В Європарламенті презентували стрічку Bellingcat про війну РФ в Україні та Сирії

В Європарламенті презентували стрічку Bellingcat про війну РФ в Україні та Сирії

Укрінформ
У Європарламенті відбулася перша в Брюсселі демонстрація документальної стрічки «Bellingcat», яка присвячена діяльності міжнародної групи журналістів і експертів, залучених до розслідувань найгучніших справ, таких як війна РФ в Україні та Сирії.

Захід відбувся за сприяння євродепутата від Нідерландів Маріке Шхаке, яка представляє парламентську групу Альянс лібералів та демократів заради Європи. До цього прем’єра стрічки з успіхом відбулася у США та у Нідерландах, повідомляє кореспондент Укрінформу.

За підсумками перегляду стрічки відбулася зустріч з засновником Bellingcat групи Еліотом Хіггінсом (Eliot Higgins), який розповів про цілі групи, про методи та інструменти її діяльності, про найгучніші справи тощо.

Цікаво, що сама назва групи Bellingcat походить з дитячого мультфільму, де, за сюжетом, миші повстали проти кота, і винайшли дзвін, щоб сповіщати про наближення хижака. Тож назва групи з певними припущеннями може перекладатися «Щоб кіт не дрімав».

«Ми дуже ретельно ставимося до фактів, які є в основі нашої роботи. Ми ніколи не просимо людей вірити нам на слово, ми завжди надаємо факти, щоб люди робили власні висновки. Така позиція є абсолютно свідомою, адже ми розуміємо, що результати нашої роботи можуть бути необхідними під час майбутніх судових процесів для притягнення до відповідальності винних у злочинах. Так було з рейсом МН-17, а також навколо розслідування щодо присутності російських військ в Україні, або із загибеллю мирних людей у Сирії», - повідомив Еліот Хіггінс.

Він зауважив, що «кістяк» групи є невеликим, не більше 5 осіб, але група у своїй діяльності спирається на величезну кількість прихильників та ентузіастів, журналістів, експертів та просто очевидців подій, які допомагають встановлювати істину у тому чи іншому випадку.

У виборі тем для майбутніх розслідувань у цьому невеликому колективі панує абсолютна свобода – кожен член команди вільний пропонувати власний варіант, який є для нього цікавим. Для розслідувань ця команда використовує набір пошукових інструментів, здебільшого автоматизованих пошукових систем, всі, які знаходяться онлайн. Сучасні пошукові системи здатні, наприклад, автоматично визначати ваше ім’я, якщо вашу фотографію розміщують у відповідну систему електронного пошуку.

Зрозуміло, що у деяких операціях, наприклад, із встановлення та верифікації даних геолокації, або у визначенні конкретної особи на знімку, доводиться проводити великий обсяг роботи «вручну», перевіряти та порівнювати сотні й тисячі зображень.

За словами Хіггінса, команда Bellingcat продовжує працювати над справою МН-17 та видавати нові доповіді щодо розслідування, та сприяти роботі Міжнародної Спільної групи з розслідування (JIT) у цій справі. Водночас, ці фахівці зараз приділяють менше уваги подіям на Сході України, оскільки значні зусилля забирає дослідження розвитку ситуації в Ємені.

В активі команди Bellingcat – гучні справи, такі як викриття брехні російського керівництва щодо справи МН-17, встановлення осіб та місця приписки російських військовослужбовців, причетних до цього злочину, встановлення осіб співробітників російського ГРУ, причетних до отруєння у Солсбері, викриття епічних фейків, як, наприклад, використання Міноборони Російської Федерації зображень з відомої комп’ютерної «стрілялки» для «доказів» причетності американських військових до бойового зіткнення у Сирії.

Викриття фейкових повідомлень і зображень є лише невеликою частиною, похідною від діяльності групи розслідувачів. Вони користуються, переважно, відкритими даними соціальних мереж, які містять насправді безмежний обсяг інформації.

Укрінформ поцікавився, яким чином Bellingcat протистоїть зусиллям спецслужб зацікавлених країн боротися з групою її ж методами – наприклад, імплантувати у інтернет-простір підроблену інформацію, призначену спеціально для того, щоб Bellingcat її "заковтнув" і дискредитував себе.

Читайте також: Прокуратура РФ не бачить підстав допитувати росіян щодо катастрофи МН17

«Насправді, імплантувати таку інформацію дуже непросто. Адже кожна інформація має свою логіку, свою історію, і свій контекст. Враховувати такий контекст дуже важливо, коли шукаєш істину. Цей же контекст є засторогою від таких хибних повідомлень. Якщо з’являється якесь нове джерело і починає видавати якусь резонансну інформацію, це завжди викликає підозру, особливо, коли такі повідомлення суперечать або випадають із загального контексту, який неможливо створити штучно», - зауважив Еліот Хіггінс, відповідаючи на запитання кореспондента Укрінформу.

До речі, Хіггінс зауважив, що відмова від співпраці з будь-якими спецслужбами є принциповою позицією групи розслідувачів. Разом з цим, вони проводять робочі семінари для тих, хто цікавиться їх підходами та методами діяльності. У деяких випадках це призводить до розробки нових інструментів для дослідження інтернет-простору, як це трапилося, наприклад, після семінару із студентською молоддю в університеті Берклі (США).

За словами Хіггінса, сучасні соціальні мережі дозволяють шукати та знаходити будь-яку інформацію. Перевагою таких відкритих джерел є те, що дані, отримані за їх допомогою, можуть бути підтверджені з інших джерел, наприклад, результатами офіційного розслідування. Саме так, до речі, трапилося у справі із МН-17, коли нідерландські військові визнали справедливість висновків Bellingcat щодо російського походження комплексу «Бук» лише згодом, після того, як отримали власні докази. Цей епізод є одним із багатьох, який наводиться у документальній стрічці «Bellingcat».

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-