Така далека й така близька: Канада готується приймати українських біженців

Така далека й така близька: Канада готується приймати українських біженців

Укрінформ
Утім, без міцної фінансової подушки порятунок у Канаді може виявитися непростим завданням

7515 км. Саме така відстань розділяє Варшаву та канадське місто Едмонтон, яке минулого тижня прийняло більше 60 українців, вимушених покинути свої домівки через російське вторгнення. Для того, аби цей безкоштовний авіаміст став реальністю, долучитися до його організації мали багато сторін: польська авіакомпанія LOT виділила літак, британський нафтовиробник Shell пожертвував 50 тонн авіаційного палива, аеропорт Едмонтона скасував усі збори, а наша громада в Канаді відкрила свої домівки для українців та зібрала гуманітарний вантаж, який цим же літаком вирушив назад до Польщі. Цей рятівний рейс чудово демонструє командний підхід, притаманний Канаді у ставленні до українських переселенців.

ДЕРЖАВА БІЖЕНЦІВ Й МІГРАНТІВ

Не секрет, що Канада – країна мігрантів, відома своєю давньою традицією прийому біженців та інших вразливих людей. Перша й Друга світові війни, В’єтнам, конфлікт на Корейському півострові, громадянська війна в Сирії, афганська, єменська, сомалійська та інші гуманітарні катастрофи – Канада завжди з відкритими обіймами приймала людей, вимушених шукати кращої долі. Біженці заселяють цілі квартали канадських міст та роблять значний внесок до економіки та соціального полотна країни. Приміром, Оттава вважається “столицею шаурми” Північної Америки, тому що до цього міста масово приїздили афганці під час радянського вторгнення. Тепер тут чи не найбільше закладів афганської кухні на душу населення у світі.

Через провідну роль міграції для економічного добробуту Канади, для біженців та мігрантів у країні доступний широкий спектр безкоштовних інтеграційних послуг з пошуку житла, влаштування на роботу, організації побуту, медичного обслуговування тощо. Канада добре підготовлена до прийому біженців, адже робить це постійно. Утім, у ситуації з українцями, канадська гостинність вийшла на новий рівень.

КРАЇНА КЛЕНОВОГО ЛИСТА Й УКРАЇНСЬКОГО ТРИЗУБА

Як відомо, більше 1,4 млн канадців або близько 5% від загального населення країни має українське коріння. Як наслідок, практично кожен канадець особисто знайомий із людиною українського походження й значно ліпше, ніж очікується від жителя іншого материка, ознайомлений з культурними особливостями нашої країни. Тому, коли росія під покровом ночі підступно вдерлася до України, канадцям не треба було доводити необхідність підтримки нашої держави – люди з першого дня масового кинулися допомагати. Потік коштів, одягу, ліків й іншої гуманітарної допомоги не зменшується із першого дня війни. Всенародна підтримка змусила й уряд, який і раніше був дуже прихильно налаштований до України, суттєво посилити свою допомогу. Канада направила до України більше 20 авіарейсів з вантажами зброї та нелетального військового обладнання, сотні мільйонів доларів кредитів та грантів, величезний обсяг гуманітарної допомоги, а також очолила міжнародну спільноту у запровадженні болючих санкцій проти росії. Наразі до антиросійського санкційного переліку Канади входить більше тисячі фізичних та юридичних осіб, що є одним із найдовших списків у світі. У перші ж дні вторгнення, коли українці почали масово перетинати західний кордон у пошуках безпеки, Канада зрозуміла, що мусить посилити свої зусилля і у цьому напрямі.

Військова допомога від Канади для ЗСУ на другому Boeing C-17 Globemaster III, що прибув в Україну 23 лютого 2022 року / Фото: Генеральний штаб ЗСУ
Військова допомога від Канади для ЗСУ на другому Boeing C-17 Globemaster III, що прибув в Україну 23 лютого 2022 року / Фото: Генеральний штаб ЗСУ

НЕГАЙНА РЕАКЦІЯ

Географія рятує Канаду від хаотичного припливу біженців, перед чим постають країни Європи та США. Три океани, які омивають канадські береги, дали країні час розробити стратегію прийому українських біженців, а не ситуативно реагувати на їх появу. Одразу після початку війни Канада пріоритизувала всі міграційні заявки від українців та скасувала всі збори. Офіційна Оттава також надала право отримати право на роботу чи навчання тим українцям, які на момент вторгнення вже перебували на території Канади. Однак, це не могло допомогти тисячам українців, які нестримним потоком щодня прибували до Польщі, Словаччини, Румунії та Молдови. У Канаді чудово розуміли, що люди кидали все, що мали, рятуючись від війни, й не відповідали звичним вимогам до віз, які в мирний час видавала Канада.

Фото: CTK Photo
Фото: CTK Photo

Через це на уряд почав чинитися тиск стосовно необхідності запровадження безвізу з Україною. Утім, міністр імміграції Шон Фрейзер заявив, що через бюрократію на це знадобилося б надто багато часу, а діяти треба вже, тому у рекордно короткі терміни було розроблено Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки. Оголошена на початку березня програма дає змогу всім охочим українцям, незалежно від місця їх перебування, а також їх близьким родичам-іноземцям три роки проживати в Канаді й отримати на цей же період дозвіл на роботу чи навчання. Увесь процес подачі заявки на участь у цій програмі – безкоштовний та займає не більше двох тижнів. Від охочих отримати канадські документи необхідно лише заповнити коротку заявку онлайн та у будь-якому канадському візовому центрі чи консульстві світу здати біометричні дані. Жодних квот на кількість оформлених дозволів немає. Більш того, з минулого тижня заявникам, старшим 60-ти років, та молодшим 17-ти можна навіть не здавати біометричні дані.

ПРАВА Й ОБМЕЖЕННЯ УКРАЇНЦІВ У КАНАДІ

Ті, хто отримає Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки, може одразу по приїзду влаштувати дітей до школи та скористатися більшістю державних інтеграційних послуг, доступних мігрантам. З початку квітня у найбільших аеропортах країни з’явилися україномовні помічники, здатні надати первинну інформаційну допомогу новоприбулим. Уряд створив спеціальний сайт, на якому охочі канадські роботодавці можуть розміщати вакансії, відкриті для українців. Люди також можуть звертатися до організацій громади, які вже назбирали великі запаси гуманітарної допомоги: одягу, ліків, дитячих товарів тощо.

Фото: CTK Photo
Фото: CTK Photo

Утім, наразі непевною залишається ситуація із медичним забезпеченням новоприбулих. У Канаді медицина належить до компетенції провінцій, тому правила різняться у різних регіонах. За вимогами більшості провінцій, новоприбулі можуть претендувати на медичне забезпечення (у Канаді воно завжди безкоштовне) лише після трьох місяців перебування й роботи у країні. Наразі незрозуміло, що робити тим, хто потребуватиме медичної допомоги раніше.

Слід, однак, зазначити, що ця проблема поступово вирішується. Так, уряд канадської атлантичної провінції Ньюфаундленд і Лабрадор вже оголосив, що поширить дію медичного страхування на українців, які приїдуть за новою програмою, та допоможе охочим із працевлаштуванням, відкривши у Польщі рекрутинговий центр. Варто очікувати, що з часом решта провінцій теж доєднаються до цього.

Не отримуватимуть українці й жодної безпосередньої фінансової допомоги від держави: ні у формі прямої підтримки, ні дотацій на оренду житла. Охочі потрапити до Канади також наразі мають самостійно організувати собі транспорт. Хоча всі три питання наразі активно обговорюються, тим, хто вирішить прилетіти до Канади за цієї програмою, слід розраховувати на власні сили, бодай на початку.

НЕ БІЖЕНСТВО Й НЕ ЕМІГРАЦІЯ

Канадські посадовці постійно наголошують, що основна мета цієї програми – допомогти тим, хто шукає безпечну гавань на час збройних дій в Україні й має намір згодом повернутися додому. Для тих, хто хоче назавжди емігрувати до Канади, існують інші шляхи, які, однак, потребують значно більше часу. Утім, зауважимо, що чинні поблажливі міграційні правила Канади дають змогу без особливих проблем отримати постійний статус  всього після року перебування у тимчасовому.

Фото: CTK Photo
Фото: CTK Photo

Не передбачає ця програма й надання статусу біженця, що є окремим юридичним терміном зі значною кількістю обмежень. Біженцям, до прикладу, протягом тривалого часу заборонено повертатися до країни походження. Натомість Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки діє за принципом багаторічної мультивізи: його власники можуть скільки завгодно в’їздити до Канади та покидати її. Також кожен біженець повинен довести своє право на отримання цього статусу і самого факту наявності збройного конфлікту у країні походження для цього недостатньо.

Про затребуваність нової канадської міграційної програми для українців свідчить той факт, що всього за два тижні заявки на участь у ній подало близько 65 тисяч людей. Звісно, далеко не всі з них ухвалять рішення переїхати до Канади, для частини заявників канадська віза є такою собі страховкою на випадок радикального розвитку подій. Утім, від початку року до Канади за тимчасовими документами приїхало близько 12 тисяч українців, що є рекордно високим показником для такого короткого проміжку часу.

КОМУ ПІДХОДИТЬ НОВА ПРОГРАМА

Канада дала можливість необмеженій кількості українців швидко знайти безпеку та підтримати себе фінансово, отримавши місцеву роботу. Канадсько-український дозвіл на екстрені поїздки не слід розглядати як програму пришвидшеної еміграції, хоча вона дає для цього можливість. Це – рятівний шлях для тих, кому потрібно перечекати небезпеку, й тих, хто має для цього ресурси (як фінансові, так і моральні). Ідеально, якщо в Канаді є близькі друзі чи родичі, готові підставити плече на перший час. Звісно, легендарна українська громада теж охоча допомогти, сотні людей по всій країні пропонують безкоштовне проживання й іншу підтримку. Однак, без впевненого знання мови, толерантності до нового та міцної фінансової подушки порятунок у Канаді може виявитися надміру важким завданням.

Максим Наливайко, ОТТАВА.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-