Трагедія MH17: головним фігурантом справи виявився генерал-полковник РФ

Трагедія MH17: головним фігурантом справи виявився генерал-полковник РФ

Дослідження
Укрінформ
Експерти російського сайту The Insider і Bellingcat встановили особу ключового фігуранта, розшукуваного Спільною слідчою групою у справі про збитий 2014 року на Донбасі малайзійський "Боїнг" рейсу MH17.

Про це йдеться в їх спільному розслідуванні, опублікованому на сайті The Insider.

"У спільному розслідуванні The Insider і Bellingcat вдалося встановити особу ключового фігуранта, розшукуваного Спільною слідчою групою у справі про збитий малайзійський Боїнг MH17, — це генерал-полковник Микола Федорович Ткачов, головний інспектор Центрального військового округу Росії", - йдеться у повідомленні.

Як зазначається, 28 вересня 2016 року очолювана Нідерландами Спільна слідча група (ССО), що розслідує справу про збитий "Боїнг", опублікувала заклик до свідків про сприяння в упізнанні людей, підозрюваних у причетності до інциденту зі збитим в Україні літаком Малайзійських авіаліній. Один з них мав позивний «Дельфін», а в перехоплених телефонних розмовах до нього зверталися «Микола Федорович». Інший був відомий як «Оріон» (і Андрій Іванович). Перехоплені бесіди, імовірно, відбулися незадовго до трагедії.

 
Читайте також: МН17: Рада продовжила угоду з Нідерландами про розслідування

Всього Міжнародної слідчою групою опубліковано 5 аудіофайлів, в яких фігурує "Дельфін". У першому з них він сам називає свої ім'я та по батькові - "Микола Федорович".

В іншому звуковому фрагменті, розшифровка якого також опублікована на офіційному сайті ССО, "Дельфін" та "Оріон" обговорюють підготовку до транспортування якогось предмета, для навантаження якого "потрібен кран". "Дельфін" говорить "Оріону", що цей предмет потрібно завантажити, замаскувати і вивезти".

Експерти Bellingcat і The Insider змогли роздобути свіжі записи голосу Миколи Федоровича Ткачова, записавши з ним велике інтерв'ю. Ці зразки голосу разом з аудіозаписами, опублікованими ССО, були відправлені на експертизу у два незалежних дослідницьких інститути - в американському Денвері та в Литві. Результати аналізу голосів показали, що з великою ймовірністю голос на плівках належить одній і тій самій людині.

За інформацією розслідувачів, Микола Федорович Ткачов - учасник першої і другої чеченських воєн, служив у різних військових округах, дослужився до генерал-полковника і командуючого військовою частиною 20650, офіційно розформованої 8 вересня 2014 року. При цьому сам він був звільнений зі служби указом від 10 грудня 2010 року.

Після свого формального звільнення з лютого 2011 року по серпень 2012-го Ткачов був головним військовим радником в Сирії.

В розмові з The Insider генерал Ткачов заявив, що після повернення з Сирії він став головним інспектором Центрального військового округу, а в 2017 році став головою опікунської ради Єкатеринбурзького військового училища. При цьому він заявив, що після свого повернення у 2012 році «з Єкатеринбурга нікуди не виїжджав» і в Україні 2014 року не був.

Однак, як припускають автори розслідування, Ткачов у 2014 р. був відряджений на непідконтрольну українським військам частина Луганській області, в Краснодон, де, ймовірно, намагався координувати і впорядкувати співпрацю різних збройних формувань сепаратистів і російських військових. Зокрема, Ігор Гіркін (Стрєльцов) в розмові з The Insider повідомив, що зустрічався з «Дельфіном» і «Оріоном» у штабі в Краснодоні наприкінці липня 2014-го.

Кримський блогер Борис Рожин, який писав в "Живому журналі" під ніком Colonelcassad, визначав «Дельфіна» як людину, що приїхала з Росії і є «відпускником-куратором», чиїм завданням було «виліпити з аморфної купи ополченських загонів більш-менш робочу армійську структуру» в "ЛНР" (причому з завданням цим «Дельфін», за словами Рожина, не впорався). В іншому пості, датованому вереснем 2015 року, Рожин пише, що Ткачов діяв у "ЛНР" до вересня 2014 року, поки його не змінив генерал-майор Сергій Кузовлєв. СБУ називає Кузовлева "керівником 1-го армійського корпусів російських військ у збройному конфлікті на сході України".

"Конкретну роль Ткачова у військових діях на території України і зокрема у катастрофі «Боїнга» ще належить визначити, але біографія генерала і показання свідків вказують, що, як і в Сирії, він діяв не як приватна особа", - наголошують розслідувачі.

При цьому експерт Bellingcat Арік Толер у розмові з "Радіо Свобода" зазначив, що штаб у Краснодоні, куди за основною версією розслідування був відряджений Ткачов, знаходиться недалеко від місця, де "Бук", з якого імовірно збили "Боїнг", перетинав кордон з Росією. "У розмові, викладеній ССО, як мені здається, мова цілком може йти про події, безпосередньо пов'язаними з катастрофою "Боїнга". Наприклад, на одній із записів "Оріон" говорить "Дельфіну" - "ми йдемо на Сніжне". Це місто, поруч з яким "Бук" був в день катастрофи "Боїнга". В іншій розмові "Дельфін" говорить про тягачі та крани, і про те, що "треба завантажити, замаскувати і відвезти". Мені здається, це схоже на розмову про "Бук", - сказав він.

На думку експерта, у "Оріона" і "Дельфіна" були важливі ролі в транспортуванні ракетної установки "Бук" в Україну та в її поверненні до Росії.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-