Тернопільськими слідами бригади Больцано

Тернопільськими слідами бригади Больцано

2694
Ukrinform
Форт-музей на Тернопільщині нагадує туристам про події понад 100-річної давності

У Тернопільський області облаштовано ще один оригінальний туристичний об’єкт – відновлений бункер австрійської армії часів Першої світової війни.

Розташована фортифікаційна споруда у Теребовлянському районі, на околиці села Бурканів. Ініціатор відновлення бункера бригади Больцано – тернопільський історик Сергій Ткачов – розповів кореспонденту Укрінформу, що укріплений пункт австрійської армії та Українських січових стрільців часів Першої світової війни був досить потужним оборонним об’єктом.

- Бункер бригади Больцано Бурканівського укріпленого району австро-угорської армії будували упродовж восьми місяців у 1915-1916 роках. Ця споруда із залізобетонними стінами, ходами сполучення та амбразурами для ведення вогню мала дуже важливе значення під час боїв на лінії тутешньої річки Стрипа. До речі, австро-угорські війська та легіон Українських січових стрільців упродовж восьми місяців укріплювали правий берег цієї водної перешкоди. По суті, там було створено так званий «Бурканівський укріпрайон», – каже історик.

За його словами, фортифікаційну споруду свого часу відвідував навіть кайзер Німеччини Вільгельм ІІ. Нині збереглося фото, датоване 1917 роком. Добре видно, як тоді виглядав цей бункер, де розташовувався командний пункт 132-ої піхотної бригади під назвою “Бригада Больцано”. Саме такий напис латиною ще й тепер можна побачити і на стінах бункера. Так звали командира бригади, полковника Больцано.

Про історію тутешніх боїв і цікаві факти, пов’язані з цією місцевістю туристи можуть дізнатися з експонатів та документальних матеріалів, що зберігаються безпосередньо у колишньому бункері. 

Повноколірні банери інформують туристів про бойовий шлях легіону УСС та інших військових частин, пов’язаних із боями за Бурканівський укріпрайон, а також про події на Тернопільщині у роки Першої світової війни.

Так, зокрема, відомо, що з боями під Стрипою пов’язані кілька відомих історичних постатей. Наприклад, неподалік Бурканова перебував український поет Роман Купчинський. Саме там він написав кілька віршів, які потім стали відомими стрілецькими піснями.

Цікаво, що тут воювала і Жіноча чота легіону Українських січових стрільців, якою керувала хорунжа Софія Галечко, перша українська жінка-офіцер. А ще в боях у районі Стрипи брав участь Петро Франко, син українського письменника Івана Франка.

Як же добратися туристам, любителям «мілітарних» мандрівок до бункера бригади Больцано? Це зовсім нескладно. Із Тернополя майже кожної години до Марійського духовного центру, що у Зарваниці вирушають маршрутки. На сорок п’ятому кілометрі цього маршруту, якраз там, де стоїть вказівник «с. Бурканів», потрібно зійти. І одразу ж праворуч, коли пройдете десь до двохсот метрів у бік села, - побачите на узліссі споруду, що виглядає з-під землі. Це і є легендарний бункер бригади Больцано, де відтепер діє форт-музей. 

Олег Снітовський, Тернопіль.

Фото – Сергій Ткачов, Теребовлянська РДА

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-