Шахова «Велика швейцарка» в Ризі почнеться під орудою Марії Музичук

Шахова «Велика швейцарка» в Ризі почнеться під орудою Марії Музичук

Укрінформ
27 жовтня в Ризі стартують шахові турніри Grand Swiss FIDE серед чоловіків та жінок. 

У них беруть участь 107 чоловіків та 50 жінок. Утім, це не зовсім првильно. Бо в «оупені»  (так правильніше казати), окріч чоловіків, грає одна жінка - Олександра Горячкіна з Росії. 

Змагання пройдуть в 11 турів за швейцарською системою. Двоє найкращих учасників «оупену» та переможниця у жінок здобудуть право грати у турнірах претендентів 2022 року. Крім того, переможці отримають 70 тисяч доларів (перше місце), 50 - друге, 40 - третє. У жінок призи - 20 тисяч американських доларівв за перемогу, 16,5 тисяч - за друге місце та 14 тисяч за «бронзу». У разі розподілу місць в силу вступають додаткові показники. 

Заборонено вести перемовини про нічию до тридцятого ходу. Хоча це досить сумнівне правило. Можна домовитися про розподіл очка, наприклад, на 13-у ході. А решту рухів до тридцятого зробити для годиться, а потім потиснути один одному руки.   

Контроль часу: 100 хвилин на 40 ходів, потім 50 - на 20, а ще 15 хвилин дається до кінця партії, плюс 30 секунд за кожний хід, починаючи з першого. Це для «оупену».  А також півтори години на 40 ходів  плюс 30 хвилин до кінця партії та 30 секунд за кожний зроблений хід, починаючи з першого.  На турнірах передбачений вихідний день - 2 листопада. 

Ситуація в Латвії ледь не стала на заваді проведенню турнірів. Влада ввела режим надзвичайної ситуації з 11 жовтня. А тепер зробили його ще жорсткішим через високі цифри жертв коронавірусу та порівняно низькими темпами  вакцинації. До того ж, нещодавно в країні ввели комендантську годину з 20.00 по 5.00. 

У комендантську годину учасникам турнірів дозволено перебувати на вулиці тільки коли вони переміщуються з ігрового залу до готелю (8-10 хвилин пішки, усі мають жити в одному місці). Не уточнено, чи може бути така прогулянка одноразовою або  можливо прогулятися «туди-сюди» тим же маршрутом. 

Слід зазначити, що з огляду на епідеміологічну ситуацію, багато шахістів відмовилися від змагань. Американець Хікару Накамура, росіянин Олександр Грищук, азербайджанець Шахріяр Мамедяров, угорець Рихард Раппорт, Гуджраті Відіт (Індія), в’єтнамець Ле Куанг Льєм та Олексій Широв з Латвії - у чоловіків, а також жіночий рейтинг-фаворит Катерина Лагно з Росії на схотіли грати в Ризі. 

Отож, перша рейтинг-десятка чоловіків виглядатиме так: Фабіано Каруана, Левон Аронян (обидва - США), Аліреза Фіруджа, Максим Вашь’є-Лаграв ( обидва – Франція), Микита Вітюгов, Андрій Єсипенко, Кирило Алексеєнко, Данило Дубов, Володимир Федосеєв (усі - Росія) та Пентала Харікрішна (Індія). 

Беруть участь у турнірі і дев’ятеро українців. У нас очолює список Павло Ельянов. Він - сімнадцятий у загальному рейтингу. Крім нього, за шахівницю сядуть Антон Коробов, Юрій Криворучко, Андрій Волокитін, Кирило Шевченко, Руслан Пономарьов,  Мартин Кравців, Юрій Кузубов та Володимир Онищук. 

А от у жінок рейтинг-лист очолює наша Марія Музичук.    

До десятки найкращих також входять Нана Дзагнідзе та Ніно Баціашвілі ( обидві - Грузія), Олександра Костенюк  Поліна Шувалова, Аліна Кашлинська (усі  - Росія), Харіка Дронвалі (Індія), Жансая Абдумалік та Динара Садуакасова (обидві – Казахстан) та Лей Тінцзе (Китай). Українок представляють ще віцечемпіонка Європи Юлія Осьмак та Наталія Букса.

Кого я вважаю головними фаворитами? В «оупені» - Ваш'є-Лаграва, Дубова, а також харків’ян Ельянова та Коробова. Можливо, темними конячками можуть стати також молодий Шевченко та супердосвідчений ексчемпіон світу Руслан Пономарьов. Утім, вистрелити можуть майже дві третини шахістів… 

Читайте також: Збірна українських шахісток здобула «бронзу» чемпіонату світу

У жінок ми покладаємо великі надії на ще одну ексчемпіонку планети Марічку Музичук. Вона і рейтинг очолює, і грає добре. А головними конкурентками її вважаю Шувалову та Абдумалік. Також наші Юля на Наталія можуть не залишитися в стороні від боротьби за вищі місця. До речі, шестеро шахісток потрапляють до Гран-прі ФІДЕ, який у чотирьох турнірах розіграє путівки до наступного турніру претенденток.

Петро Марусенко, міжнародний майстер. 

На фото: Марія Музичук/grandswiss.fide.com.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-