Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Російська ядерна протисупутникова зброя потребуватиме твердої відповіді США, а не істерії

Російська ядерна протисупутникова зброя потребуватиме твердої відповіді США, а не істерії

Укрінформ
Сполучені Штати повинні згуртувати однодумців, щоб висловити свою стурбованість потенційним кричущим порушенням Договору про космос

Цього тижня перспектива війни у космосі захоплює Вашингтон. Напередодні, 15 лютого Білий дім підтвердив, що Росія розробляє «тривожну» протисупутникову зброю – після заяв провідних членів Конгресу та наступних повідомлень про те, що Росія працює над ядерною орбітальною протисупутниковою зброєю. Ця новина викликала занепокоєння щодо неминучості та ступеня такої загрози.  У разі розміщення російська ядерна протисупутникова зброя (ASAT) безпосередньо кине виклик нормам відповідальної поведінки в космосі та представлятиме серйозний ризик для супутників усіх країн. З такою системою чи без неї, ядерні та космічні загрози з боку Росії вимагають твердої відповіді Сполучених Штатів, їх союзників і партнерів, йдеться у матеріалі The Atlantic Council.

ЩО ТО ВЗАГАЛІ ТАКЕ – ASAT?

Протисупутникова зброя існує майже стільки ж, скільки і супутники. Вона використовуються для знищення або виведення з ладу супутників або через фізичне знищення (попадання ракети в супутник), або через некінетичні атаки, такі як електромагнітні перешкоди, лазерні та кібератаки.

Супутники, що обертаються в космосі, необхідні для повсякденного життя на Землі. Дані, які передаються через супутники, підтримують позиціонування, навігацію, визначення часу та зв’язок, на які покладається сучасне суспільство – від фінансових операцій до навігації за глобальною системою позиціонування (GPS).  Окрім цивільного використання, космічні системи підтримують безпечний військовий та урядовий зв’язок, наприклад. розвідку, командування та управління, попередження про ракети тощо.

Звідси випливає, що супротивник, який бажає спричинити серйозні збої, може спробувати націлитися на супутники. Хоча руйнівні протисупутникові ракети ще не використовувалися у війні, такі країни, як Росія, Індія, Китай і Сполучені Штати, продемонстрували свою здатність керувати такою зброєю, знищуючи власні супутники. Оскільки залежність світу від космосу зростає, можливість утримувати супутники інших країн під загрозою є важливою та тривожною здатністю. Крім того, тестування ASAT призвело до утворення значної кількості орбітального сміття, яке є проблемою для ширшої міжнародної спільноти космічних країн.

ЩО ВІДОМО ПРО ІСНУЮЧУ РОСІЙСЬКУ ASAT 

Сьогодні Росія має в своєму розпорядженні цілий ряд протисупутникових можливостей, починаючи від кібератак і глушіння супутникових сигналів і закінчуючи наземними ракетами, які вражають і знищують цілі. В останні роки офіційні особи США та OSINT-дослідники висловлювали занепокоєння з приводу того, що великі російські супутники випускають у космос менші «дочірні» супутники, які здатні наближатися до американських супутників, створювати їм перешкоди та потенційно знищувати їх.

Щоб подолати ці протикосмічні загрози, Сполучені Штати прагнули підвищити стійкість своїх космічних систем, водночас розвиваючи міжнародні норми проти ядерної зброї в космосі та руйнівних випробувань ASAT. У разі введення в дію можливих ядерних протисупутникових ракет Росії стане випробуванням для цих зусиль США та міжнародних норм.

ЯДЕРНІ ПРОТИСУПУТНИКОВІ РАКЕТИ ПРИЗВЕДУТЬ ДО МАСОВОГО ЗНИЩЕННЯ

Сполучені Штати переходять від невеликої кількості великих, дорогих, складних супутників до менших, дешевших супутників, більш стійких до кінетичної атаки. Але загроза ядерної атаки на супутники може змінити це обчислення. У 2017 році генерал Джон Хайтен, тодішній голова Стратегічного командування США, заявив, що він більше не «підтримуватиме купівлю великих супутників, які створюють соковиті цілі». Частково через Агентство космічного розвитку Космічні сили США перейшли до архітектури, яка більше покладається на сузір’я малих супутників.

Кінетична атака із Землі на будь-який окремий малий супутник була б дуже неефективною. Але ядерна атака представляє ширшу проблему. Ядерний вибух у космосі додасть значну радіацію на орбіти, які використовуються низкою військових супутників США, спричинивши погіршення їхнього функціонування протягом тижнів і місяців після вибуху, якщо вони спеціально не захищені від радіації. Так званий висотний ядерний вибух проти супутників на низькій навколоземній орбіті (HALEOS) також може пошкодити тисячі цивільних супутників з усіх країн — це справжня зброя масового знищення.

Москва має історію розміщення ядерних енергетичних установок на супутниках, які не мають ядерної зброї; і Росія зараз відновлює свою програму створення супутників на ядерній енергії. Супутники на ядерній енергії можуть генерувати додаткову енергію для живлення електромагнітних перешкод, радарів та інших технологій, які можна використовувати для протисупутникової боротьби. Ядерну енергію в космосі також можна використовувати для приведення в рух космічного корабля, що дозволить космічному об’єкту змінювати орбіти частіше, ніж супутнику зі звичайним двигуном. Тим не менш, російський супутник з ядерною енергетичною установкою потенційно менш тривожний, ніж супутник з ядерною зброєю, оскільки він не порушує норми та не дає Росії можливість деградувати велику кількість супутників на орбіті одним махом.

ЯДЕРНА ПРОТИСУПУТНИКОВА ЗБРОЯ ПОРУШИЛА Б ДОГОВІР ПРО КОСМОС

Сполучені Штати вже давно схвалюють принцип нерозміщення зброї масового знищення в космосі, а нещодавно вони згуртували підтримку проти руйнівних випробувань ракет ASAT в космосі. Ключовим міжнародним законом тут є Договір про космос 1967 року, який, серед інших положень, забороняє розміщення зброї масового знищення в космосі, що було б дуже дестабілізуючим.

Російська ядерна протисупутникова зброя, розміщена на орбіті, була б грубим порушенням цього принципу. Нещодавно адміністрація Байдена зобов’язала Сполучені Штати утримуватися від руйнівних випробувань ракет ASAT і переконала кількох однодумців дати подібні обіцянки. Метою цього мораторію на руйнівні випробування ASAT є підвищення передбачуваності в космосі та зменшення утворення небезпечного космічного сміття.

НЕДАВНІ ЕКСПЕРИМЕНТИ РОСІЇ З «ЕКЗОТИЧНОЮ» ЯДЕРНОЮ ЗБРОЄЮ

Оскільки Росія вже може підірвати ядерну зброю в космосі з Землі, новий протиракетний супутник із ядерним озброєнням, швидше за все, не дасть Москві значних нових військових можливостей, хоча це все ще викликає занепокоєння.

Незважаючи на те, що супутник з ядерним озброєнням розширить російські протикосмічні можливості, кине виклик американській космічній стратегії, підірве міжнародне право та стривожить союзників, вона, здається, не додасть якісно інших можливостей російському арсеналу. Будь-яка нація, яка має ядерну міжконтинентальну балістичну ракету (МБР), може підірвати ядерну зброю в космосі. І Сполучені Штати, і Радянський Союз випробовували ядерну зброю в космосі під час холодної війни.

Останніми роками Росія оголосила про розробку кількох нових так званих «екзотичних» видів ядерної зброї, включно з крилатою ракетою з ядерним двигуном і безпілотним підводним човном, які західним аналітикам було складно зрозуміти. Ця нова зброя не додає значного військового потенціалу до ядерного арсеналу Росії, який здатний завдати неприйнятної шкоди США практично за будь-яких обставин. Хоча є вірогідні способи, за допомогою яких протисупутникові ракети з ядерною зброєю можуть бути більш ефективними, ніж ядерна детонація в космосі міжконтинентальних балістичних ракет, така розробка може бути подібною за практичним ефектом до решти екзотичної ядерної зброї.

Основне занепокоєння полягає в тому, що ця розробка стане похмурою новиною для майбутнього контролю над озброєннями та потенційно може спровокувати гонку озброєнь у космосі. Якби Росія відмовилася від Договору про відкритий космос для розміщення такої зброї (або розгорнула її без виходу, як відлуння її ставлення до Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, Договору про відкрите небо та Нового договору про стратегічні ядерні озброєння), цей акт сигналізував би про кінець ери юридично обов’язкових договорів про обмеження озброєнь між Сполученими Штатами та Росією.

ВІДПОВІДЬ МАЄ ПОЛЯГАТИ В ПОРЯДКУ; ІСТЕРИКА – НЕ ВІДПОВІДЬ

Істерика – це не гаразд. Незважаючи на занепокоєння щодо міжнародних норм, тривожні сигнали та прецеденти, навіть у разі використання ядерної протисупутникової зброї баланс сил США та Росії в космосі чи на Землі суттєво не зміниться. Проте Сполучені Штати та їхні союзники і партнери повинні відповісти.

Ця подія має послужити додатковим поштовхом для американських космічних планувальників серйозно поставитися до перспективи використання ядерної зброї в космосі. Наприклад, вчені-ядерники дуже зосереджені на перспективі обмеженого використання ядерної зброї супротивниками США на початку війни великих держав. Планувальники космічного простору повинні оцінити цей ризик і забезпечити, щоб плани захисту для конфліктів високого класу були стійкими до втрати незахищених космічних систем – або шляхом зміцнення достатньої кількості систем, або забезпечення альтернативних варіантів розвідки та зв’язку. Крім того, якщо космічні норми мають щось означати, Сполучені Штати повинні згуртувати однодумців, щоб висловити свою стурбованість цим потенційним кричущим порушенням Договору про космос.

Автори:

Клементина Старлінг, директор програми Передової оборони Атлантичної Ради

Марк Дж. Масса, заступник директора з питань політики стратегічних сил у програмі Передової оборони Атлантичної ради

The Atlantic Council

Переклад групи ІС
«Інформаційний спротив»

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-