельно збережемо його автентичність», - повідомив міністр культури і туризму Туреччини Мехмет Нурі Ерсой.

Купол тимчасово накриють спеціальною металевою конструкцією та водостійким покриттям, щоб захистити від атмосферних впливів. Буде встановлено сталеву платформу на чотирьох опорах висотою 43,5 метра, щоб дозволити реставраторам працювати, не припиняючи богослужіння в Святій Софії, яка нині використовується як мечеть.

Роботи проводитимуться здебільшого із зовнішнього боку купола, аби зберегти візантійські мозаїки, що прикрашають внутрішній простір. Окрім цього, буде замінено стару свинцеву обшивку та проведено укріплення несучих конструкцій.

У найближчі тижні буде змонтовано спеціальний баштовий кран заввишки 41 метр, з довжиною “рукава” 60 метрів, який дозволить безпечно і швидко виконати роботи на куполі та фасадах. Після завершення реставрації всі тимчасові конструкції буде акуратно демонтовано.

Паралельно вже завершено відновлення кількох об'єктів комплексу, зокрема мавзолеї султанів, школу для дітей та інші. Реставраційні роботи проводиться під наглядом наукової ради.

Міністерство культури та туризму також повідомило, що Свята Софія отримала цифрового «двійника»: весь комплекс було оцифровано у 3D-форматі, проаналізовано структурні ризики та змодельовано поведінку споруди в разі землетрусів.

Читайте також: ЮНЕСКО у липні розгляне питання збереження трьох об’єктів всесвітньої спадщини в Україні

Як повідомляв Укрінформ, у липні 2020 року Державна рада Туреччини скасувала рішення уряду від 1934 року про статус музею Айя-Софії, розташованого у Стамбулі. Таким чином, Айя-Софія почала використовуватися як мечеть. З січня минулого року у соборі Святої Софії у Стамбулі вхід для туристів та вірян було розділено, вхід для туристів став платним.

Будівництво собору Святої Софії розпочалося в 532 році, а освячення відбулося 27 грудня 537 року.

Собор протягом 916 років вважався найбільшим храмом у світі, а після завоювання міста в 1453 році сьомим султаном Мехметом II став головною мечеттю Османської держави.

Айя-Софія століттями вважається символом завоювання столиці Візантійської імперії.

У 1985 році Айя-Софія була визнана пам'яткою світової спадщини ЮНЕСКО.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-