
Оновлений «Довідник безбар'єрності» допоможе позбутися ярликів і радянської стилістики - Зеленська
На цьому наголосила дружина Президента Олена Зеленська під час зустрічі з представниками медіаспільноти «Коли можеш розправити крила», передає кореспондент Укрінформу.
Перша леді підкреслила важливість мови безбар'єрності і зазначила, що часом у заголовках та у значній частині сюжетів українських медіа досі використовується некоректна термінологія. Проте це можна виправити за допомогою "Довідника безбар'єрності".
"Всі ми працюємо зараз в екстремальному режимі, на великій швидкості і дуже часто не помічаємо того, як використовується найпростіший, звичний варіант замість того, який буде найбільш коректним. Як правильно - легко перевірити в "Довіднику безбар'єрності", який ми презентували майже чотири роки тому, а за ці роки він поповнився багатьма новими термінами", - сказала Зеленська.

Вона підкреслила, що повномасштабна війна показала силу українців та підсвітила "зони зростання".
"Зокрема, в тому, що стосується комунікації про інвалідність. Нагадаю, що безбар'єрність - це не тільки про людей з інвалідністю. Проте це, можливо, найяскравіша аудиторія, адже війна, на жаль, щороку приносить нам 150 тисяч нових випадків інвалідності. І хоч визначення "інвалід" вилучено в Україні ще у 2018 році, очевидно, що одного законодавчого кроку замало. Знадобляться роки для того, щоб прибрати подібні ярлики і позбутися цієї радянської стилістики", - зазначила дружина Президента.
Своєю чергою радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності, членкиня ради Центру соціальних змін і поведінкової економіки Тетяна Ломакіна наголосила, що до ініціативи щодо політики безбар'єрності, ініційованої першою леді у 2020 році, сьогодні долучені всі владні структури, громадські організації, а також міжнародні партнери.
"Сьогодні до ініціативи безбар'єрності долучені всі, щоб разом формувати і створювати позитивні зміни. Міністерства, громади, бізнеси, громадські ініціативи вже не лише планують - вони вже діють. Вони почали рухати нашу країну до норм безбар'єрності, але ці зусилля треба зробити видимими. Адже коли ми кажемо, що людина живе в обмеженнях, на жаль, ці обмеження створили ми з вами - як суспільство", - наголосила Ломакіна.
Вона зауважила, що під час Національного тижня безбар'єрності, який стартував 19 травня, з українцями говоритимуть про те, як безбар'єрність впливає на розвиток суспільства, про роль кожного.
"Мова безбар'єрності - це не про заміну слів. Це про визнання потенціалу людини, а не її дефіцитів. Це про публічну владу, яка говорить так, що хочеться підтримати її дії та рішення. Про бізнес, який розказує про справжні події життя. ...Саме так запускаються реабілітаційні відділення лікарень, де кожен та кожна можуть відновлюватись. Так створюються програми підтримуючого проживання, коли людина може проживати з підтримкою у своїй громаді, незважаючи на порушення. Так започатковуються перші безбар'єрні маршрути в громадах, щоб люди могли рухатись селом чи містом без перешкод. Трансформація починається з того, як ми говоримо, а продовжується тим, як ми робимо", - додала Ломакіна.
Вона також зауважила, що онлайн-версія оновленого довідника доступна на сайті bf.in.ua.
Як повідомляв Укрінформ, у "Довіднику безбар'єрності" є розділ про взаємодію з людьми, що мають досвід війни. У довіднику також зібрані особливі поради щодо взаємодії з ветеранами і ветеранками.
Раніше у розділ «Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія» були інтегровані поради про взаємодію, засновану на повазі до різного досвіду.
Фото: ОП