Замовити пресконференцію в Укрінформі

реклама

Як ввозити, обліковувати та списувати гуманітарну допомогу з появою електронної системи реєстрації

Як ввозити, обліковувати та списувати гуманітарну допомогу з появою електронної системи реєстрації

Укрінформ
Що робити, коли ви стали свідком продажу гумдопомоги

З 1 квітня цього року в Україні запрацювала Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги. Її основна мета – зробити процедуру ввезення та обліку гуманітарки простішою і зручнішою, зокрема для волонтерів. Цифровий механізм дав змогу позбутися паперів, а отже й зловживань під час завезення та розподілу гуманітарної допомоги. Крім того, електронна система дала можливість фондам та громадським організаціям зберігати всю історію завезення гуманітарної допомоги в одному місці.  

За час роботи цифрового механізму на початок червня 2024 року в системі сформовано понад 50 тисяч записів про вантажі, понад 44 тисячі декларацій та зареєстровано понад 9,5 тисяч отримувачів гуманітарної допомоги.

Як ввозити, обліковувати та списувати гуманітарну допомогу в Україні з уведенням у дію Автоматизованої системи реєстрації та з якими труднощами можуть стикатися волонтери й отримувачі допомоги, пояснюємо в інструкції ZMINA.

ЩО ТАКЕ ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА?

Відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» гуманітарна допомога – це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій чи натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надають іноземні та вітчизняні донори з гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв’язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану.

ХТО МОЖЕ БУТИ ОТРИМУВАЧЕМ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ?

Отримувачі гуманітарної допомоги – це юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги.

Під час дії воєнного стану отримувачам не треба проходити процедуру визнання через Кабінет Міністрів України.

Отримувачі гуманітарної допомоги:

а) громадські об’єднання та організації, засновані ними для ведення статутної діяльності без мети одержання прибутку;

б) неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування;

в) центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту (ДСНС), та/або інший уповноважений центральний орган виконавчої влади – для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані таким органам;

г) Товариство Червоного Хреста України та його обласні й місцеві організації;

ґ) благодійні організації;

д) релігійні організації, зареєстровані в порядку, визначеному Законом «Про свободу совісті та релігійні організації»;

е) установи, підприємства, заклади незалежно від форми власності, що здійснюють реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації, надавачі соціальних послуг, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;

є) надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг незалежно від форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення з Національною службою здоров’я України, заклади охорони здоров’я, що належать до сфери управління суб’єктів сектору безпеки й оборони;

ж) відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні;

з) представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без створення юридичної особи);

и) дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав в Україні.

Фото: поліція Рівненської області
Фото: поліція Рівненської області

Отримувач передає гуманітарну допомогу набувачам, наприклад військовим підрозділам, внутрішньо переселеним особам тощо. 

Керівник юридичної клініки для волонтерів БФ «Хід юристів» Микита Завялов пояснює, що у відносинах щодо надання, отримання та розподілу гуманітарної допомоги кожен суб’єкт виконує власну роль:

«Наприклад, донор, який надіслав листа-пропозицію про надання допомоги (або отримав такого листа від отримувача гуманітарної допомоги), зазвичай займається закупівлею (або пошуком) різного виду товарів, які потім передають отримувачу. Отримувач здійснює декларування ввезення таких товарів через Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги та передає надалі набувачам, звітує про таке передання або знищення».

За словами юриста, набувачі, власне, і є тими особами, яким надається така допомога. Зазвичай це цивільне населення, що постраждало внаслідок війни, військовослужбовці, підрозділи Сил безпеки та оборони, внутрішньо переміщені особи чи будь-які інші категорії населення, що потребують такої допомоги.

ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ДЛЯ ПЕРЕВЕЗЕННЯ ГУМАНІТАРНОГО ВАНТАЖУ? 

Для того щоб завезти гуманітарну допомогу до України, потрібно виконати такі дії:

► зайти на сайт Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги – good.gov.ua;

► авторизуватися як отримувач гуманітарної допомоги за допомогою Кваліфікованого електронного підпису (КЕП);

► вказати ЄДРПОУ організації, за яким з реєстру далі підтягується інформація про місце її реєстрації та керівництво;

► отримати автоматично присвоєний отримувачу індивідуальний номер у Єдиному реєстрі.

Після цього потрібно заповнити перелік вантажів. Згодом згенерувати унікальний код гуманітарного вантажу, який використовується під час проходження митниці замість паперової декларації.

Після завезення допомоги до України в системі генерується автоматичний звіт з інформацією про те, куди були розподілені товари.

ЯКІ ТОВАРИ, ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ, Є ГУМАНІТАРНОЮ ДОПОМОГОЮ?

Гуманітарним вантажем можуть бути визнані будь-які не заборонені для ввезення до країни товари, ввозити їх можна в будь-якій кількості, кому завгодно, і жодних дозволів, листів та повідомлень для цього більше не потрібно.

Наприклад, гуманітарною допомогою можуть бути продукти, тканини, одяг, взуття, посуд тощо. А також товари військового призначення, зокрема зброя, гранати, торпеди, міни, ракети, вогнепальна зброя, дихальні та газові маски, навігаційні прилади та інструменти, судна та інші плавучі засоби, танки, легкові автомобілі, трактори, пасажирські залізничні вагони, вибухові речовини тощо.

Повний перелік товарів – за посиланням.

ЯКА ПРОЦЕДУРА ВВЕЗЕННЯ ГУМАНІТАРНОГО АВТО ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ?

Спочатку військова частина або військовослужбовець надає лист у довільній формі, де просить оформити конкретний автомобіль як гуманітарну допомогу.

Потім неприбуткова організація здійснює закупівлю, заповнює електронну форму та отримує унікальний код гуманітарної допомоги.

Далі отримувач автівки під час проходження митного контролю заповнює Декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою.

І лише після цього отримувач передає авто військовій частині чи військовослужбовцю на підставі акта приймання-передання.

Зі свого боку військова частина ставить відповідне авто на облік. Для цього частині необхідно мати оригінали документів на авто, митної декларації та акта приймання-передання від благодійної організації чи громадської організації.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ОБЛІК ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ?

Передання та отримання гуманітарної допомоги – господарська операція, яку необхідно підтверджувати за допомогою первинних документів. 

Первинні документи мають містити:

1) найменування підприємства, установи, від імені яких складено документ;

2) назву документа (форми);

3) дату складання;

4) зміст та обсяг господарської операції, у разі авто додатково: марка, модель, рік випуску, тип палива та VIN-код авто; дані водія – ПІП та паспортні дані;

5) одиницю виміру господарської операції (у грошовому та за можливості в натуральних вимірниках);

6) посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;

7) особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким документом є передусім акт приймання-передання гуманітарної допомоги. 

Зразок акта можна знайти тут.

Акти необхідні для того, щоб зазначити в Автоматизованій системі гуманітарної допомоги, що допомога була передана за призначенням і не зберігається у вашій організації.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СПИСАННЯ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ?

За словами юриста, керівника юридичної клініки для волонтерів БФ «Хід юристів» Микити Завялова, списати гуманітарну допомогу навіть з простроченим терміном придатності просто так не можна.

«Якщо гуманітарна допомога перебуває на балансі як основні засоби, наприклад техніка, обладнання, інструменти тощо, її можна списати за рішенням юридичної особи, на балансі якої перебуває така гуманітарна допомога. Тобто така собі спрощена процедура. Форми рішення не затверджено, як і деталей процедури списання», – пояснює керівник юридичної клініки.

Попри це юрист радить використовувати Порядок вивезення за межі України або знищення неякісних та непридатних до споживання товарів (предметів) гуманітарної допомоги в частині реквізитів та змісту документів на списання.

Якщо ж гуманітарна допомога не є основним засобом, її списання відбувається за рішенням окремої комісії, яку утворюють з представників територіальних органів Держмитслужби, Держекоінспекції, МВС, державної ветеринарної медицини, карантинної служби та місцевих органів виконавчої влади.

«На практиці таку комісію зібрати майже неможливо, саме тому наразі у стані розроблення зміни до цього пункту порядку списання», – додає юрист.

ЩО Є ПОРУШЕННЯМ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ГУМАНІТАРНУ ДОПОМОГУ?

Порушенням закону про гуманітарну допомогу є:

► використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням;

► використання гуманітарної допомоги для отримання прибутку;

► нерозміщення та/або несвоєчасне розміщення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги рішення про визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою на своєму офіційному вебсайті;

► нескерування та/або несвоєчасне скерування спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги рішення про визнання товарів (предметів) гуманітарною допомогою до митних органів, податкових органів та інших державних органів;

► порушення органами, які безпосередньо проводять заходи офіційного контролю щодо товарів (предметів) гуманітарної допомоги, строків проведення відповідних видів контролю товарів (предметів) гуманітарної допомоги.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ПРОДАЖУ ГУМАНІТАРНОЇ ДОПОМОГИ?

Насамперед варто зафіксувати факт продажу товару на фото чи відео. У разі ймовірного вчинення правопорушення знімання відео в публічному місці дозволяється, а така інформація не може вважатися конфіденційною.

Потім потрібно звернутися, наприклад, до адміністрації магазину (якщо ви саме в ньому помітили продаж гуманітарної допомоги) щодо можливого порушення законодавства про поводження з гуманітарною допомогою. Ви як споживач маєте право звернутися з проханням надати сертифікати якості чи іншу супровідну документацію на відповідний товар, яка б підтверджувала законність його продажу.

Наприкінці повідомте про можливе правопорушення до Головного управління Держпродспоживслужби у вашій області, до поліції за телефоном 102 або на гарячу лінію СБУ 0-800-501-482. У повідомленні вкажіть адресу місця, де помітили продаж гуманітарної допомоги, та чітко опишіть обставини побаченого. Згодом поцікавтеся результатами розгляду вашого повідомлення.

Людмила Тягнирядно, журналістка

Центр прав людини ZMINA

* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-