За два роки використання української мови в усіх сферах зросло у сотні й тисячі разів - Кремінь

За два роки використання української мови в усіх сферах зросло у сотні й тисячі разів - Кремінь

Укрінформ
Громадяни України стали частіше послуговуватися українською не тільки в офіційному спілкуванні, а й у приватному житті, і одним із чинників цього є російсько-українська війна.

Про це повідомив уповноважений Тарас Кремінь під час презентації звіту за 2023 рік у Медіацентрі Україна – Укрінформ.

"За два роки (повномасштабного вторгнення РФ - ред.) українська мова пройшла неймовірний шлях: від сотень до тисяч разів у різних сферах української мови стало більше. Це помітно і за кордоном у тому числі. Це – питання національної свідомості та ідентичності, і можна наголосити і на мовній стабільності, яка присутня без винятку в усіх регіонах України, яка контролюються українською владою", - заявив Кремінь.

Він поінформував, що Офіс уповноваженого із захисту державної мови отримав минулого року майже 3,7 тисячі звернень щодо порушення мовного законодавства.

"Ми отримали 3692 звернення, вони стосувалися різних сфер. Четверта частина - це звернення щодо інтернет-представництв, також реклами, вивісок, освіти, охорони здоровʼя, органів влади, інформації про товари та послуги", - сказав мовний омбудсмен.

Читайте також: За минулий рік в ефірах не звучало жодної російської пісні - Кремінь

За його даними, найбільше звернень стосувалося Києва – 40%, Харківської області – 14% , Одеської – 13%, Дніпропетровської – 9% та Київської – 4%.

Офісом уповноваженого, зокрема, встановлено 33 порушення в сфері обслуговування, 14 - у сфері освіти, 13 – в органах державної влади, передусім місцевого самоврядування, 8 порушень мовної політики на вебсайтах, 8 – у сфері охорони здоровʼя, 4 – в інформації для загального ознайомлення, 3 – у сфері книговидання, ще 4 стосувалися інших сфер.

Крім того, до Офісу уповноваженого надійшло 237 звернень щодо порушень мовного законодавства органами влади та місцевого самоврядування. У цьому зв'язку здійснено 16 заходів державного контролю, встановлено 11 порушень та винесено 30 постанов.

"Це, окрім місцевих депутатів, міські голови, заступники міських голів, чиновники. Порушують закон про мову частіше в Одеській області, на Харківщині, Полтавщині, Дніпропетровщині, Миколаївщині, Київщині та Запоріжжі", - сказав Кремінь.

За його словами, продовжують фіксувати порушення мовного закону у сфері освіти - протягом 2023 року Офіс уповноваженого отримав 325 звернень, проведено 25 заходів державного контролю. Половина з них стосувалися освіти дорослих: курсів, практикумів, відеокурсів, дистанційного навчання, 2,2% – дошкільної освіти, 7% – позашкільної освіти, 8% – закладів середньої освіти, майже 30% – закладів вищої та фахової передвищої освіти.

Читайте також: Мовний омбудсмен з початку року отримав 569 звернень про порушення

Водночас у сфері культури, зазначив мовний омбудсмен, кількість звернень зросла більш як удвічі – з 43 у 2022 році до 103 у 2023-му.

"Нами проаналізовано 97 вебсайтів - як державних, так і комунальних. 96 із них мають вебконтент українською мовою. В кількох театрах (1 у Харкові, 2 в Одесі ) деякі вистави йдуть російською мовою", - поінформував Кремінь.

За його даними, Офіс уповноваженого із захисту державної мови за минулий рік виніс 128 постанов, 61 попередження та наклав 20 штрафів. Зокрема, у 16 випадках грошове стягнення становило 3400 грн, у трьох – 8500 грн за повторне порушення протягом року, а також одне адміністративне стягнення у розмірі 1700 грн за невиконання вимог уповноваженого.

Як повідомляв Укрінформ, в Україні 17 липня 2024 року набирає чинності пункт 6 частини 8 статті 40 Закону України “Про медіа”, яка посилює вимоги щодо використання державної мови в ефірах українськомовних програм.

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-