У Криму ще з дев'яностих роздавали російські паспорти - Бутченко

У Криму ще з дев'яностих роздавали російські паспорти - Бутченко

Укрінформ
Українцям росіяни роздавали паспорти ще із 1990-х років, але це раніше робилося приховано.

Про це під час пресконференції в Укрінформі заявив заступник директора Інституту стратегічних досліджень та безпеки Максим Бутченко.

«Ми звернули увагу на те, що відбувалося на початку 1990-х років на теренах України, у Криму, який вже був у складі незалежної української держави. І коли ми проводили цей аналіз, з'ясувалося, що... на початку 1990-х російські паспорти видавалися у Криму, про це є відповідні дані. Навіть так званий омбудсмен РФ Москалькова визнала це кілька років тому», - сказав він.

Бутченко зазначив, що коли вже відбулася російська анексія Криму, омбудсменка РФ Тетяна Москалькова звернула увагу на те, що деякі (російські — ред.) паспорти були анульовані.

«І виявилося, що вони були анульовані, бо були видані на початку 1990-х нібито по неправильній формі тощо. Це був Крим, і він юридично відносився та відноситься до України. Тобто, вони вже видавали там паспорти (українцям — ред.) », - поінформував представник Інституту стратегічних досліджень та безпеки.

За його словами, після того, як у Криму було відкрито російське консульство, люди, які жили на території півострова, також отримували російські паспорти.

«Загалом у нас є доволі великий аналіз законопроєктів, які змінювалися з початку 2000-х років, щодо того, як Кремлем постійно адаптувалися законодавчі норми, щоб лібералізувати доступ саме українців до отримання російських паспортів», - заявив він.

Бутченко сказав, що на початку 2010-х років багато проросійських політиків пропагували отримання російських паспортів.

«Наприклад, у березні 2013 року у Севастополі Володимир Тюнтін, представник політичного руху «Русь Єдина», казав про те, що росіяни й українці - це начебто «єдиний народ» і що потрібно, щоб вони... мали паспорти російські. І подібні речі відбувалися на постійній основі. Ця робота проводилася системно і поступово», - зазначив заступник директора Інституту стратегічних досліджень та безпеки.

Він констатував, що таким чином ще до анексії Криму у 2014 році багато людей вже отримували російські паспорти, хоча це не було на той час публічним.

Бутченко нагадав, що у Криму проходила примусова паспортизація після анексії території півострова у 2014 році, що там була відпрацьована ця технологія примусу до отримання російських паспортів, і заявив, що надалі цей процес був посилений, починаючи з окупації Донбасу.

Директор ГО «Східна правозахисна група», адвокат Віра Ястребова поінформувала, що після повномасштабного вторгнення РФ прийняла низку нормативних актів, після яких паспортизація набрала нових обертів.

Читайте також: Окуповані. Як Росія «віджимає» бізнес і руйнує економіку захоплених українських територій

За її словами, до цих нормативних актів належать і наказ МВС РФ від 17 червня 2023 року, яким фактично була встановлена форма заяви, якою фіксували нібито небажання особи перебувати у громадянстві України, і указ Президента РФ Володимира Путіна від 6 липня 2023 рік «Про деякі питання, пов'язані з особливостями спадкового становища громадян РФ, які мають громадянство України», яким фактично було встановлено порядок взаємодії держорганів РФ при виявленні факту використання громадянами РФ, які подавали заявку на вихід з громадянства України, паспорта громадянина України, а також порядок проведення перевірки за цим фактом та винесення висновку про недотримання цього обов'язку, та інші.

Бутченко сказав, що паспортизація, починаючи орієнтовно з початку 1990-х років і до сьогоднішнього дня є системною роботою держави РФ (незалежно від того, хто там є президентом — чи Путін, чи інша особа), яка направлена на те, щоб якомога більше українців отримали російські паспорти.

«Справа не у Путіні і не у його якісь схибнутій ідеології — справа у системній імперській політиці РФ, яка здійснювалася незалежно від персон. Тому наш головний посил — треба, щоб ми розуміли, що для нас головне — не те, хто буде знаходитися у Кремлі, а те, яким чином вони будують своє ставлення до України», - поінформував заступник директора Інституту стратегічних досліджень та безпеки.

За його словами, презентований ними звіт показує, що ця паспортизація є системною, що вона посилюється і що ці технології вони можуть бути експортовані на будь-яку країну - і пострадянського простору, і навіть європейську.

Читайте також: Примусово отримані російські паспорти без заяви про зміну громадянства є фіктивними - ЦПД

Цей звіт охоплює період 2000-2024 років. Він ґрунтується на дослідженнях, які проводилися у 2024 році.

Як повідомлялося, голова Українського інституту національної пам'яті Антон Дробович заявив, що РФ видала за десять років війни понад чотири мільйони паспортів на окупованих територіях.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-