ЄС вживає скоординованих заходів з подолання енергетичної кризи – фон дер Ляєн

ЄС вживає скоординованих заходів з подолання енергетичної кризи – фон дер Ляєн

Оновлено
Укрінформ
Європейський Союз вживає заходів з подолання енергетичної кризи, що стала наслідком російської війни проти України, включаючи підвищення безпеки і диверсифікації шляхів постачання енергії, впровадження спільної політики із закупівлі енергоресурсів і скоординовані заходи економії енергії на Єдиному ринку.

Про це у середу в Страсбурзі під час пленарного засідання Європейського Парламенту, де розглядалися наслідки ескалації кремля у його агресивній війні проти України, заявила Президент Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн.

«Протягом минулих чотирьох тижнів кремль здійснив ескалацію агресії до нового рівня, путін розпочав першу мобілізацію з часів Другої Світової війни, розглядаючи сотні тисяч молодих росіян як гарматне м'ясо. Він провів фейкові референдуми у незаконній спробі змінити міжнародні кордони з використанням сили. Протягом багатьох місяців він використовує енергію як зброю. Безумовно, ми відчуваємо, що російська війна спричинила економічні та соціальні труднощі, вона накладає важке навантаження на наших громадян, на нашу економіку», - сказала Урсула фон дер Ляєн.

Очільниця ЄК зауважила, що протягом минулих семи місяців ЄС та всі країни-члени вже вжили важливих заходів для захисту споживачів, європейського бізнесу та Єдиного ринку. Зокрема, на близько 10 відсотків було скорочено споживання газу. Частка російського газу в загальному обсязі цього пального, що надходить до Європи через трубопроводи, скоротилася з 40 до 7,5 відсотка. Таке зниження було компенсовано за рахунок збільшення поставок скрапленого газу (LNG) та трубопровідного газу від надійних партнерів, таких як США та Норвегія.

Читайте також: Єврокомісія пропонує встановити цінову межу для усього російського газу

За словами президента Єврокомісії, європейські газові сховища наразі заповнені на 90 відсотків, що на 15 відсотків більше, ніж у цей день минулого року. На додаток , ЄС на законодавчому рівні здійснив перерозподіл надприбутків енергетичних компаній, що були отримані від надвисоких цін на енергію, для захисту споживачів, домогосподарств та бізнесу, які найбільш страждають від такого розвитку. Вчора Рада ЄС також досягла згоди навколо стратегії енергетичного розвитку ЄС REPowerEU.

«Тож ми маємо ключові інструменти для проходження зими – запаси у сховищах та заощадження, спільну платформу для закупівлі газу, угоду з США, щоб позбавитися від російського тиску, інструменти перерозподілу шалених прибутків для підтримки найбільш нужденних, а також для інвестицій у майбутнє – стратегію REPowerEU. Ці заходи надали нам перший буфер для захисту. Таким чином, ми можемо робити наступний крок на вищий рівень», - зазначила Президент Європейської Комісії.

Вона пообіцяла представити нові пропозиції Єврокомісії щодо стабілізації енергетичного ринку ЄС під час неформального саміту ЄС у Празі. Зокрема, це стосується проведення переговорів з ключовими партнерами щодо стабілізації цін на газ та встановлення взаємоприйнятного балансу таких цін, подальшого розвитку спільної платформи ЄС із закупівлі енергії, що дасть змогу уникнути ситуації, коли в умовах енергетичної кризи країни ЄС могли б почати конкурувати одна з одною на світовому енергетичному ринку.

Читайте також: Європа добре підготувалася до зими без російського газу – Goldman Sachs

Урсула фон дер Ляєн виклала також заходи зі зниження ціни на газ на внутрішньому ринку ЄС, одним з яких є зниження його використання у генерації електроенергії та глибока структурна реформа європейського ринку електроенергії. Ще одна складова боротьби з високими цінами – введення цінового ліміту на закупівлю російського газу.

«Ми будемо працювати разом з країнами-членами, щоб знизити ціни на газ та шкоду від маніпуляцій росії з цінами на газ. У березні ми вже пропонували таку опцію ... надати рішучий сигнал, що ЄС не буде сплачувати за газ будь-яку ціну. Ми вважаємо, що таке обмеження ціни матиме негайний ефект для зниження рівня ціни. Але це має також супутні ризики, у вимірі безпеки постачання газу. Ця ситуація наразі набула критичного розвитку», - сказала вона.

Президент Єврокомісії зауважила, що наразі ЄС та країни-члени краще підготовлені до енергетичної кризи, ніж тоді, коли вони постали перед наслідками російської агресії проти України у лютому поточного року.

Як повідомлялося, 5 жовтня у Страсбурзі відбувається пленарне засідання Європейського Парламенту, що присвячено реагуванню на ескалацію російської агресії проти України.

Завтра у Празі розпочнеться дводенний неформальний саміт ЄС, який, серед іншого, розгляне подальші шляхи реагування на виклики, що стали наслідком російської агресивної війни проти України, включаючи новий пакет санкцій проти росії та продовження підтримки України, шляхи подолання енергетичної кризи в ЄС та реагування на зростання цін на глобальному ринку енергії та продовольства.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-