Зафіксовано 380 випадків незаконної передачі під «опіку» українських дітей у Росії - правозахисниця

Зафіксовано 380 випадків незаконної передачі під «опіку» українських дітей у Росії - правозахисниця

Укрінформ
Протягом останніх двох років було зафіксовано відомості про встановлення протиправної «опіки» у 380 випадках, і щонайменше 78 випадків «усиновлення та удочеріння» зі зміною персональних даних українських дітей.

Про це правозахисниця Катерина Рашевська, юридична експертка Регіонального центру прав людини сказала під час свого виступу в МКЗБ (Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти), де було організовано круглий стіл з питань пошуку зниклих безвісти дітей з України, передає кореспондент Укрінформу в Гаазі.

«Протягом останніх двох років ми зафіксували відомості про встановлення протиправної «опіки» у трьохсот восьмидесяти випадках і щонайменше сімдесят вісім випадків «усиновлення та удочеріння», що супроводжується зміною персональних даних», - сказала вона.

Рашевська розповіла історію українського хлопчика Сергія, який вперше постраждав від російської агресії, коли йому було 9 років. Він підірвався на міні та отримав численні осколкові поранення і частково втратив зір. У 16 років він став жертвою незаконної депортації. Хлопця примусово вивезли до РФ та насильно передали в російську родину, а потім почали русифікувати.

«У Сергія забрали його документи, а на телефон встановили спеціальне програмне забезпечення, щоб відстежувати його геолокацію, щоб він не втік. Але хлопцю таки вдалося покинути й РФ і цю родину. І одним із перших у 2022 році повернутися в Україну», - розповіла вона.

Правозахисниця також наголосила, що як тільки дитина потрапляє під російський контроль, це завжди супроводжується нав'язуванням російського громадянства, включенням у російську систему формальної та неформальної освіти з елементами політичної індоктринації, а також мілітаризації.

«Росіяни створили за розпорядженням Путіна та під керівництвом його радника Сергія Кирієнка цілі центри військової підготовки на нових окупованих територіях. Там дітей тренують за тими ж самими методиками, що і російських солдатів-строковиків», - сказала вона. За її словами, у найбільш скрутному становищі опинилися діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

«Нині за інформацією українських органів влади - це близько 4 000 осіб. Таких дітей РФ депортує на власну територію, або ж примусово переміщує в межах окупованих територій України. Також нав'язує їм російське громадянство», - сказала вона.

Вона також розповіла, що Регіональний центр прав людини подав три повідомлення до Міжнародного кримінального суду (МКС), що стосуються депортації як воєнного злочину, невиправданої затримки репатріації як воєнного злочину, а також насильницької передачі українських дітей у російські родини, що має елементи злочину геноциду.

“Ми також зверталися до комітету ООН з прав дитини, і нині маємо з лютого місяця позитивні міркування даної установи щодо мілітаризації та політичної індоктринації в російській освіті, яка була протиправно поширена на окуповані території, і в яку були занурені депортовані діти. Ми також зверталися до комітету ООН з ліквідації расової дискримінації оскільки саме цей орган покликаний запобігати злочину геноциду”, - додала правозахисниця.

Читайте також: Україна вже повернула 600 депортованих Росією дітей - посол в Нідерландах

Як повідомляв Укрінформ, журналісти The New York Times з’ясували, що Росія на початку повномасштабного вторгнення викрала з Херсонського будинку дитини 46 українських дітей.

За офіційними даними української влади, з 24 лютого 2022 року з України до Росії примусово депортували 19 546 дітей. Це лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно – коли батько, опікун чи свідок депортації дитини повідомив про неї Національному інформаційному бюро України. Повернути в Україну поки що вдалося понад 380 дітей.

17 березня 2023 року Палата попереднього провадження МКС видала ордери на арешт президента РФ Путіна та уповноваженої з прав дитини Львової-Бєлової. Їх підозрюють у воєнних злочинах - депортації та незаконному переміщенні населення, зокрема дітей, з окупованої території України.

Регіональний центр прав людини був заснований в Севастополі у 2013 році. Він займається захистом прав людини, веде облік порушень та застосовує міжнародні та національні засоби для документування злочинів.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-