Як відновити житло за державний кошт

Як відновити житло за державний кошт

Укрінформ
Хто може претендувати на житлову фінансову допомогу від держави, як її оформити й одержати

З 10 травня запрацювала програма "єВідновлення", завдяки якій можна отримати кошти на ремонт пошкодженого внаслідок війни житла. Розповідаємо, як це зробити.

Українці на проєкт чекали з нетерпінням: вже за першу добу роботи програми єВідновлення українці подали 3194 заяви, повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, на першому етапі допомогу отримають люди, чиї будинки потребують лише косметичного ремонту (придатні для проживання, але потребують заміни вікон, дверей, ремонту даху тощо). Максимальна сума на відновлення одного об’єкта – 200 тисяч гривень, але суму компенсації визначатиме спеціальна комісія, яку скерує місцева влада (вона безпосередньо обстежуватиме житло). Відправити заяву про отримання виплати можна в застосунку "Дія", і згодом гроші будуть зараховані на спеціальну картку "єВідновлення". Далі розповімо детальніше, як це зробити і в чому тонкощі процесу.

КРОКИ ДО ВІДНОВЛЕННЯ

Кошти даватимуть на відбудову квартир, приватних будинків і житлових приміщень – як на придбання будівельних матеріалів, так і на замовлення ремонтних послуг. Є кілька нескладних правил подачі заявки і подальшої співпраці з держорганами. Переглянути їх можна на сайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, на сторінці програми або ж далі за текстом.

ХТО МОЖЕ ПРЕТЕНДУВАТИ?

Всі громадяни України, які є власниками або співвласниками житла (квартира, приватний будинок, інше житлове приміщення), що отримало незначні пошкодження внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією росії.

Це можна робити за умови, що:

● житло пошкоджене через бойові дії після 24 лютого 2022 року – після набрання чинності Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022;

● підлягає відновленню – за результатами оцінки комісії, створеної при органі місцевого самоврядування, житло не було визнано таким, що неможливо відновити;

● розміщене на неокупованій території – відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затверджених Мінреінтеграції. Посилання на перелік.

● не було відремонтоване самостійно – допомога доступна, якщо власник ще не зробив ремонт за власний кошт.

ХТО В ПРІОРИТЕТІ ТА КОГО «ВІДМЕТУТЬ»?

Перевага у першочерговому наданні коштів надаватиметься таким категоріям:
● учасники бойових дій;
● люди з інвалідністю внаслідок війни;
● ветерани війни, члени сімей загиблих військових;
● мобілізовані;
● багатодітні родини;
● люди з інвалідністю І та ІІ групи;
● батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;
● опікуни/піклувальники;
● прийомні батьки та патронатні вихователі;
● діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Допомогу не виділять, якщо зруйноване житло належить:
● особам, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»;
● особам, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України;
● спадкоємцям осіб, визначених абзацами другим та третім цього пункту, у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.

ЩО ЗРОБИТИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ КОШТІВ?

Насамперед – подати повідомлення про пошкоджене майно в застосунку чи через портал Дія, якщо не подавали раніше. Відкрити рахунок єВідновлення в банку (до або під час подання заяви), подати заяву про отримання допомоги через Дію і чекати дзвінка комісії місцевої влади для огляду майна і встановлення суми допомоги. Далі доведеться дочекатися в Дії сповіщення про винесення рішення комісією, в якщо воно позитивне – лишається тільки отримати гроші на картку єВідновлення. Щоб оформити картку, завантажте застосунок банку-партнера та відкрийте картку єВідновлення. Якщо хочете зробити це офлайн – зверніться до колцентру або відділення банку-партнера програми. Тобто заявнику потрібно бути клієнтом одного з партнерських банків або відкрити в них рахунок: Приватбанку, А банку, monobank, Sense bank, ПУМБ.

ЯК СКОРИСТАТИСЯ ОТРИМАНОЮ СУМОЮ?

Картка працює так, що на «ліву» мету гроші не витратиш. Кожен бізнес має свій МСС-код (код, за допомогою якого платіжні системи розуміють, чим займається торговий об'єкт), який видає банк: він вказує на категорію, у якій надаються послуги. Оплата пройде, якщо ви придбаєте послуги чи товари в бізнес-партнера програми, чий МСС-код продавця є серед затверджених Кабміном, – 1520, 5211, 5231. Тому розрахуватися отриманою сумою вийде лише за певну категорію товарів. Витратити гроші слід протягом 12 місяців з моменту отримання, інакше залишок повернеться в держбюджет. Зробити це можна лише в будівельних магазинах, що є учасниками програми єВідновлення та зареєстровані з МСС-кодом 5211 (будмагазини) або 5231 (магазини фарб, шпалер).

Додаткову інформацію можна отримати, звернувшись на спеціальну урядову гарячу лінію 1545 (кнопка 2) або чат-боти Урядового контактного центру за посиланнями:

● Telegram – https://t.me/GovernmentContactCenter_bot
● Facebook – https://www.facebook.com/kontactcentre/
● «Урядовий контакт центр» у Viber.

Марина Нечипоренко

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Підпишіться на нашу безкоштовну розсилку: skorik@ukrinform.com.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-